Władze miejskie Hrubieszowa podkreślają, że wszyscy mieszkańcy miasta zobowiązani są do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Powinno się je gromadzić w pojemnikach i workach wyłącznie do tego przeznaczonych i odpowiednio oznaczonych.
Pojemniki i worki w kolorze niebieskim przeznaczone są do zbiórki papieru, tektury i opakowań z papieru. Natomiast pojemniki koloru zielonego przeznaczone są do gromadzenia szkła i szklanych opakowań, a pojemniki lub worki w kolorze brązowym do bioodpadów. Do pozbywania się popiołu należy stosować pojemniki lub worki w kolorze szarym (oznaczone napisem "Popiół"). Powinien to być wystudzony popiół paleniskowy. Nie należy go wrzucać do pojemników przeznaczonych do zbierania niesegregowanych odpadów komunalnych.
Natomiast zbiórce zmieszanych odpadów komunalnych dedykowane są pojemniki w kolorze czarnym z oznaczeniem "Zmieszane odpady komunalne”. Z kolei pojemniki i worki koloru żółtego dedykowane zbiórce metali, tworzyw sztucznych, w tym także odpadów wielomateriałowych.
– Od 1 sierpnia zmieniamy tylko zasadę dotyczącą jednej frakcji odpadów, która do tej pory była rozdzielona na 3 części: tworzywa sztuczne, metal i tworzywa wielomateriałowe. Po zmianach będą one zbierane do jednego pojemnika. Dotychczasowa forma ich zbiórki nie zdała egzaminu – nie przyniosła wymiernych korzyści. Do tej pory na tworzywa sztuczne, metal i tworzywa wielomateriałowe były trzy osobne pojemniki, a teraz będzie jeden. Obecnie wracamy do poprzednich rozwiązań – tłumaczy Paweł Wojciechowski, zastępca burmistrza Hrubieszowa.
Do pojemników i worków w kolorze żółtym (oznaczonych napisem "Metale i tworzywa sztuczne") należy wrzucać: aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, folię aluminiową, metale kolorowe, kapsle, zakrętki od słoików, nakrętki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania po środkach czystości opakowania (np. płyn do mycia naczyń), kosmetykach (np. szamponach) itp., plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie zgniecione plastikowe butelki po napojach i wodach mineralnych typu PET, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku, sokach, opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów) itp.
Do żółtych pojemników i worków nie należy wrzucać: części samochodowych, zużytych baterii i akumulatorów, puszek i pojemników po farbach i lakierach, a także zużytego sprzętu elektronicznego i AGD, butelek i pojemników z zawartością, opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych, opakowań po olejach silnikowych, puszek i pojemników po farbach i lakierach.
Napisz komentarz
Komentarze