Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 20:24
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Podwójny Portret Zamojszczyzny: Niepozorny "punkt odniesienia"

Kojec to niewielka, pięcioboczna budowla forteczna (ceglano-kamienna), która powstała prawdopodobnie w 1837 r. przed Starą Bramą Lubelską w Zamościu. Nie jest to może najstarszy zabytek Zamościa, ale jego historia jest dość zagadkowa.
Podwójny Portret Zamojszczyzny: Niepozorny "punkt odniesienia"

Autor: ze zbiorów Adama Gąsianowskiego.

Nie tylko ja się nad nią zastanawiam. Wiele osób, z którymi rozmawiałem, także dziwi się, że ten budynek przetrwał dziejowe zawieruchy w niezmienionej formie – mówi Adam Gąsianowski, właściciel Galerii Fotografii w Zamościu. 
Przeznaczenie kojca dla historyków fortyfikacji jest dość oczywiste. Postawiono go nad fosą. Wewnątrz znajdowały się śluzy, dzięki którym regulowano poziom wody. To była jednak tylko część zadań tego niewielkiego, ale solidnego budynku (jest nakryty mocnym, kolebkowym sklepieniem). Znajdująca się w nim załoga miała także chronić przedpole twierdzy oraz dostęp do fosy. Świadczą o tym np. znajdujące się w kojcu strzelnice, dzięki którym można było (z broni ręcznej) razić atakującego miasto przeciwnika. 
Zamojska twierdza została jednak zlikwidowana w 1866 r. Kojec nie był już chyba potrzebny. 
– Zaborcy wysadzili w powietrze sąsiednie forteczne mury. Ten kojec jednak ocalał (istniały też trzy inne tego typu budowle, które nie dotrwały do naszych czasów – przyp. red.). Nie umiem powiedzieć dlaczego tak się stało, akurat w przypadku tego niepozornego zabytku. Może to był przypadek, a może tkwi w tym jakaś tajemnica... – rozważa pana Adam. – Tak czy owak, kojec stał się w  XX wieku jednym z elementów zamojskiego Parku Miejskiego. Widać go na zdjęciach wykonanych m.in. przez Jana Strzyżowskiego i Antoniego Jabłońskiego, zamojskich fotografów. Pojawia się tam zwykle przypadkowo. – Zamojscy fotografowie robili zdjęcia ludziom w parku, krowom, które pojono w miejscu, gdzie jest dzisiaj parkowy staw czy np. sąsiedniej Akademii – tłumaczy Adam Gąsianowski. – Jakby przy okazji, w kadrze pojawiał się także kojec. Może on być teraz dobrym punktem odniesienia. Dzięki niemu widzimy jak zmieniła się część Zamościa, w której go postawiono. 

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama