Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:00
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Biszcza: Dzień Miodu i Pieroga [ZDJĘCIA]

Dzień Miodu i Pieroga to impreza plenerowa integrująca lokalną społeczność od wielu lat wpisująca się w kalendarz imprez gminy Biszcza. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi miłośników smaków i tradycji na świeżym powietrzu, co roku organizowane jest nad malowniczym zalewem Biszcza-Żary i przyciąga tłumy ludzi gotowych odkrywać kulinarne i kulturowe bogactwo regionu.
Biszcza: Dzień Miodu i Pieroga [ZDJĘCIA]

Autor: GOKSiR w Biszczy

Imprezę rozpoczęła konferencja pszczelarska, w której wzięli udział hodowcy pszczół z terenu gminy i regionu. Celem konferencji była wymiana wiedzy, doświadczeń i nowych pomysłów dotyczących pszczół, ich hodowli, produkcji miodu, zdrowia pszczół oraz ochrony środowiska, w którym żyją. Swoją wiedzą ekspercką dzielił się dr hab. inż.  Krzysztof Olszewski - pracownik Zakładu Pszczelnictwa w Instytucie Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej, Wydział Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki UP oraz mg inż. Marek Podlewski - wykładowca, mgr inż. zootechnik, nauczyciel w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu, właściciel Kujawskiego Centrum Pszczelarskiego oraz pasieki hodowlanej linii kujawskiej, wiceprezes Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza oraz specjalista ds. pszczelarstwa Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Zarzeczewie, inseminator matek pszczelich, rzeczoznawca chorób pszczół.  Ważnym aspektem konferencji było nawiązywanie kontaktów z innymi pasjonatami pszczół.  Dzięki temu pszczelarze mogli zaktualizować swoją wiedzę, poznać najnowsze techniki i badania oraz zdobyć inspirację do doskonalenia swojej pracy.

Następnie odprawiona została uroczysta Msza św. w kościele parafialnym p.w. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy.

Oficjalne rozpoczęcie imprezy miało miejsce w malowniczym plenerze nad zbiornikiem wodnym Biszcza–Żary. Gospodarz uroczystości wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko powitał zaproszonych gości i zaprosił wszystkich do dalszego świętowania. Okolicznościowe życzenia przekazali również zaproszeni goście: poseł Beata Strzałka w imieniu swoim oraz Ministra Rolnictwa Roberta Telusa; europoseł Beata Mazurek w imieniu której list okolicznościowy odczytała Aneta Żórawicz, asystentka europosłanki oraz Monika Zawiślak dyrektor delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu.

Występy artystyczne rozpoczął koncert Gminnej Orkiestry Dętej, następnie na muzycznej scenie zaprezentowały się: Zespół śpiewaczy „Rutyna”, „Jubilatki”, „Krzewina” oraz „Wólczanki”. O najmłodszych zadbał „Waldemar Wywrocki dzieciom” w specjalnie na tę okazję przygotowanym bloku tematycznym. Nie zabrakło też artystów z zewnątrz. Jako pierwszy w muzyczną podróż po folklorze zabrał uczestników zespół „Przystań” z Księżpola oraz  kapela „Wygibusy”. Gwiazdą wieczoru był zespół REDLIN. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem ROXSAIT.

Piknikowi towarzyszyły stoiska tematyczne prezentujące lokalne produkty. Uczestnicy imprezy mogli delektować się aromatem miodu i smakiem pysznych pierogów, które są nieodłącznym elementem kulinarnego dziedzictwa gminy Biszcza. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały miejscowe przysmaki, takie jak: pieróg gryczany, potrawy i wypieki na bazie miodu i gryki, czy tradycyjny chleb. Swoje stoiska przygotowali także,  druhowie z OSP w Biszczy I i  Stowarzyszenie Rozwój Gminy Biszcza, na którch można było skosztować zimnych napojów i  lokalnych produktów, a także zjeść ułańską grochówkę.

Partnerem wydarzenia Dzień Miodu i Pieroga było Województwo Lubelskie "Lubelskie Smakuj Życie!"

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama