Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 19:15
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Podwójny Portret Zamojszczyzny: Niepozorny "punkt odniesienia"

Kojec to niewielka, pięcioboczna budowla forteczna (ceglano-kamienna), która powstała prawdopodobnie w 1837 r. przed Starą Bramą Lubelską w Zamościu. Nie jest to może najstarszy zabytek Zamościa, ale jego historia jest dość zagadkowa.
Podwójny Portret Zamojszczyzny: Niepozorny "punkt odniesienia"

Autor: ze zbiorów Adama Gąsianowskiego.

Nie tylko ja się nad nią zastanawiam. Wiele osób, z którymi rozmawiałem, także dziwi się, że ten budynek przetrwał dziejowe zawieruchy w niezmienionej formie – mówi Adam Gąsianowski, właściciel Galerii Fotografii w Zamościu. 
Przeznaczenie kojca dla historyków fortyfikacji jest dość oczywiste. Postawiono go nad fosą. Wewnątrz znajdowały się śluzy, dzięki którym regulowano poziom wody. To była jednak tylko część zadań tego niewielkiego, ale solidnego budynku (jest nakryty mocnym, kolebkowym sklepieniem). Znajdująca się w nim załoga miała także chronić przedpole twierdzy oraz dostęp do fosy. Świadczą o tym np. znajdujące się w kojcu strzelnice, dzięki którym można było (z broni ręcznej) razić atakującego miasto przeciwnika. 
Zamojska twierdza została jednak zlikwidowana w 1866 r. Kojec nie był już chyba potrzebny. 
– Zaborcy wysadzili w powietrze sąsiednie forteczne mury. Ten kojec jednak ocalał (istniały też trzy inne tego typu budowle, które nie dotrwały do naszych czasów – przyp. red.). Nie umiem powiedzieć dlaczego tak się stało, akurat w przypadku tego niepozornego zabytku. Może to był przypadek, a może tkwi w tym jakaś tajemnica... – rozważa pana Adam. – Tak czy owak, kojec stał się w  XX wieku jednym z elementów zamojskiego Parku Miejskiego. Widać go na zdjęciach wykonanych m.in. przez Jana Strzyżowskiego i Antoniego Jabłońskiego, zamojskich fotografów. Pojawia się tam zwykle przypadkowo. – Zamojscy fotografowie robili zdjęcia ludziom w parku, krowom, które pojono w miejscu, gdzie jest dzisiaj parkowy staw czy np. sąsiedniej Akademii – tłumaczy Adam Gąsianowski. – Jakby przy okazji, w kadrze pojawiał się także kojec. Może on być teraz dobrym punktem odniesienia. Dzięki niemu widzimy jak zmieniła się część Zamościa, w której go postawiono. 

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama