Zamojskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego prowadzi różnorodną działalność ukierunkowaną na pomoc osobom z problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego. Jedną z nich jest rozwój usług na rzecz dzieci i młodzieży. Od 1 lipca ub. roku w Centrum Zdrowia Psychicznego funkcjonuje poradnia dedykowana najmłodszym pacjentom na II poziomie referencyjnym, ponieważ jest zapewniona dostępność do usług specjalisty psychiatry ds. dzieci i młodzieży.
Gdy dziecko ma problemy
W ciągu roku z jej usług skorzystało około 900 osób. W ramach CZP dla Dzieci i Młodzieży zrealizowano około 3 tys. porad (dane na koniec czerwca).
– Powyższe dane potwierdzają zasadność i potrzebę funkcjonowania naszej placówki, do której nie jest wymagane skierowanie od lekarza rodzinnego – informuje Izabella Kwiatkowska, prezes Zamojskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego. – Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PKO BP w postaci darowizny pieniężnej w kwocie 10 tys. zł, udało się nam doposażyć poradnię dla dzieci i młodzieży w testy psychologiczne służące do diagnozowania problemów i zaburzeń u młodych osób, zakupiono też meble biurowe.
Na miejscu jest możliwość przeprowadzenia diagnozy lekarskiej psychiatrycznej, diagnozy psychologicznej, a także objęcia pacjenta i jego rodziny psychoterapią indywidualną oraz terapią systemową. CZP udziela świadczeń dzieciom przed rozpoczęciem realizacji obowiązku szkolnego, dzieciom i młodzieży objętych obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki, a także młodzieży kształcącej się w szkołach ponadpodstawowych do ich ukończenia oraz ich rodzinom i opiekunom prawnym.
Pandemia zrobiła swoje
Ze wsparcia mogą skorzystać dzieci i młodzież, które doświadczają trudności emocjonalnych (np. objawów lękowych, ataków paniki, obniżenia nastroju, doświadczenia kryzysowej sytuacji), trudności w relacjach interpersonalnych oraz innych trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Z pomocy mogą skorzystać także osoby, które opuściły szpital psychiatryczny i potrzebują kontynuacji leczenia u lekarza psychiatry oraz psychoterapii.
Najmłodszy pacjent miał niespełna dwa lata.
– W tym okresie rozwoju można już zaobserwować pierwsze niepokojące symptomy w zachowaniu dziecka, a także zdiagnozować występujące zaburzenia neurorozwojowe – informuje Izabela Pałyga, psycholożka w CZP.
Według Filipa Kościuszki, specjalisty psychiatry, który jest kierownikiem CZP w Zamościu, bardzo duża liczba pacjentów zgłaszających się po raz pierwszy do przychodni może być jednym ze skutków pandemii. Są to zarówno młode osoby, jak też dorośli i osoby starsze. Najczęściej problemy zgłaszane przez pacjentów mają charakter zaburzeń depresyjnych czy adaptacyjnych, którym towarzyszą zaburzenia snu, emocjonalne oraz stany lękowe.
- Zamość: 170 tys. zł oddała fałszywym funkcjonariuszom CBA i prokuratorowi!
– Dzieci doświadczały również lęku o zdrowie swoje i najbliższych, co również miało negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Po pandemii doszło do wzrostu występowania depresji, stanów lękowych, zaburzeń nerwicowych, problemów ze snem i apetytem – wskazuje Izabela Pałyga.
Wzrosła też niestety liczba prób samobójczych wśród osób poniżej 18. roku życia. – Dzieciom po powrocie do szkoły nie było łatwo na nowo dostosować się do edukacji stacjonarnej – dodaje jej koleżanka-psycholożka Nina Oktaba.
Wołanie o pomoc
Nie wszystkie sobie z tym poradziły.
– Jako specjalista terapii uzależnień zauważyłam w swojej praktyce większą liczbę młodych osób, które nie radząc sobie ze stresem zaczęły sięgać po substancje psychoaktywne, np. marihuanę, amfetaminę czy mefedron lub leki przeciwdepresyjne czy przeciwlękowe przyjmowane na własną rękę, często bez konsultacji z lekarzem psychiatrą lub w dużo większych dawkach niż zalecane przez lekarza – mówi prezes Izabella Kwiatkowska,
Na co powinni zwrócić uwagę rodzice lub opiekunowie?
– Na każdą zmianę zachowania u dziecka albo na pojawienie się jakiś niepokojących, nowych zachowań – wyjaśnia Izabela Pałyga.
Jej koleżanka dodaje, że jeżeli nastolatek nie wychodzi z domu, spędza czas w swoim pokoju, nie rozstając się z telefonem czy laptopem, mówi, że nie ma siły wyjść spotkać się z rówieśnikami albo tego nie potrzebuje, jest smutny lub bardzo rozdrażniony, opuszcza się w nauce, to należy mu pomóc.
– W każdej niepokojącej sytuacji warto umówić się dzieckiem na konsultację do psychologa, gdzie można porozmawiać o swoich obawach, trudnościach, a przede wszystkim zdiagnozować problem i uzyskać skuteczną pomoc – wskazuje Nina Oktaba.
Napisz komentarz
Komentarze