Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 30 marca 2025 07:35
Reklama
Reklama

Zamość: To już pewne kiedy licealiści wrócą do Akademii Zamojskiej

Reklama
Po feriach zimowych uczniowie i grono pedagogiczne I LO im. Jana Zamoyskiego wrócą na „stare śmieci”. W odrestaurowanym budynku znajdzie się również miejsce na zamojskie instytucje kultury. Prace w gmachu Akademii Zamojskiej powinny się zakończyć za cztery miesiące.
Trwają prace, które przywrócą budynkowi Akademii Zamojskiej formę z drugiej połowy XVIII w.
Trwają prace, które przywrócą budynkowi Akademii Zamojskiej formę z drugiej połowy XVIII w.

– Na razie wszystko idzie zgodnie z planem – mówi Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Zamość. – Prace powinny potrwać do końca roku, mamy też podpisaną umowę firmą z Wrocławia, która wygrała przetarg na wykonanie aranżacji pomieszczeń przeznaczonych na działalność ekspozycyjną i kulturalną wraz z dostawą sprzętu i wyposażenia.

Reklama

Uczniowie wrócą po feriach

Na ostatniej sesji radni podjęli uchwałę w sprawie zamiaru przekształcenia z dniem 1 lutego 2024 r. I LO w Zamościu im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Chodzi o zmianę lokalizacji ogólniaka – z ul. Akademickiej 1 i 1H, czyli pałacu Zamoyskich, gdzie obecnie odbywają się zajęcia, na Akademicką 8, czyli do gmachu Akademii Zamojskiej, skąd 4 lata temu, z uwagi na prace remontowe, szkoła musiała opuścić budynek.

 Tamtą przeprowadzką kierowała dr Bożena Krupa, ówczesna dyrektorka „starego” ogólniaka, nad powrotem uczniów będzie czuwał już ktoś inny, bo startująca w konkursie na dyrektora I LO w Zamościu dotychczasowa pani dyrektor nie przekonała do siebie większości członków komisji i konkurs nie został rozstrzygnięty (po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratorium i zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej prezydent Zamościa powierzy to stanowisko swojej dotychczasowej szefowej wydziału oświaty Agnieszce Kowal).

Obecnie prowadzone są prace budowlane i konserwatorskie w pomieszczeniach przeznaczonych na działalność oświatową I LO, a więc w salach dydaktycznych, pracowniach, części administracyjnej szkoły, które są zlokalizowane na parterze i piętrze budynku. Na ścianach i sufitach przeprowadzono rekonstrukcję lepiej zachowanych fragmentów polichromii. Społeczność I LO powinna wrócić do odrestaurowanych sal lekcyjnych po feriach zimowych.

W odnowionym budynku znajdzie siedzibę również przeniesiona z ul. Wiejskiej Filia nr 2 Książnicy Zamojskiej, o czym pisaliśmy kilka tygodni temu. Przypomnijmy, że w ramach Zamojskiej Akademii Kultury powstanie tam biblioteka multimedialna. Placówka, oprócz zbiorów tradycyjnych, wyposażona zostanie w bogaty zasób multimediów wraz z dostępem do szeregu platform, m.in. e-booków, audiobooków, filmów i muzyki w wolnym i bezpłatnym dostępie.

Trudna inwestycja

Jak zauważa dyrektor Tomasz Kossowski, rewitalizacja gmachu Akademii Zamojskiej to najtrudniejsza do realizacji inwestycja w historii miasta. Przypomnijmy, że firma, która kilka lat temu wygrała przetarg na realizację tego zadania, zeszła z placu budowy i trzeba było wyłonić kolejnego wykonawcę. Została nią – w drodze przetargu – firma Lubren z Lublina. Umowa na roboty budowlane i prace konserwatorskie została podpisana w połowie 2021 r. 

Wartość zadania przekracza 54 mln zł, z czego prawie 24 mln zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zakres prac jest bardzo szeroki. Obiekt został gruntownie przebudowywany, w tym zrekonstruowano mansardowy dach budynku. Inwestycja obejmuje odtworzenie pierwotnej bryły budynku dawnej Akademii Zamojskiej, gruntowny remont wnętrz, zagospodarowanie terenu, w tym dziedzińca, jak również zakup nowoczesnego wyposażenia.

Na parterze planowana jest ekspozycja muzealna „Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej”, natomiast poddasze w całości zostanie zaadaptowane na potrzeby Zamojskiej Akademii Kultury.

Akademia Zamoyskiego

Akademia Zamojska została założona w 1594 r. przez Jana Zamoyskiego, a organizowana przez Szymona Szymonowica. Budynek uczelni był budowany w latach 1639-48, a całkowicie ukończony został dopiero w połowie XVIII w. Fundatorem czworobocznego gmachu z wewnętrznym dziedzińcem był II ordynat Tomasz Zamoyski, a projektantem inż. Andrzej Dell'Aqua

Obiekt zbudowano na planie kwadratu o ścisłej symetrii. We frontowych skrzydłach (wschodnim i zachodnim) piętrowego gmachu z krzyżowym układem komunikacyjnym umiejscowiono sale wykładowe, bibliotekę, kaplicę i drukarnie. Pozostałe dwa skrzydła przeznaczone były na mieszkania dla profesorów i stancje dla studentów. Uczelnia została zlikwidowana w 1784 r. po zajęciu Zamościa przez Austriaków w czasie pierwszego rozbioru Polski.

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Żenada 04.09.2023 17:34
Do Akademii czy do budynku Akademii ?

Reklama

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BrawoTreść komentarza: Bicie piany o PISOwską 13 napiszcie ile co miesiąc dostaje ciapaty bez lat pracy bo Jakubiak mówi o 12.000 tys to jest życie w Madrycie emerycie czarna pasta i do koncentracjon lager TfuSSka.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 06:49Źródło komentarza: Zbliża się termin wypłat trzynastej emerytury. Sprawdź terminyAutor komentarza: GertrudaTreść komentarza: Prędkość 😐Data dodania komentarza: 28.03.2025, 19:59Źródło komentarza: Gm. Zwierzyniec: Tragiczny wypadek w Obroczy. Nie żyje 27-latka, która kierowała oplem [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NikTreść komentarza: Chyba każdy samorząd gminy wprowadził to ulepszenie bo to są pieniądze. Świetlicę stoją przeważnie na gruntach gminy i nie ważne że jak były budowane gmina często nie dała złamanego grosza. Teraz jak są wyremontowane i dobrze doposażone ktoś nagle wpadł na pomysł że trzeba to ucywilizowac...czyli 150 netto plus prad i woda za wynajem do budżetu gminy.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 17:39Źródło komentarza: W gm. Ulhówek nie było regulaminu korzystania ze świetlic. To nowość, która nie podoba się mieszkańcomAutor komentarza: Do MTreść komentarza: Racja i za nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń ktoś powinien zostać ukarany. Nawet wiem kto...ale niestety są równi i równiejsi. Niektórym włos z głowy nie spadnie. Może zależy to od koloru włosów?Data dodania komentarza: 28.03.2025, 17:26Źródło komentarza: Wicestarosta hrubieszowski zarzucił protestującym kłamstwa. Związkowcy dali staroście 7 dniAutor komentarza: CamelTreść komentarza: Jako niezbędne postuluję utworzenie TWAOPDD czyli Towarzystwa Wzajemnej Adoracji Ojców Posiadających Dorosłe Dzieci. Bez tego nie widzę szans na rozwój miasta. Moja małżonka postuluje utworzenie KMG czyli Klubu Miłośników Garsonek. Z kolei mój dobry kolega wnosi o powołanie MKPWPSDP czyli Miejskiego Koła Przeciwników Wynoszenia Pustych Słoików Do PIWNICY. Dziękuję za uwagę.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 15:22Źródło komentarza: Wiosenny reset w Hrubieszowie. Kobiece spotkanie pełne inspiracji. Zobacz zdjęciaAutor komentarza: emerytkaTreść komentarza: Tak co miesiąc, " a ile dostaniemy, a komu się należy, a kiedy, a czemu tam mało itd????? ile lat przepracowanych, ile i jakie składki taka emerytura, koniec kropka ! przestańcie o nas tyle gadać , są ważniejsze sprawy.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 14:32Źródło komentarza: Zbliża się termin wypłat trzynastej emerytury. Sprawdź terminy
Reklama