Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 06:30
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Sumin: Muzyczny dom Gumielów zaprasza w swe progi. W domu śpiewaczki ludowej otwarto Izbę Pamięci

W Suminie, małej miejscowości w gminie Tarnawatka, jest wyjątkowy zielony dom. To w nim rozwijała się najszczersza muzyka ludowa. Od teraz rodzinne siedlisko Marianny Gumieli – wybitnej śpiewaczki Roztocza – jest otwarte dla turystów, mieszkańców i gości.
Izbę Pamięci im. Marianny Gumieli w Sumienie otwarto 25 czerwca. Można ją zwiedzać.
Izbę Pamięci im. Marianny Gumieli w Sumienie otwarto 25 czerwca. Można ją zwiedzać.

Bywają ludzie, którym talent dany od Boga, nie zawsze echem odbija się na całym świecie. Ale na szczęście zostaje dostrzeżony w ich małej ojczyźnie. Tak jest w dużej mierze w przypadku śpiewaków ludowych. Mieli szczęście ci, których ktoś przy pasaniu krów czy praniu w rzece usłyszał i pokierował dalej. Jeszcze większe szczęście mamy dziś my, dla których przetrwały ludowe pieśni i ludowa kultura, za sprawą babci, cioci czy stryjenki z sąsiedztwa, które okazały się być artystkami.

Marianna Gumiela

Do grona takich artystów – śpiewaków ludowych – należy Marianna Gumiela, córka Ewy i Macieja Kudybów. Urodziła się 24 czerwca 1919 roku we wsi Szarowola. W 1941 roku wyszła za mąż za Władysława Gumielę. Tak o sobie opowiadała:

„Od młodości pasałam krowy. Zazula kukała, a ja śpiewałam: Zazuli, lasowi, dziewczynom, chłopakom. Było nas w domu czworo: trzy siostry i jeden brat. Jak byłam mała, zimą wchodziłam za piec i słuchałam jak śpiewają prządki lub pierzaczki. Szarowola - duża wieś, cztery kilometry. Zimą wybierano dużą chałupę na tańce, jeden grał na organce, inni tańczyli; wesoło było. Ukończyłam cztery klasy szkoły podstawowej. Miałam 22 lata jak wyszłam za mąż. Lubię śpiewać. Do dziś śpiewam. Mam sześciu synów i jedną córkę. Dzieci, jak ich siedmioro – wszyscy muzykalni. Śpiewać to dla mnie potrzeba, lubię to. Lubię przyśpiewki smutne i wesołe, weselne. Czasami na weselach, podczas mojego śpiewania orkiestra stawała. Do śpiewania jestem pierwsza, ale już nie te siły i zdrowie nie pozwala. Takiej melodii już się nie wyda jak za młodu. W naszym domu wszyscy śpiewali, szczególnie tato. Naśpiewałam się dzieciom brata, siostry i swoim; byłam najmłodsza. Przypominam sobie, jak z jedną kobietą pasałam krowy; ona była macochą. Kiedy zaśpiewałam piosenkę o macosze, to się aż popłakała. I teraz chce mi się śpiewać; przy kuchni, przy garnkach, w polu. Taka się już śpiewająca urodziłam…” (tę relację spisał jej syn Marian Gumiela).

Skoro już się ktoś taki śpiewający urodził, to nic tego zmienić nie mogło, bo talent daje Bóg. Dał też Mariannie ludzi, którzy potrafili go dostrzec i docenić.

Skradła serca nad Wisłą

– Marianna znała bardzo dużo pieśni z regionu Lubelszczyzny. Zaczęła je wykonywać na wojewódzkich przeglądach w Tomaszowie Lubelskim i Zamościu. Brała udział w spotkaniach folklorystycznych w Warszawie, Krakowie i Płocku. Za pieśni pogrzebowe, ballady i kołysanki otrzymała nagrody i wyróżnienia. W 1976 roku wystąpiła po raz pierwszy na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, zdobywając drugie miejsce i „Srebrną Basztę” – opowiada jej najmłodszy syn Sylwester Gumiela, założyciel zespołu country Ściana W, nauczyciel w szkole muzycznej w Tomaszowie.

Dwa lata później w 1978 r. śpiewaczka zdobyła najwyższą nagrodę w kategorii solistów, czyli Złotą Basztę. W 1996 znów wystąpiła na scenie w Kazimierzu i tym razem zajęła 2 miejsce. Rok potem otrzymała odznakę: „Zasłużony działacz kultury” . W uznaniu jej zasług dla kultury ludowej w 2000 roku minister kultury Kazimierz Ujazdowski wręczył jej też nagrodę im. Oskara Kolberga.

Wykonania pieśni Marianny zachowały się na płytach: Muzyka Źródeł „Wokół dziecka”, Muzyka Źródeł „ Lubelskie”, Spod Niebieskiej Góry 2 „Muzyka Roztocza Południowo-Wschodniego”, „Polskie kapele ludowe”. Dziś czerpią z jej śpiewu i starają się naśladować inni śpiewacy.

Pamięci rodziców

Żeby coś pozostało w historii, jak mówi Sylwester Gumiela, on i jego rodzina zdecydowali się powołać Stowarzyszenie im. Marianny Gumieli  – Powrót do źródeł. Założyli je w roku 2019, w 100. rocznicę urodzin Marianny. Powoli wyremontowali swój rodzinny dom, w którym po kątach jeszcze gra muzyka i słychać dźwięczny głos starszej, spracowanej kobiety, ale i głos ojca, bo Władysław Gumiela był długoletnim członkiem Zakładowej Orkiestry Dętej Klinkierni w Budach oraz kapeli ludowej z Dzierążni i pierwszym nauczycielem siedmiorga pociech. W domu tym powstała izba pamięci.

 – W domu są dwie izby. Pierwsza, w której kiedyś była kuchnia i pokój, mieści „zdobycze” Marianny, różne trofea i dyplomy. Jest też kącik Mieczysława Kosza, który był stałym bywalcem w naszym domu w wakacje, bo to był dobry kolega mojego brata. Chętnie przysłuchiwał się śpiewowi mamy. Ona śpiewała bardziej lirycznie, częściej smutne piosenki, a Kosz uchodzi za muzyka lirycznego, sentymentalnego. Na pewno jak każdy kompozytor w pewniej mierze czerpał inspirację ze śpiewu Marianny. I jest jeszcze kącik mieszkańców wsi Sumin – są tu ich zdjęcia z naszego rodzinnego archiwum i opisy ich zawodów, opisy tego, jakie poza rolnictwem, pełnili funkcje społeczne itd. A było w Sumienie wiele ciekawych, zacnych ludzi. Mieszkali tu pierwszy wójt Tarnawatki, fryzjer, zegarmistrz i wielu innych – opowiada p. Sylwester. W drugiej izbie są meble, z których korzystała Marianna.

Izbę Pamięci otwarto 25 czerwca. Było to jednocześnie drugie z wykonanych zadań w ramach projektu „Powrót do źródeł...", realizowanego przez Stowarzyszenie. Projekt ten obejmuje jeszcze warsztaty muzyczne dla dzieci, które już się odbyły, a prowadzili je Aleksandra Wołoszyn-Banaś i Marian Gumiela, oraz zbliżający się I Festiwal im. Marianny Gumieli, na którym już w sierpniu zaprezentują się śpiewacy z powiatu tomaszowskiego.

Izba czeka

Jeśli ktoś chciałby zwiedzić Izbę, wystarczy zadzwonić do przedstawiciela Stowarzyszenia (nr tel. znajduje się na profilu fejsbukowym) i umówić się na konkretny dzień. A warto wejść w tamten świat i warto też poznać potomków śpiewaczki.

Co niesamowite, Marianna i Władysław Gumielowie zaszczepili w dzieciach miłość do muzyki na tyle, że stała się ona ich sposobem na życie. Łączą pasję z pracą. Prawie wszystkie dzieci i ich małżonkowie są pedagogami i zajmują się zawodowo różnymi formami muzyki.

– Drugie pokolenie to w 90 procentach czynni muzycy grający w filharmoniach, pedagodzy oraz wykładowcy wyższych uczelni muzycznych, posiadający w większości również małżonków wykształconych muzycznie. Trzecie pokolenie rodziny Gumielów także jest zainteresowane muzyką i wielu prawnuków Marianny kształci się w szkołach muzycznych I i II stopnia. Wśród naszej całej trzypokoleniowej rodziny na dzień dzisiejszy 40 osób zajmuje się muzyką. Są wśród nich wokaliści, skrzypkowie, altowiolistki, pianiści, wiolonczeliści, gitarzyści, akordeoniści, saksofoniści, trębacze, waltorniści, organiści, klawesyniści, a także dyrygenci, kompozytorzy, autorzy tekstów piosenek i choreografowie – rozwija Sylwester Gumiela.

Izba Pamięci im. Marianny Gumieli w Suminie. 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama