Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 09:02
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Zamość: To koniec Domu Książki na starówce! Najemca od lat nie płacił za czynsz

Kilka miesięcy temu zamknięta została księgarnia przy ul. Grodzkiej 12, a teraz przyszła pora na dawny Dom Książki przy ul. Żeromskiego 3. Ta najstarsza księgarnia w Zamościu zamknie swoje podwoje z końcem października. Okazuje się, że najemca od lat migał się z płaceniem czynszu.
Przy ul. Żeromskiego 3 będzie za jakiś czas do wynajęcia lokal o powierzchni ponad 80 mkw. Nie można wykluczyć, że ktoś będzie chciał tam dalej prowadzić księgarnię.
Przy ul. Żeromskiego 3 będzie za jakiś czas do wynajęcia lokal o powierzchni ponad 80 mkw. Nie można wykluczyć, że ktoś będzie chciał tam dalej prowadzić księgarnię.

„Dziękujemy Wam Kochani za 70 lat cudnej współpracy” – m.in. taki napis znalazł się na pożegnalnej kartce, która pojawiła się pod koniec stycznia w oknie zamojskiej księgarni przy ul. Grodzkiej 12. Okazało się, że prowadzący dwie księgarnie – przy Grodzkiej i Żeromskiego 3 – przedsiębiorca zrezygnował z prowadzenia tej pierwszej. Czytelnicy dalej mogli kupować książki przy ul. Żeromskiego. Ale we wrześniu zaniepokoiła ich treść ogłoszeń wywieszonych w witrynach: „Całkowita wyprzedaż towaru”, „Likwidacja zapasów”. Teraz wszystko jest już jasne. Księgarnia będzie funkcjonowała tylko do końca października.

Ratujmy księgarnię!

„Zwracam się do Pana Prezydenta i Rady Miejskiej w Zamościu z prośbą o uratowanie najstarszej i z tradycjami księgarni” – czytamy w piśmie Konrada Mastalińskiego, które trafiło do Ratusza i do naszej redakcji.

Jej autor jest rodowitym mieszkańcem Zamościa, który opracował i wydał dwie publikacje swojego ojca Adama Mastalińskiego – „Pamiętnik rozmyślań człowieka przeciętnego” oraz dziennik z czasów okupacji „Karty męczeństwa Zamojszczyzny”, o czym pisaliśmy na łamach Kroniki Tygodnia.

Konrad Mastaliński przypomina, że wiele pokoleń zamościan wychowała się na książkach nabytych w tej placówce. „Myślę, że nie trzeba zbierać podpisów lub robić referendum w tej sprawie, bo wiadomo, że duża większość (jeśli nie wszyscy) mieszkańców naszego miasta opowie się za utrzymaniem Księgarni” – czytamy w jego piśmie.

Czy jest na to jakakolwiek szansa?

Zamojskie księgarnie

Jak czytamy w publikacji Andrzeja Kędziory „Zamość od A do Z”, pierwszym zamojskim księgarzem był Jan Policjusz z Gdańska, który na przełomie XVI/XVII w. prowadził w założonym przez Jana Zamoyskiego mieście filię znanej w całej Europie krakowskiej firmy księgarskiej Zacheusza Kesnera. Brak jest wiadomości o handlu książkami w następnych wiekach, a księgarstwo zaczyna się rozwijać w Hetmańskim Grodzie w drugiej połowie XIX w. Sprzedaż prowadziły sklepy m.in. Michleja Fidlera i Dawida Szyfmana, a następnie Salomona Goldmana

Czytaj też: Zamość: Krok za krokiem z Pierwszą Damą w Pałacu Prezydenckim

Pod koniec XIX w. w Zamościu były cztery księgarnie, a kolejne powstawały po ukazie tolerancyjnym z 1905 r. W 1917 r. otwarto Księgarnię Polską braci Pomarańskich i Księgarnię Ludową Edmunda Nahajskiego. Ta ostatnia mieściła się w oddanym do użytku kilka lat wcześniej Domu Centralnym (obecnie znajduje się tam salon fryzjerski). Przed II wojną światową liczyły się jednak w mieście stare, renomowane firmy Kostenberga i Hernhutów, a także księgarnia Lucjana Kąpickiego.

Przy Żeromskiego

Księgarnię w Domu Centralnym przy ul. Żeromskiego 3 otwarto we wrześniu 1948 r., a więc kilka tygodni temu świętowaliśmy jej 75-lecie. Jak czytamy we wspomnianej wcześniej publikacji Andrzeja Kędziory, najpierw powstała Hurtownia Materiałów Piśmiennych i Księgarskich, która po wojnie została przekształcona w Księgarnię Spółdzielczą Szkolnica i mieściła się przy ul. Grodzkiej 12. W 1948 r. Szkolnica otworzyła swoją nową księgarnię w „Centralce”. 

Po likwidacji Szkolnicy jej placówki, w tym księgarnie przy ul. Grodzkiej i Żeromskiego, przejął nowo utworzony Dom Książki. Obie księgarnie działały pod jednym szyldem do tego roku. W styczniu zamknięto jednak placówkę przy ul. Grodzkiej (obecnie mieści się tam galeria sztuki), a teraz przyszła pora na księgarnię przy ul. Żeromskiego.

Kryska na Matyska

Dlaczego księgarnia zostanie zamknięta? Bo najemca, którym jest lubelska spółka Przedsiębiorstwo Dom Książki, nie płacił czynszu i opłat za media. W ciągu ostatnich 4 lat Zarząd Gospodarki Lokalowej w Zamościu kilka razy w imieniu miasta wyrażał zgodę na rozłożenie zadłużenia na raty, ale podejmowane działania nie dawały rezultatów, a zadłużenie narastało. Dlatego dwa razy (w 2019 i 2021 r.) zostały wypowiadane spółce umowy najmu lokali.

Ale żółte kartki nic nie dały. 

„W styczniu 2022 r. w związku z dalej narastającym zadłużeniem czynszowym, pisemnie wystąpiliśmy do najemcy o dobrowolne wydanie przedmiotów najmu oraz poinformowaliśmy o skierowaniu sprawy zadłużenia na drogę postępowania sądowego. Pomimo to, najemca nadal nie spłacał zadłużenia i nie regulował bieżących opłat czynszowych. Zawarta przed Sądem ugoda doprowadziła do odzyskania w styczniu 2023 r. lokalu przy ul. Grodzkiej 12, natomiast lokal przy ul. Żeromskiego 3 pozostał w najmie Przedsiębiorstwa, które po raz kolejny zobowiązało się do spłaty zaległości i bieżącego regulowania czynszu z pozyskanych środków z działalności w tym lokalu” – czytamy w otrzymanym od ZGL piśmie.

Kolejne niewywiązywanie się ze złożonych deklaracji spowodowało skierowanie sprawy do sądu, a co za tym idzie – używając terminologii piłkarskiej – „zapachniało czerwienią”. Prawomocny wyrok eksmisyjny zapadł we wrześniu. Księgarnia ma funkcjonować do końca października, pracę straci jedna osoba.

Z naszych informacji wynika, że Przedsiębiorstwo Dom Książki jest jednym z największych dłużników wśród najemców użytkowych lokali komunalnych w zasobie ZGL. 

– Miasto Zamość dąży do uregulowania przez Dom Książki całości zadłużenia – poinformowała nas Magdalena Dołgan, prezes ZGL w Zamościu.

Z najemcą nie udało się nam skontaktować.

Reasumując, miasto przez kilka lat dawało najemcy szansę, w końcu przyszła kryska na Matyska. Pisma w obronie księgarni nic nie dadzą.

W ciągu ostatnich 4 miesięcy umowy najmu z przyczyn nie związanych z zadłużeniem czynszowym wypowiedziało na zamojskiej starówce 4 najemców.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Paweł 13.10.2023 09:44
Malkontenci, a kiedy wy kupiliście tam jakąś książkę? Sami korzystacie z internetu. Są czytniki ebook, które pomieszczą tysiące książek. Świat się zmienia, czy wam się to podoba, czy nie. Zresztą jakby miasto umożyło dług, pierwsi byście pisali o marnotrawstwie i rozdawnictwie.

Słowo 13.10.2023 06:20
Więcej PiSu a ciemnogród murowany na 101%

Zamościanin 12.10.2023 21:55
Doskonale! Zwolni się fajny lokal. Zorganizujmy tam ciuchland/szmatex... albo uroczą spelunkę.

ciekawy 12.10.2023 18:41
a kto jest wlascicielem tego Przedsiebiorstwa Domu Książki? i z jakiej partii?

pixel 12.10.2023 13:37
Redaktorze Wójtowicz denerwuje mnie ton tego artykułu, a szczególnie pierwsze słowo "Migać się". Księgarnie zawsze były deficytowe, i tak będzie, chyba że zajmą się handlem podręcznikami. Nie przeczytałem w tekście jakie jest zadłużenie. Starówka umiera.

Edward 12.10.2023 11:55
Ta ksiegarnia pownina płacić symboliczny czynsz 1zł, skoro miasto ma pieniądze na koncerty discopolo dla niskokulturowej patologii, to tym bardziej powinni wspierać księgarnie, ale jeszcze nic straconego wiosną mamy wybory samorządowe i pogonimy to towarzystwo wzajemnej adoracji.

co za debil 13.10.2023 13:21
co ty pierdolisz durniu ?

 

 

Reklama
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając PO Kolegium Tumanum to one teraz NEO czy paleo nauczycielkami są idzie się POgubić.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 08:36Źródło komentarza: Gmina Hrubieszów: Nauczycielki mianowaneAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Sasin jak był to 15 mln na basen dał i 30mln dla starostwa a toto tęczowy POmiot TW SB ps Justyna na krzywy ryj za nasze POdatki na wyżere z masłem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 08:31Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: POwrót TfuSSka, a szczaw i mirabelki wpierniczać mandaty płacić za wszystko i do więzienia PRAWORZĄDNOŚĆ,Data dodania komentarza: 21.12.2024, 08:23Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcjiAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Do góry nogami Unia upadek, Kryształ upadek i trener uciekł, takie charatanie w gałę pinindzy nima i ni bedzi, reprezentacja za PIS do nas w grupie losowano kraje i wyjście z grupy na Mpstrzostwach Świata za TfuSSka i Nitrasa spadek i B klasa żenada SBeków.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 08:17Źródło komentarza: PIŁKARSKA KLASA A: Huragan Gmina Hrubieszów góruje nad swoją konkurencjąAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: POlskojęzycznych komunistyczno- SBeckich mediów nie oglądam więc jadę na REPUBLIKĘ do Chełma na ostatni bastion WOLNOŚCI.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 08:00Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniejAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: To dlatego Majewska śmiecie uzależniła od użycia wody by na przyjazd Trzaska małPOwaniem głuPOty WAWy się POchwalić, a mieszkańcom kit się na radzie wciskało o wyższych POtrzebach, Kolegium Tumanum mieszkańców i radę TUMANI POlitycznie.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 07:53Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i Werbkowicach
Reklama