Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:48
Reklama
Reklama

Biłgoraj: W Starostwie zebrał się sztab kryzysowy w sprawie podtopień

27 lipca w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju zwołane zostało posiedzenie sztabu kryzysowego. Jego głównym tematem były wczorajsze ulewne deszcze i podtopienia w gminach Łukowa, Obsza i Aleksandrów.
Biłgoraj: W Starostwie zebrał się sztab kryzysowy w sprawie podtopień

W posiedzeniu – obok wicestarosty biłgorajskiego Tomasza Rogali, przedstawicieli Biura Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Biłgoraju oraz p.o. kierownika Wydziału Rolnictwa Ochrony Środowiska i Leśnictwa – uczestniczyli Komendant Powiatowy PSP, przedstawiciele Policji, PSSE w Biłgoraju, Wód Polskich, Zakładu Gazowniczego oraz Zarządu Dróg Powiatowych. Obecny był także wójt gminy Aleksandrów Józef Henryk Biały.

Z przedstawionej przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju informacji wynika, że pierwsze zgłoszenia o podtopieniach posesji wpłynęły na stanowisko dyżurnego w KP PSP w Biłgoraju 26 lipca o godzinie 17:24.

- Łącznie odnotowaliśmy 30 zdarzeń, 3 w gminie Aleksandrów, 11 w gminie Obsza i 16 w gminie Łukowa, przy czym w gminie Łukowa zawiadomienie wpłynęło także dziś po godzinie 6:00 i na miejscu działa OSP. Łącznie w działania zaangażowanych było 13 jednostek OSP, 4 jednostki PSP czyli 111 ratowników OSP i 6 ratowników z PSP. Zagrożone były budynki mieszkalne i gospodarcze. Główną przyczyną zdarzeń były intensywne opady deszczu w rejonie południowo - wschodniej części powiatu oraz wezbranie miejscowych cieków wodnych – mówił brygadier Dariusz Gęborys.

- Z naszych informacji z rana wynika, że sytuacja się ustabilizowała. Rozumiem jednak, że na wszelki wypadek, a do końca tego tygodnia prognozowane są opady deszczu, jednostki PSP i OSP są w ciągłej gotowości. Proszę, by przez Komendę Powiatową PSP do jednostek OSP przynajmniej w gminach Aleksandrów, Obsza i Łukowa dostarczyć dodatkowe worki na piasek. Dziś także będę w terenie, jestem umówiony z wójtami Łukowej i Obszy – podkreślił wicestarosta Tomasz Rogala.

Jak wynika z informacji przedstawionych przez przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Biłgoraju, nie ma zagrożenia epidemiologicznego. Woda do mieszkańców wszystkich gmin jest dostarczana na bieżąco, wodociągi funkcjonują normalnie, a woda nadaje się do spożycia. Przez krótki czas, 26 lipca, była krótka przerwa w dostawie wody w gminie Obsza, ale była ona spowodowana przerwą w dostawie prądu. W gminie Łukowa nastąpiło podtopienie oczyszczalni ścieków, ale nie zakłóciło ono w sposób poważny pracy zakładu.

Także służby gazowe nie odnotowały uszkodzeń sieci. Jak poinformowano na spotkaniu wizja w terenie jest prowadzona i nie ma informacji o uszkodzeniach, podmyciach czy awariach.

Służby nie odnotowały także znacznych uszkodzeń w infrastrukturze drogowej. - Byliśmy na miejscu, uszkodzony został jedynie na dłuższym odcinku chodnik w miejscowości Babice oraz nieznacznie chodnik w Łukowej. Nie ma uszkodzeń na drogach. W tej chwili sprawdzamy jeszcze przepusty i ich drożność w ciągu dróg powiatowych. Na chwilę obecną nic nie wskazuje na jakiekolwiek większe szkody – zaznaczył Mirosław Daniłowicz z Działu Utrzymania Dróg i Mostów ZDP w Biłgoraju.

O wczorajszych podtopieniach mówił na zebraniu wójt Aleksandrowa, przedstawił sytuację z wczorajszego wieczora, nocy i godzin porannych. Ustalono, że specjalna komisja złożona m.in. z pracowników merytorycznych Starostwa Powiatowego dokona przeglądu przepustów w Aleksandrowie.

Służby zapewniły, że sytuacja jest obecnie stabilna, w tej chwili trwają prace porządkowe związane m.in. z usuwaniem namuleń i podtopień.

Bezpośrednio po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Starostwie Powiatowym, odbyła się wideokonferencja z Wojewodą Lubelskim. Uczestniczyli w niej wicestarosta Tomasz Rogala, przedstawiciele Biura Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego oraz Wydziału Środowiska i Rolnictwa, a także przedstawiciele gmin Łukowa, Obsza i Aleksandrów. Wojewoda mówił o możliwości wsparcia finansowego osób poszkodowanych i procedurach z tym związanych, rozmawiano także o sytuacji bieżącej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama