Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 18:19
Reklama
Reklama

Zamość: Bloki TBS powstaną, ale niższe. To przez odmowę radnych

To było drugie podejście spółki do inwestycji mieszkaniowej przy ul. Wyszyńskiego w trybie lex deweloper. I ostatnie. Po tym, jak Rada Miasta Zamość nie zgodziła się na to budowę nieco wyższych bloków niż te, które zakłada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, TBS ruszy z inwestycją w normalnym trybie. Wiadomo, że mieszkań będzie mniej.
Rada Miasta Zamość po raz drugi podjęła uchwałę w sprawie odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Wyszyńskiego. Bloki powstaną, ale niższe niż prezentowane na zdjęciu.
Rada Miasta Zamość po raz drugi podjęła uchwałę w sprawie odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Wyszyńskiego. Bloki powstaną, ale niższe niż tu prezentowane.

Temat stanął na czerwcowej sesji. Zanim doszło do głosowania, przewodniczący RM Zamość Piotr Błażewicz poinformował, że opinia wszystkich komisji stałych rady jest negatywna. Najpierw odrzucona została uchwała w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej przy ul. Wyszyńskiego (za było tylko 4 radnych, przeciw – 6, a 10 wstrzymało się od głosu), a później radni przegłosowali odmowę lokalizacji (za – 7, przeciw – 4, a 8 wstrzymało się od głosu).

Lex deweloper nie dla TBS

To było już drugie podejście do budowy – w trybie specustawy mieszkaniowej – dwóch pięciokondygnacyjnych bloków z garażami podziemnymi przy ul. Wyszyńskiego. Po raz pierwszy wniosek TBS o ustalenie lokalizacji dla tej inwestycji został odrzucony w styczniu. Wtedy radni podnosili, że spółka niepotrzebnie planuje lokale usługowe na parterze jednego z bloków, narzekali też na małą liczbę miejsc parkingowych.

Zobacz:

Szefostwo TBS – zgodnie z uwagami zgłoszonymi przez radę – wprowadziło zmiany w koncepcji zagospodarowania terenu. Liczbę lokali usługowych na parterze zmniejszono do jednego (pod siedzibę TBS), a ze 113 do 121 wzrosła liczba planowanych mieszkań, zwiększono też liczbę miejsc parkingowych dla funkcji mieszkaniowej do 168 stanowisk.

Ale i to nie przekonało radnych, którzy w uzasadnieniu odmowy stwierdzili, że złożony wniosek „nie uwzględnia charakteru zabudowy okolicy, a planowana inwestycja w sposób istotny odbiega od istniejącego w okolicy ładu przestrzennego”. A ponadto, że potrzeby mieszkaniowe w Zamościu są w znacznym stopniu zaspokojone.

Przypomniano też, że rada obecnej kadencji podjęła szereg uchwał mających na celu umożliwienie rozwoju budownictwa wielorodzinnego w Zamościu, wyrażająca zgodę na realizację w trybie specustawy inwestycji mieszkaniowych przy ul. Lipskiej, Fabrycznej, Bohaterów Monte Cassino, Wiejskiej i alejach Jana Pawła II. Ponadto radni podjęli uchwałę o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów przy ul. Królowej Jadwigi poprzez przeznaczenie na potrzeby budownictwa wielorodzinnego terenów dotychczas przeznaczonych na budownictwo jednorodzinne. Podjęta została również uchwała o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów na osiedlu Błonie Zatorze.

Będzie mniej mieszkań

Przypomnijmy, że plan zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu zakłada budownictwo wielorodzinne, więc inwestycję można byłoby realizować bez pytania rady o zgodę, ale wtedy bloki musiałyby mieć mniej niż 5 kondygnacji, a co za tym idzie również mniej mieszkań. Dlatego TBS złożył wniosek o realizację inwestycji w trybie specustawy, bo jej przepisy ułatwiają realizację inwestycji mieszkaniowych z pominięciem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jak nas poinformowała Magdalena Godek, prezes TBS w Zamościu, wniosek zakładał realizację inwestycji przy zastosowaniu trzech odstępstw od planu zagospodarowania przestrzennego – obowiązującej linii zabudowy, ograniczenia wysokości zabudowy oraz kąta nachylenia dachów. – Pominięcie wyżej wymienionych wytycznych planu pozwoliłoby wybudować budynki o dachach płaskich zamiast spadzistych oraz o jedną kondygnację wyższe niż przewiduje plan, a co za tym idzie, utworzyć więcej mieszkań – wskazuje prezes.

Ale wobec ponownego sprzeciwu rady, spółka podjęła decyzję o realizacji pierwszego etapu przedsięwzięcia zgodnie z wytycznymi miejscowego planu obowiązującego dla tego terenu. W najbliższym czasie zostanie opracowany projekt architektoniczny, jednak wstępne szacunki wskazują, że powstanie ok. 30 proc. mniej mieszkań.

TBS w Zamościu

Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Zamościu funkcjonuje od 12 lat. Swoje inwestycje realizuje na gruntach przekazanych przez samorząd. W tej chwili przy ul. Lipskiej i Chłodnej dysponuje 7 blokami, w których łącznie jest 277 mieszkań. Mieszkania w systemie TBS są przeznaczone na wynajem długoterminowy przy zastosowaniu umiarkowanego czynszu, dla rodzin i osób, których sytuacja materialna nie pozwala na zakup własnego mieszkania, a najem na warunkach rynkowych stanowi zbyt wysokie obciążenie dla domowego budżetu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mieszkaniec 11.07.2023 20:52
Szkoda tylko, że autor artykułu zapomina o zastrzeżeniach radnych co do umowy zamiany działek zawartej pomiędzy TBS a prywatnym deweloperem. Chyba tym samym, który na Lipskiej miał zbudować kładkę i tego nie zrobił.

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama