Browar Aleksandria Roztoczańska w Aleksandrowie Drugim (gm. Biłgoraj) rozpoczął działalność na początku 2020 roku. Na pomysł jego otwarcia wpadł Janusz Bielak, ojciec Łukasza Bielaka, właściciela Browaru i firmy Waijkira.
– Zauważyliśmy niszę na rynku odnośnie browarów kraftowych i postanowiliśmy ją uzupełnić – wyjaśnia Łukasz Bielak.
Po zdobyciu odpowiednich umiejętności rozpoczęli produkcję trzech rodzajów piwa: Aleksandria Bajkowe (lżejsze i słodsze), Aleksandria Wytrawne (cierpkie, o posmaku palonego karmelu i śliwki) oraz IPA Cytrusowa.
W ubiegłym roku wyszli do smakoszy piwa z kolejnymi propozycjami. Są nimi piwa rzemieślnicze jasne, pasteryzowane, o zawartości alkoholu 5,5 procent: piwo pszeniczne, chmielowe, cytrusowe, bajkowe. Powstają w sposób tradycyjny, na podstawie angielskiej receptury, z naturalnych składników, czyli z wody, słodu jęczmiennego lub pszennego, chmielu, drożdży i cukru.
– Do produkcji piwa Aleksandria wykorzystujemy naturalne drożdże, zawierające witaminy z grupy B oraz niacynę. Drożdże dobrze wpływają na florę jelitową i mają właściwości regulujące pracę jelit. Po piwie bez chemikaliów nie ma kaca i nie boli głowa – mówi Łukasz Bielak, piwowar z pasji.
I dodaje, że piwa nie są sztucznie dogazowywane. Lekki gaz jest wynikiem naturalnej refermentacji drożdży.
Złocisty trunek zamknięty jest w szklanej butelce opatrzonej etykietą z wizerunkami zwierząt, które można spotkać na Roztoczu. To nawiązanie do regionu. Na etykietach są sarna europejska, ryś, wilk i orlik krzykliwy.
Piwo z Aleksandrowa Drugiego serwowane jest w pubach i restauracjach. Degustować można je m.in. w restauracji Centralka na zamojskim Starym Mieście. Jest też sprzedawane w sklepach na terenie Biłgoraja, Zamościa i większych miejscowości turystycznych.
– Cieszy nas to, że ci, którzy pochodzą z naszych stron i kosztują naszego piwa, kupują je też dla znajomych z Polski. Dzięki temu ten niepowtarzalny smak Aleksandrii może spróbować każdy. Polecam – dodaje właściciel.
Takiego produktu nie mogło zabraknąć wśród uczestników plebiscytu Perły Biznesu.
Napisz komentarz
Komentarze