Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 19:16
Reklama
Reklama

Zamość: Dali pieniądze na pielęgnację zabytkowych drzew. Piły pójdą w ruch?

Miasto Zamość otrzymało z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie 25 tys. zł dotacji na pielęgnację zabytkowych drzew rosnących w otoczeniu starówki.
Otrzymana dotacja jest połową kwoty, którą miasto przeznaczy na pielęgnację drzew przy ul. Akademickiej w Zamościu. Resztę dołoży ze swojego budżetu.
Otrzymana dotacja jest połową kwoty, którą miasto przeznaczy na pielęgnację drzew przy ul. Akademickiej w Zamościu. Resztę dołoży ze swojego budżetu.

Autor: Katarzyna Hrycuniak

Chodzi o 34 drzewa przy ul. Akademickiej. Ich pielęgnacja będzie polegała m.in. na usunięciu suchych gałęzi, odciążeniu masy koron, zastosowaniu wiązań elastycznych, a w uzasadnionych przypadkach także na wprowadzeniu podpór. – Za każdym razem jest to indywidualny dobór niezbędnych działań do danego drzewa – informuje Jacek Bełz z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zamość.

Wniosek o dotację na pielęgnację drzew miasto złożyło do WFOŚiGW w Lublinie w kwietniu. Otrzymana dotacja jest połową kwoty, którą miasto przeznaczy na pielęgnację drzew przy ul. Akademickiej. Resztę dołoży ze swojego budżetu.

Drzewa do przeglądu

W kwietniu i maju został przeprowadzony przegląd drzew na terenach zieleni miejskiej (nie będących w zarządzie szkół, Zarządu Dróg Grodzkich czy innych podmiotów). Celem przeglądu było wytypowanie drzew obumarłych, nie rokujących przeżycia lub zagrażających bezpieczeństwu ludzi lub mienia. Przegląd wykonał zewnętrzny rzeczoznawca. Objęto nim 2 959 drzew, z czego 2 044 w obrębie staromiejskim, a konkretnie 750 w Parku Miejskim, 699 na Plantach, 520 na zieleni pofortecznej, 60 w obrębie pałacu Zamoyskich i ul. Akademickiej, 6 na Rynku Solnym, 5 na Rynku Wodnym i 4 przy ul. Bazyliańskiej. To przede wszystkim klony, robinie akacjowe i lipy. Z prawie 3 tys. sztuk drzew, do usunięcia wytypowano 40.

Konar spadł na ludzi

Nie było na tej liście rosnącego przy Rynku Wodnym kasztanowca białego, którego konar o długości ok. 15 m spadł na początku lipca na namiot letniej czytelni. Według wskazań specjalisty, który na przełomie kwietnia i maja sporządzał ekspertyzę, drzewo – jako egzemplarz osłabiony i częściowo uszkodzony – powinno być pod obserwacją fitosanitarną. I było. Jak zapewniał wiceprezydent Zamościa Piotr Orzechowski, urząd monitoruje „cały drzewostan na wszystkich terenach należących i administrowanych przez miasto Zamość”. 

– Tutaj nie było mowy o żadnej wycince czy podcince – przekonywał wiceprezydent Orzechowski.

Ale przy dobrej pogodzie konar złamał się i spadł na ludzi.

Poszkodowanych zostało 7 osób. Prezydent Zamościa powołał specjalną komisję do wyjaśnienia okoliczności i przyczyn zdarzenia, a kasztanowiec został ostatecznie ścięty. 

– Dochodzenie w kierunku narażenia ludzi na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jeszcze się nie zakończyło – powiedziała nam Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka prasowa zamojskiej policji.

Tymczasem do niebezpiecznego zdarzenia doszło 8 sierpnia w Tarnowie. Na bawiącą się na placu zabaw w parku 9-latkę spadł ułamany konar drzewa. Dziewczynka doznała urazu ręki oraz głowy. Po badaniach została wypuszczona ze szpitala do domu. Postępowanie w sprawie wypadku wszczęła tarnowska policja. W tym przypadku również chodziło o kasztanowca.

Czekają na opinie

Jeżeli chodzi o wycięcie wspominanych wcześniej 40 drzew, to proces jest długi. W obrębie ochrony konserwatorskiej na wycinkę każdego drzewa zgodę wydaje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Aktualnie miasto oczekuje na opinię do 6 drzew z obrębu starego miasta przeznaczonych do wycinki oraz 3 drzew przeznaczonych do pielęgnacji (akceptacja planu prac pielęgnacyjnych). Pozostałe będą stopniowo zgłaszane. Koszt usunięcia jednego drzewa to około 2 tys. zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama