Jak informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, prace przy elewacjach zewnętrznych oraz od strony dziedzińca są na zaawansowanym etapie. Obecnie odtwarzane są polichromie w kolorystyce z drugiej połowy XVIII w., która została odkryta już na przełomie lat 60. i 70. ub. wieku podczas badań kierowanych przez prof. Wiktora Zina.
Na dziedzińcu zostały usunięte wtórne przemurowania arkad i zamontowane przeszklenia, które jednocześnie doświetlają wnętrza korytarzy oraz umożliwiają ekspozycję widokową na teren dziedzińca.
Trwają prace przy portalu zachodnim akademii.
Na podstawie dokumentacji z badań prowadzonych pod kierunkiem prof. Zina przypuszczano, że w polu tympanonu (chodzi o wewnętrzne pole trójkątnego frontonu) może znajdować się malowidło z przedstawieniem św. Jana Kantego. W trakcie ostatnich badań została tam odkryta polichromia z początku XIX w., przedstawiająca orła białego na czerwonym tle z czasów Księstwa Warszawskiego. Pod nią znajdowało się starsze malowidło z przedstawieniem postaci. Dokonano transferu wtórnej polichromii w celu ekspozycji pierwotnego przestawienia. Zdjęte malowidło z orłem będzie eksponowane w gablocie muzeum planowanego w pomieszczeniach parteru akademii. Portal zaś otrzyma oprawę architektoniczną, uwzględniającą odkrytą polichromię figuralną według zatwierdzonego projektu.
A co poza tym? Na korytarzach parteru zostały odtworzone głowice filarów arkadowych według zachowanych reliktów. Wykonano i zamontowano stolarkę okienną oraz ślusarkę przegród. Kończą się także prace przy układaniu posadzek ceramicznych oraz parkietów. Na ukończeniu są też prace w trzech pomieszczeniach parteru przeznaczonych na sale muzealne. Planowana ekspozycja muzealna ma na celu ukazanie dziejów Akademii Zamojskiej oraz drukarni akademickiej.
Zakończono prace nad konserwacją XX-wiecznej polichromii zachowanej na pierwszym piętrze, którą zdecydowano zachować ze względu na jej dobry stan i walory estetyczne.
Nad całością budynku góruje dach mansardowy z lukarnami, pokryty dachówką ceramiczną – karpiówką w kolorze ceglastym. Rekonstrukcja dachu umożliwiła uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Pomieszczenia poddasza zostały przeznaczone na funkcje kulturalne oraz zaplecze techniczne. Znajdzie się tam m.in. Zamojska Akademia Kultury, sala kinowa, centrum ilustracji i kawiarnia.
Napisz komentarz
Komentarze