Festiwal w Kazimierzu odbywał się w dniach 24-26 czerwca. Udział w nim wzięło ponad 650 uczestników z całej Polski: 31 kapel, 38 zespołów śpiewaczych, 20 solistów instrumentalistów i śpiewaków oraz 30 grup w konkursie „Mistrz i uczeń”.
Aleksandra Wołoszyn-Banaś występowała w piątek późnym wieczorem. Swoje trzy utwory wykonała wspaniale. Przyznaje, że choć nigdy się nie stresuje przed występem, to tam miała lekką tremę. Ważne, że była ona mobilizująca. Po sobotnim i niedzielnym oczekiwaniu jury ogłosiło wyniki. W kat. soliści śpiewacy nagrodę główną – Basztę – przyznano Witoldowi Kuczyńskiemu (woj. mazowieckie). Pani Aleksandra otrzymała ex aequo z kilkoma śpiewakami drugą nagrodę. To bardzo wysokie miejsce. Mimo że w swoim dorobku ma już wiele statuetek, dyplomów, pierwszych i innych miejsc, to nagrody z Kazimierza są dla niej najważniejsze.
Już sama nominacja do tego festiwalu dużo znaczy, bo tutaj trudno się dostać do finału. To świadczy o prestiżu tego wydarzenia.
– Ogólnopolski Festiwal w Kazimierzu jest najważniejszym festiwalem polskiej kultury ludowej – mówi pani Aleksandra. – Póki będzie i póki będziemy mogli tam jeździć to będziemy to robić. Ja tak bardzo kocham ten festiwal! Uwielbiam to nagromadzenie kultury ogólnopolskiej, tych strojów ludowych z całej Polski, pieśni, które przez trzy dni się przewijają. A pięknym zwieńczeniem festiwalu jest msza święta w niedzielę. Jednego roku niosłam dary, w tym roku czytałam modlitwę wiernych. Podczas mszy śpiewają i górale, i Lubelszczyzna, następnie wszyscy tworzą barwny korowód, który podąża z grającą kapelą na czele na ogłoszenie wyników – opowiada.
Gratulacje dla solistki z gminy Jarczów płyną zewsząd, od wójta, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury, innych śpiewaków. Pani Ola nie zamierza jednak obrastać w piórka, tylko tak jak dotychczas robić to, co lubi, czyli śpiewać, śpiewać, uczyć innych i samej sobie podnosić poprzeczkę. Zapowiada, że jeszcze w wakacje będzie można usłyszeć pieśni ludowe w wykonaniu zespołów, z którymi współpracuje.
– Cały czas zespoły są aktywizowane do działania. Przygotowujemy się do dożynek i na pewno weźmiemy udział w innych przeglądach twórczości ludowej w naszym powiecie – deklaruje.
Napisz komentarz
Komentarze