Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:22
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamość: To już pewne kiedy licealiści wrócą do Akademii Zamojskiej

Po feriach zimowych uczniowie i grono pedagogiczne I LO im. Jana Zamoyskiego wrócą na „stare śmieci”. W odrestaurowanym budynku znajdzie się również miejsce na zamojskie instytucje kultury. Prace w gmachu Akademii Zamojskiej powinny się zakończyć za cztery miesiące.
Trwają prace, które przywrócą budynkowi Akademii Zamojskiej formę z drugiej połowy XVIII w.
Trwają prace, które przywrócą budynkowi Akademii Zamojskiej formę z drugiej połowy XVIII w.

– Na razie wszystko idzie zgodnie z planem – mówi Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Zamość. – Prace powinny potrwać do końca roku, mamy też podpisaną umowę firmą z Wrocławia, która wygrała przetarg na wykonanie aranżacji pomieszczeń przeznaczonych na działalność ekspozycyjną i kulturalną wraz z dostawą sprzętu i wyposażenia.

Uczniowie wrócą po feriach

Na ostatniej sesji radni podjęli uchwałę w sprawie zamiaru przekształcenia z dniem 1 lutego 2024 r. I LO w Zamościu im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Chodzi o zmianę lokalizacji ogólniaka – z ul. Akademickiej 1 i 1H, czyli pałacu Zamoyskich, gdzie obecnie odbywają się zajęcia, na Akademicką 8, czyli do gmachu Akademii Zamojskiej, skąd 4 lata temu, z uwagi na prace remontowe, szkoła musiała opuścić budynek.

 Tamtą przeprowadzką kierowała dr Bożena Krupa, ówczesna dyrektorka „starego” ogólniaka, nad powrotem uczniów będzie czuwał już ktoś inny, bo startująca w konkursie na dyrektora I LO w Zamościu dotychczasowa pani dyrektor nie przekonała do siebie większości członków komisji i konkurs nie został rozstrzygnięty (po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratorium i zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej prezydent Zamościa powierzy to stanowisko swojej dotychczasowej szefowej wydziału oświaty Agnieszce Kowal).

Obecnie prowadzone są prace budowlane i konserwatorskie w pomieszczeniach przeznaczonych na działalność oświatową I LO, a więc w salach dydaktycznych, pracowniach, części administracyjnej szkoły, które są zlokalizowane na parterze i piętrze budynku. Na ścianach i sufitach przeprowadzono rekonstrukcję lepiej zachowanych fragmentów polichromii. Społeczność I LO powinna wrócić do odrestaurowanych sal lekcyjnych po feriach zimowych.

W odnowionym budynku znajdzie siedzibę również przeniesiona z ul. Wiejskiej Filia nr 2 Książnicy Zamojskiej, o czym pisaliśmy kilka tygodni temu. Przypomnijmy, że w ramach Zamojskiej Akademii Kultury powstanie tam biblioteka multimedialna. Placówka, oprócz zbiorów tradycyjnych, wyposażona zostanie w bogaty zasób multimediów wraz z dostępem do szeregu platform, m.in. e-booków, audiobooków, filmów i muzyki w wolnym i bezpłatnym dostępie.

Trudna inwestycja

Jak zauważa dyrektor Tomasz Kossowski, rewitalizacja gmachu Akademii Zamojskiej to najtrudniejsza do realizacji inwestycja w historii miasta. Przypomnijmy, że firma, która kilka lat temu wygrała przetarg na realizację tego zadania, zeszła z placu budowy i trzeba było wyłonić kolejnego wykonawcę. Została nią – w drodze przetargu – firma Lubren z Lublina. Umowa na roboty budowlane i prace konserwatorskie została podpisana w połowie 2021 r. 

Wartość zadania przekracza 54 mln zł, z czego prawie 24 mln zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zakres prac jest bardzo szeroki. Obiekt został gruntownie przebudowywany, w tym zrekonstruowano mansardowy dach budynku. Inwestycja obejmuje odtworzenie pierwotnej bryły budynku dawnej Akademii Zamojskiej, gruntowny remont wnętrz, zagospodarowanie terenu, w tym dziedzińca, jak również zakup nowoczesnego wyposażenia.

Na parterze planowana jest ekspozycja muzealna „Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej”, natomiast poddasze w całości zostanie zaadaptowane na potrzeby Zamojskiej Akademii Kultury.

Akademia Zamoyskiego

Akademia Zamojska została założona w 1594 r. przez Jana Zamoyskiego, a organizowana przez Szymona Szymonowica. Budynek uczelni był budowany w latach 1639-48, a całkowicie ukończony został dopiero w połowie XVIII w. Fundatorem czworobocznego gmachu z wewnętrznym dziedzińcem był II ordynat Tomasz Zamoyski, a projektantem inż. Andrzej Dell'Aqua

Obiekt zbudowano na planie kwadratu o ścisłej symetrii. We frontowych skrzydłach (wschodnim i zachodnim) piętrowego gmachu z krzyżowym układem komunikacyjnym umiejscowiono sale wykładowe, bibliotekę, kaplicę i drukarnie. Pozostałe dwa skrzydła przeznaczone były na mieszkania dla profesorów i stancje dla studentów. Uczelnia została zlikwidowana w 1784 r. po zajęciu Zamościa przez Austriaków w czasie pierwszego rozbioru Polski.

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Żenada 04.09.2023 17:34
Do Akademii czy do budynku Akademii ?

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama