Temat stanął na sesji Rady Miasta Zamość, którą zwołano 10 sierpnia. Miała ona związek z uchwałą podjętą dwa miesiące wcześniej. Przypomnijmy, że wówczas radni nie zgodzili się na budowę przez TBS w trybie lex deweloper dwóch pięciokondygnacyjnych bloków z garażami podziemnymi inwestycję przy ul. Wyszyńskiego. Najpierw odrzucona została uchwała w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej, a później radni przegłosowali odmowę lokalizacji.
Drugie podejście
To było już drugie podejście TBS do budowy bloków w tej lokalizacji. Po raz pierwszy ich wniosek o ustalenie lokalizacji dla tej inwestycji został odrzucony w styczniu. Wtedy radni podnosili, że spółka niepotrzebnie planuje lokale usługowe na parterze jednego z bloków, narzekali też na małą liczbę miejsc parkingowych. Miejska spółka – zgodnie z uwagami zgłoszonymi przez radę – wprowadziła zmiany w koncepcji zagospodarowania terenu. Liczbę lokali usługowych na parterze zmniejszono do jednego (pod siedzibę TBS), a ze 113 do 121 wzrosła liczba planowanych mieszkań, zwiększono też liczbę miejsc parkingowych. Ale i to nie przekonało radnych, którzy w czerwcu nie zgodzili się na inwestycję. W uzasadnieniu odmowy stwierdzili, że złożony wniosek „nie uwzględnia charakteru zabudowy okolicy, a planowana inwestycja w sposób istotny odbiega od istniejącego w okolicy ładu przestrzennego”. A ponadto, że potrzeby mieszkaniowe w Zamościu są w znacznym stopniu zaspokojone.
Zmiana planów
Przypomnijmy, że plan zagospodarowania przestrzennego w opisywanym miejscu zakłada budownictwo wielorodzinne, więc inwestycję można byłoby realizować bez pytania rady o zgodę, ale wtedy bloki musiałyby mieć mniej niż 5 kondygnacji. Dlatego TBS złożył wniosek o realizację inwestycji w trybie specustawy, bo jej przepisy ułatwiają realizację inwestycji mieszkaniowych z pominięciem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Ale wobec ponownego sprzeciwu rady, spółka podjęła decyzję o realizacji pierwszego etapu przedsięwzięcia zgodnie z wytycznymi miejscowego planu obowiązującego dla tego terenu. Prezes TBS Magdalena Godek zapowiedziała, że „w najbliższym czasie zostanie opracowany projekt architektoniczny, jednak wstępne szacunki wskazują, że powstanie ok. 30 proc. mniej mieszkań”.
To było w czerwcu. Ale 26 lipca miejska spółka zaskarżyła jednak uchwalę… miejskich radnych.
Coś niebywałego
– To sytuacja bez precedensu: miejska spółka skarży radę miasta – mówił na ostatniej sesji radny Adam Pawlik. – To coś niebywałego… Gdzie jest prezes TBS?
Prezes Magdaleny Godek nie było na sesji. – Odnoszę wrażenie, że tam (przy ul. Wyszyńskiego – przyp. red.) jest jakaś klątwa nad działkami – powiedział radny Sławomir Ćwik. – Prezesi nie przychodzą i nic nie tłumaczą.
Radnemu chodziło zarówno o prezes TBS, jak i PR-BUD Development (tej drugiej spółce radni już czterokrotnie odmawiali zgody na inwestycję).
Radny Franciszek Josik przypomniał, że mijają 4 lata od momentu, gdy TBS – za zgodą radnych – dostało aportem od miasta działki przy ul. Wyszyńskiego i od tamtej pory nie wybudowano tam niczego. – Tam tylko chwasty rosną – powiedział radny.
Przypomniał też o kontrowersyjnej jego zdaniem zamianie gruntów między TBS a PR-BUD Development i przypomniał, że w ciągu 4 lat ceny mieszkań poszybowały tak wysoko, że dziś na cztery kąty stać by tam było tylko „tłuste koty”.
Wiceprezydent Zamościa Anna Maria Antos zauważyła, że inwestycja nie powstaje też na sąsiedniej działce, czyli należącej do PR-BUD Development, a sama skarga na uchwałę radnych to autonomiczna decyzja TBS.
Sąd rozstrzygnie
Ostatecznie 21 radnych opowiedziało się za przekazaniem skargi do WSA, wnosząc o jej oddalenie w całości jako bezzasadnej. W uzasadnieniu przypomniano, że rada obecnej kadencji podjęła szereg uchwał mających na celu umożliwienie rozwoju budownictwa wielorodzinnego w Zamościu, wyrażająca zgodę na realizację w trybie specustawy inwestycji mieszkaniowych przy ul. Lipskiej, Fabrycznej, Bohaterów Monte Cassino, Wiejskiej i Al. Jana Pawła II i ul. Wiejskiej. Ponadto radni podjęli uchwałę o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów przy ul. Królowej Jadwigi poprzez przeznaczenie na potrzeby budownictwa wielorodzinnego terenów dotychczas przeznaczonych na budownictwo jednorodzinne. Podjęta została również uchwała o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów na osiedlu Błonie Zatorze.
Do sprawy wrócimy.
Napisz komentarz
Komentarze