Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg przyjechała do Zamościa 26 lipca. Najpierw wzięła udział w konferencji prasowej, a następnie w pikniku "Wędrująca estrada". Podczas wizyty w mieście towarzyszyli jej posłowie na Sejm RP Monika Pawłowska, Beata Strzałka, Sławomir Zawiślak i Tomasz Zieliński oraz wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Podczas konferencji prasowej minister Maląg mówiła o programach prorodzinnych, realizowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w szczególności o programie "Rodzina 800+".
– Dużo zmieniło świadczenie Rodzina 500+. Dzisiaj rodziny mogą np. wyjechać na wakacje. Chcemy też przywracać młodym ludziom marzenie o założeniu rodziny – bo to jest najcenniejsze, co mamy - powiedziała Marlena Maląg.
Dodała, że to niejedyny program wprowadzony przez resort, którym kieruje.
– Jest np. Dobry Start, a w tym roku będzie dodatkowe wsparcie – wyposażenie w laptopy – aby ta edukacja była nowoczesna. Potężnym wsparciem jest też np. Program „Maluch+”, czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - zwracała uwagę minister rodziny i polityki społecznej.
Wojewoda lubelski Lech Sprawka podkreślał, że te programy są fundamentem bezpieczeństwa socjalnego polskich rodzin.
Minister Marlena Maląg poinformowała, że z nowego programu "Maluch+" do Zamościa i powiatu zamojskiego trafi ponad 19 milionów złotych na utworzenie ponad 400 miejsc opieki. Podczas wizyty w Zamościu wręczyła symboliczną promesę na tę kwotę.
Program „Maluch+" wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Celem programu jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki dla wszystkich dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami oraz wymagających szczególnej opieki.
Wzrost dostępności miejsc opieki przyczynia się nie tylko do zwiększenia odsetka dzieci objętych opieką, ale także umożliwia łączenie życia zawodowego z rodzinnym i pozwala na zwiększenie zatrudnienia.
Jak informuje Lubelski Urząd Wojewódzki, miejsca opieki powstałe dzięki programowi "Maluch+" umożliwiają aktywizację zawodową rodziców, którzy dotychczas nie mogli podjąć pracy ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad dziećmi. Ponadto, rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 wpływa na wzrost zatrudnienia – w tworzonych instytucjach konieczne będzie zatrudnienie opiekunów i pozostałej kadry.
Podczas wizyty w Zamościu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg spotkała się też z uczestnikami pikniku „Wędrująca estrada”.
Napisz komentarz
Komentarze