Projekt "Rowerowe Roztocze" przewiduje wykonanie 175 kilometrów ścieżek rowerowych na obszarze szeroko rozumianego Roztocza. Trasa ścieżek przebiegać będzie przez pięć powiatów województwa lubelskiego, począwszy od powiatu kraśnickiego, przez powiat janowski, biłgorajski, zamojski i tomaszowski.
24 lipca w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju odbyło się kolejne spotkanie członków "Roztoczański Związek Powiatowo-Gminny”, który ma być realizatorem projektu oraz instytucji związanych z geodezją, inwestycjami i planowaniem, dotyczące budowy ścieżek pieszo-rowerowych w ramach projektu "Rowerowe Roztocze".
- Te spotkania pozwalają nam wypracować i uzgodnić ostateczną trasę przebiegu planowanych ścieżce w poszczególnych gminach i szukać dróg rozwiązania ewentualnych komplikacji. Wiemy, że muszą zostać zaplanowane alternatywy przebiegi ścieżek na odcinkach w gminie Frampol i Goraj, szukamy najlepszych rozwiązań, bo czasu nie mamy dużo - mówi Tomasz Rogala, wicestarosta biłgorajski.
Koncepcja Rowerowego Roztocza opiera się na uzupełnieniu w odpowiednią infrastrukturę Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza i by była to oś do rozwoju turystyki rowerowej od powiatu kraśnickiego przez powiat janowski, biłgorajski po powiat tomaszowski.
W powiecie biłgorajskim, projekt ma być realizowany w czterech gminach - w gminie Goraj, Frampol, Tereszpol i Józefów.
- Chcemy połączyć możliwość przejazdu rowerzystów od Kraśnika do Hrebennego, wzdłuż Centralnego Szlaku Rowerowego. Chodzi o udrożnienie brakujące odcinki, ewentualnie dobudowując do tego szlaku tzw. "żebra", które łączyły by z tym szlakiem inne szlaki. Główne problemy jakie wynikają, to brak możliwości technicznej poprowadzenia takich ścieżek w dwóch lokalizacjach w powiecie biłgorajskiego. Rozmawiamy więc o alternatywnych trasach albo odcinki będą w inny sposób łączyć się z trasą - wyjaśnia Magdalena Stasicka, koordynator projektu "Rowerowe Roztocze".
Zadanie realizują samorządy w porozumieniu z powiatami. W najbliższym czasie wszystkie ścieżki mają być zatwierdzone, a w tym roku ma być ogłoszone postępowanie przetargowe na dokumentację projektową i ma być ono ogłoszone.
Na całość zaplanowane jest ponad 220 mln zł środków unijnych przekazanych z Urzędu Marszałkowskiego (w ramach dwóch projektów, projektu z turystyki i projektu z mobilności miejskiej) i stanowi 85% wartości zadania, 15% to wkład własny samorządów.
O inwestycji pisaliśmy już tutaj:
Napisz komentarz
Komentarze