Wydarzenie zaplanowano na 18-19 sierpnia. Pierwszego dnia (18 sierpnia) o godz. 15 – w ramach „Żywej biblioteki” – na Rynku Wodnym swoimi wspomnieniami sprzed 80 lat podzielą się członkowie Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu, czyli ostatni świadkowie historii. Godzinę później rozpocznie się „Spacer historyczny”. Uczestnicy spotkań udadzą się na teren Rotundy Zamojskiej, gdzie odwiedzą Celę Wołyńską.
W sobotę (19 sierpnia) o godz. 15 na Rynku Wodnym zaplanowano spotkanie autorskie z Leszkiem Wójtowiczem, dziennikarzem „Kroniki Tygodnia”, który opowie o swojej najnowszej publikacji „Kąkol na dożynkach. O Polakach ocalałych z ukraińskiego ludobójstwa”.
O godz. 16 w tym samym miejscu rozpocznie się panel dyskusyjny „Wołanie o pamięć!” z udziałem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, dr hab. Andrzeja Zapałowskiego, profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego i Janusza Bernacha, przewodniczącego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu oraz jego członków. Spotkanie poprowadzi Leszek Wójtowicz.
Wydarzeniu będą towarzyszyły: prezentacja publikacji ze zbiorów Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu, Kiermasz Książki Już Czytanej, prezentacja książek regionalnych i historycznych Księgarni Trio z Roztocza oraz wystawa „Biblioteka Pamięci” w Książnicy Zamojskiej przy ul. Kamiennej 20.
Napisz komentarz
Komentarze