Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:19
Reklama
Reklama

Żmijewski, Seniuk, Komorowska przyjadą do Lubyczy i Horyńca. Sprawdź program Art Festiwalu

Spotkania z muzyką, sztuką teatralną i literaturą. Rozmowy o książkach i wybitnych postaciach polskiej kultury, letnie kino, spektakle i zajęcia teatralne, koncerty, kiermasz książek, spotkania z aktorami, pisarzami. Ten jeden tydzień wakacji będzie aż kipiał od kulturalnych wrażeń. Nie przegapcie go, bo kolejny Art Festiwal dopiero za rok.
Autorką projektu plakatu oraz nowej, odświeżonej wersji logo festiwalu jest artystka malarka i projektantka graficzna Beata Walczak.
Autorką projektu plakatu oraz nowej, odświeżonej wersji logo festiwalu jest artystka malarka i projektantka graficzna Beata Walczak.

Po raz siódmy w Horyńcu-Zdroju i Lubyczy Królewskiej odbędzie się Art-Festiwal. Zapracował już na swoją nazwę, dlatego nie trzeba go szczególnie zachwalać. Mottem nadchodzącego spotkania ze sztuką jest cytat z wiersza pt. „Urodziny” Wisławy Szymborskiej, której to 100 rocznica urodzin minęła 2 lipca: „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”. Dlaczego? Bo jak tłumaczą organizatorzy, „zachwyt nad światem, radość, energia i nadzieja – tych rzeczy najbardziej teraz potrzebujemy i będziemy się nimi dzielić z Wami w Horyńcu-Zdroju i Lubyczy Królewskiej”. A dzielić się mają czym, bo ponownie przygotowali naszpikowany kulturalnie program, w którym nic dodać, nic ująć.

Tegoroczna edycja rozpocznie się od spotkania ze wspaniałą artystką, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie, aktorką, której role w filmach Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego są zaliczane do kanonu polskiego kina. Maja Komorowska, bo o nią chodzi, weźmie udział w festiwalu po raz pierwszy. Przyjedzie z premierowym programem przygotowanym z okazji Roku Szymborskiej i specjalnie dla tego wydarzenia. Wystąpi wspólnie z Łukaszem Borkowskim w wieczorze pt. „Podszyci wielkim wiatrem”, podczas którego będą czytali wiersze Szymborskiej i fragmenty jej korespondencji z Kornelem Filipowiczem. Autorką scenariusza jest Maria Topczewska, na pianinie zagra Piotr Stopa.

Wśród tegorocznych gości, którzy zostali zaproszeni przez organizatorów jest również aktorka teatralna i filmowa Anna Seniuk. Znana z niezapomnianych kreacji w „Konopielce”, „Czterdziestolatku” i „Czarnych chmurach”, a młodszym widzom także z seriali „Leśniczówka” i „Mały Zgon”. Ona także po raz pierwszy wystąpi na Art-Festiwalu w Horyńcu-Zdroju. Zobaczymy ją na scenie w jej najnowszym autorskim monodramie opartym na tekstach węgierskiego pisarza Sándora Máraia pt. „Ksiega ziół, czyli jak uleczyć ciało i duszę”. Także premierowo, w towarzystwie swojej córki Ewy Żmijewskiej zobaczymy i usłyszymy aktora Artura Żmijewskiego. Rodzinnie wystąpią oni w poemacie jazzowym Michała Zabłockiego z muzyką Kuby Stankiewicza.

Posłuchać będziemy mogli jeszcze m.in. Anny Sroki-Hryń, pochodzącej z Rzeszowa aktorki, reżyserki i wokalistki, wykładowczyni Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Sroka-Hryń koncertuje z własnymi recitalami, m.in. z recitalem piosenek Edith Piaf, Billie Holiday czy Ewy Demarczyk, a w Horyńcu-Zdroju zaprezentuje piosenki Agnieszki Osieckiej ze swojej najnowszej płyty "Najpiękniejsza".

Żebyście Państwo nie myśleli, że zapomniano o najmłodszych wielbicielach Art-Festiwalu, dodamy, że wśród atrakcji dla dzieci będą warsztaty z Piotrem Fąfrowiczem – artystę związanego z Lublinem, Mistrzem Ilustracji, obchodzącym w tym roku 35-lecie swojej twórczości artystycznej. Ponadto będzie też można obejrzeć wystawę jego ilustracji książkowych pt. „Bajkowy świat”.

Godzinowy program Art Festiwalu na załączonym pod artykułem zdjęciu. 

Większość wydarzeń odbędzie się w Horyńcu. W Lubyczy w poniedziałek, 7 sierpnia o godz. 11 w sali konferencyjnej urzędu rozpoczną się warsztaty dla dzieci z ilustracji książkowej, które poprowadzi Piotr Fąfrowicz (obowiązują zapisy w Urzędzie Miejskim), a o godz. 17 będzie spotkanie z Mają Komorowską. 8 sierpnia o godz. 17 – Rubież. Reportaż wędrowny Ewy Pluty; godz. 20 w parku miejskim – „C'est si bon na jazzowo” – Leszek Żądło i Leszek Kułakowski Qwintet. 9 sierpnia – sala konferencyjna: „Lwowscy nobliści bez Nobla”. 10 sierpnia, godz. 11 – Językowy Savoir-vivre. Co to takiego? – quiz językowy z nagrodami dla dzieci. 11 sierpnia – „Nietypowa baba jestem!” – spotkanie z Anną Seniuk. 12 sierpnia, godz. 17 – Człowiek, artysta” – spotkanie z Krzysztofem Antkowiakiem.

Kalendarz wydarzeń w regionie, imprez, koncertów, pikników w zakładce Co? Gdzie? Kiedy?



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama