Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 23:18
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Zamość: To już pewne kiedy licealiści wrócą do Akademii Zamojskiej

Po feriach zimowych uczniowie i grono pedagogiczne I LO im. Jana Zamoyskiego wrócą na „stare śmieci”. W odrestaurowanym budynku znajdzie się również miejsce na zamojskie instytucje kultury. Prace w gmachu Akademii Zamojskiej powinny się zakończyć za cztery miesiące.
Trwają prace, które przywrócą budynkowi Akademii Zamojskiej formę z drugiej połowy XVIII w.
Trwają prace, które przywrócą budynkowi Akademii Zamojskiej formę z drugiej połowy XVIII w.

– Na razie wszystko idzie zgodnie z planem – mówi Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Zamość. – Prace powinny potrwać do końca roku, mamy też podpisaną umowę firmą z Wrocławia, która wygrała przetarg na wykonanie aranżacji pomieszczeń przeznaczonych na działalność ekspozycyjną i kulturalną wraz z dostawą sprzętu i wyposażenia.

Uczniowie wrócą po feriach

Na ostatniej sesji radni podjęli uchwałę w sprawie zamiaru przekształcenia z dniem 1 lutego 2024 r. I LO w Zamościu im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Chodzi o zmianę lokalizacji ogólniaka – z ul. Akademickiej 1 i 1H, czyli pałacu Zamoyskich, gdzie obecnie odbywają się zajęcia, na Akademicką 8, czyli do gmachu Akademii Zamojskiej, skąd 4 lata temu, z uwagi na prace remontowe, szkoła musiała opuścić budynek.

 Tamtą przeprowadzką kierowała dr Bożena Krupa, ówczesna dyrektorka „starego” ogólniaka, nad powrotem uczniów będzie czuwał już ktoś inny, bo startująca w konkursie na dyrektora I LO w Zamościu dotychczasowa pani dyrektor nie przekonała do siebie większości członków komisji i konkurs nie został rozstrzygnięty (po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratorium i zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej prezydent Zamościa powierzy to stanowisko swojej dotychczasowej szefowej wydziału oświaty Agnieszce Kowal).

Obecnie prowadzone są prace budowlane i konserwatorskie w pomieszczeniach przeznaczonych na działalność oświatową I LO, a więc w salach dydaktycznych, pracowniach, części administracyjnej szkoły, które są zlokalizowane na parterze i piętrze budynku. Na ścianach i sufitach przeprowadzono rekonstrukcję lepiej zachowanych fragmentów polichromii. Społeczność I LO powinna wrócić do odrestaurowanych sal lekcyjnych po feriach zimowych.

W odnowionym budynku znajdzie siedzibę również przeniesiona z ul. Wiejskiej Filia nr 2 Książnicy Zamojskiej, o czym pisaliśmy kilka tygodni temu. Przypomnijmy, że w ramach Zamojskiej Akademii Kultury powstanie tam biblioteka multimedialna. Placówka, oprócz zbiorów tradycyjnych, wyposażona zostanie w bogaty zasób multimediów wraz z dostępem do szeregu platform, m.in. e-booków, audiobooków, filmów i muzyki w wolnym i bezpłatnym dostępie.

Trudna inwestycja

Jak zauważa dyrektor Tomasz Kossowski, rewitalizacja gmachu Akademii Zamojskiej to najtrudniejsza do realizacji inwestycja w historii miasta. Przypomnijmy, że firma, która kilka lat temu wygrała przetarg na realizację tego zadania, zeszła z placu budowy i trzeba było wyłonić kolejnego wykonawcę. Została nią – w drodze przetargu – firma Lubren z Lublina. Umowa na roboty budowlane i prace konserwatorskie została podpisana w połowie 2021 r. 

Wartość zadania przekracza 54 mln zł, z czego prawie 24 mln zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zakres prac jest bardzo szeroki. Obiekt został gruntownie przebudowywany, w tym zrekonstruowano mansardowy dach budynku. Inwestycja obejmuje odtworzenie pierwotnej bryły budynku dawnej Akademii Zamojskiej, gruntowny remont wnętrz, zagospodarowanie terenu, w tym dziedzińca, jak również zakup nowoczesnego wyposażenia.

Na parterze planowana jest ekspozycja muzealna „Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej”, natomiast poddasze w całości zostanie zaadaptowane na potrzeby Zamojskiej Akademii Kultury.

Akademia Zamoyskiego

Akademia Zamojska została założona w 1594 r. przez Jana Zamoyskiego, a organizowana przez Szymona Szymonowica. Budynek uczelni był budowany w latach 1639-48, a całkowicie ukończony został dopiero w połowie XVIII w. Fundatorem czworobocznego gmachu z wewnętrznym dziedzińcem był II ordynat Tomasz Zamoyski, a projektantem inż. Andrzej Dell'Aqua

Obiekt zbudowano na planie kwadratu o ścisłej symetrii. We frontowych skrzydłach (wschodnim i zachodnim) piętrowego gmachu z krzyżowym układem komunikacyjnym umiejscowiono sale wykładowe, bibliotekę, kaplicę i drukarnie. Pozostałe dwa skrzydła przeznaczone były na mieszkania dla profesorów i stancje dla studentów. Uczelnia została zlikwidowana w 1784 r. po zajęciu Zamościa przez Austriaków w czasie pierwszego rozbioru Polski.

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Żenada 04.09.2023 17:34
Do Akademii czy do budynku Akademii ?

 

 

Reklama
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama