Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:04
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Duże zmiany z taksówkach, Bolcie, Uberze. Żeby pasażerowie czuli się bezpiecznie

W życie wchodzą przepisy, które mają zwiększyć bezpieczeństwo klientów taksówek i firm przewozowych na aplikacje.
W życie wchodzą przepisy, które mają zwiększyć bezpieczeństwo klientów taksówek i firm przewozowych na aplikacje.
W życie wchodzą przepisy, które mają zwiększyć bezpieczeństwo klientów taksówek i firm przewozowych na aplikacje.

Autor: iStock

Część tych przepisów zacznie obowiązywać już 17 września (dla nowych kierowców), kolejne 1 października (dla tych, którzy już jeżdżą). Nie są zaskoczeniem dla właścicieli firm przewozowych, bo już wcześniej były zapowiadane. I mieli czas, żeby się do nich przygotować.

O co chodzi w tych zmianach?

Głównie o zwiększenie poczucia bezpieczeństwa pasażerów. Temu właśnie mają służyć warunki, jakie muszą spełnić firmy i – co ważniejsze – kierowcy.

– Dla pasażerów oznacza to dodatkowe bezpieczeństwo i pewność, że kierowca, który świadczy usługę, został zweryfikowany. Oznacza to, że znana jest jego tożsamość, zostały sprawdzone jego uprawnienia do kierowania pojazdami oraz niekaralność – wylicza w Strefie Biznesu Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający Freenow.

Przede wszystkim kierowcy muszą przejść weryfikację osobistą w platformach, z którymi podejmują współpracę. Nie wystarczy już wysłać dokumentów, zdjęcia prawa jazdy czy dowodu osobistego. Trzeba u pracodawcy stawić się osobiście.

Tam zostaną sprawdzone takie dokumenty jak prawo jazdy, aktualne zaświadczenie o niekaralności, identyfikator taksi. Kierowcom zostaną też wykonane zdjęcie profilowe. I będzie to jedyna fotografia, którą będą mogli się posługiwać osoby jeżdżące w aplikacjach.

Jak podał Uber, 4 proc. kierowców nie przeszło takiej weryfikacji.

Skąd te zmiany? 

Zostały wprowadzone po ubiegłorocznych doniesieniach o gwałtach i wykorzystywaniu seksualnym klientek w trakcie przejazdów na aplikacje. Dodatkowo, kiedy policja w całym kraju zaczęła przeprowadzać kontrole, okazało się, że część kierowców świadczących takie usługi nie ma wymaganych dokumentów. Zdarzali się też obcokrajowcy, którzy nie potrafili udowodnić, że w Polsce przebywają legalnie.

Kolejne przepisy wejdą w życie w 2024 roku. Wtedy każdy taki kierowca będzie musiał mieć polskie prawo jazdy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama