Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:04
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

PERŁY BIZNESU 2023: Rewitalizacja zabytkowego Parku Podworskiego w Świdnikach (Inwestycja Samorządowa)

Inwestycja gminy Miączyn, która w tegorocznej edycji plebiscytu Perły Biznesu jest jednym z kandydatów do nagrody w kategorii Inwestycja Samorządowa, zrealizowana została na terenie zabytkowego Parku Podworskiego w Świdnikach.
W parku w Świdnikach zbudowano pomost z drewnianej konstrukcji nad zbiornikiem wodnym prowadzący na wysepkę.
W parku w Świdnikach zbudowano pomost z drewnianej konstrukcji nad zbiornikiem wodnym prowadzący na wysepkę.

Murowany, klasycystyczny pałac w Świdnikach został wzniesiony w XVIII w. W kolejnym stuleciu Jan Węgleński rozpoczął przebudowę pałacu według projektu Stanisława Czachórskiego. Pałac uzyskał wtedy kształt dwukondygnacyjny, z portykiem o czterech toskańskich kolumnach. W salonie znajdowały się meble nabyte na licytacji wyposażenia Zamku Królewskiego w Warszawie, a we wnętrzach były m.in. obrazy Kossaka, Tondosa, Brandta i Wyczółkowskiego. Niestety podczas II wojny światowej dwór spalono i nigdy go nie odbudowano. Pozostał po nim jedynie murowany spichlerz z początku XX w. i park, któremu nowe życie dała gmina Miączyn.

W ramach zadania zrealizowanego za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ziemia Zamojska” w parku wybudowano drewnianą altanę z murowanym grillem. Obok na placu ułożono kostkę brukową, na której ustawiono stoły betonowe z ławkami i kosze do segregacji odpadów. Przy altanie stanęły również stojaki na rowery dla odwiedzających.

Wykonano także pomost z drewnianej konstrukcji nad zbiornikiem wodnym prowadzący na wysepkę, na której ustawiono ławki ogrodowe i kosz na śmieci. Wokół zbiornika jest teraz alejka utwardzona grysikiem, przy której również znalazły się ławki ogrodowe i kosze. Teren został oświetlony solarnymi lampami ogrodowymi.

Przy wjeździe do parku wykonano bramę z tablicą informacyjną.

– Jest to doskonałe miejsce do organizacji różnego rodzaju imprez plenerowych. Mamy nadzieję, że nowa infrastruktura spotka się z uznaniem mieszkańców oraz przyciągnie turystów odwiedzających naszą gminę. To pierwszy wielki krok w rozwijaniu infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej na terenie gminy Miączyn – mówi wójt Ryszard Borowski.

Do parku może przyjść każdy i spędzić tam miło czas. Co ciekawe, teren parku to oznakowane miejsce wypoczynku na wytyczonym w ostatnim czasie 46-kilometrowym szlaku rowerowym. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama