Murowany, klasycystyczny pałac w Świdnikach został wzniesiony w XVIII w. W kolejnym stuleciu Jan Węgleński rozpoczął przebudowę pałacu według projektu Stanisława Czachórskiego. Pałac uzyskał wtedy kształt dwukondygnacyjny, z portykiem o czterech toskańskich kolumnach. W salonie znajdowały się meble nabyte na licytacji wyposażenia Zamku Królewskiego w Warszawie, a we wnętrzach były m.in. obrazy Kossaka, Tondosa, Brandta i Wyczółkowskiego. Niestety podczas II wojny światowej dwór spalono i nigdy go nie odbudowano. Pozostał po nim jedynie murowany spichlerz z początku XX w. i park, któremu nowe życie dała gmina Miączyn.
W ramach zadania zrealizowanego za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ziemia Zamojska” w parku wybudowano drewnianą altanę z murowanym grillem. Obok na placu ułożono kostkę brukową, na której ustawiono stoły betonowe z ławkami i kosze do segregacji odpadów. Przy altanie stanęły również stojaki na rowery dla odwiedzających.
Wykonano także pomost z drewnianej konstrukcji nad zbiornikiem wodnym prowadzący na wysepkę, na której ustawiono ławki ogrodowe i kosz na śmieci. Wokół zbiornika jest teraz alejka utwardzona grysikiem, przy której również znalazły się ławki ogrodowe i kosze. Teren został oświetlony solarnymi lampami ogrodowymi.
Przy wjeździe do parku wykonano bramę z tablicą informacyjną.
– Jest to doskonałe miejsce do organizacji różnego rodzaju imprez plenerowych. Mamy nadzieję, że nowa infrastruktura spotka się z uznaniem mieszkańców oraz przyciągnie turystów odwiedzających naszą gminę. To pierwszy wielki krok w rozwijaniu infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej na terenie gminy Miączyn – mówi wójt Ryszard Borowski.
Do parku może przyjść każdy i spędzić tam miło czas. Co ciekawe, teren parku to oznakowane miejsce wypoczynku na wytyczonym w ostatnim czasie 46-kilometrowym szlaku rowerowym.
Napisz komentarz
Komentarze