Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:15
Reklama
Reklama

Egzamin ósmoklasisty wcześniej niż zwykle. Kiedy? Poznaj terminy

Znamy już termin egzamin ósmoklasisty 2024. Odbędzie się on wcześniej niż zwykle na podobnych jak w minionym roku szkolnym zasadach.

Zazwyczaj egzamin ósmoklasisty odbywał się po maturach, w ostatnim tygodniu maja. W tym roku będzie inaczej.

Kiedy odbędzie się egzamin? 

Jak ogłosiła Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE), ósmoklasiści swój egzamin będą zdawali:

• 14 maja (wtorek)  egzamin z języka polskiego,

• 15 maja (środa)  egzamin z matematyki

• 16 maja (czwartek)  egzamin z języka obcego nowożytnego

Są także terminy dodatkowe. Ale nie jest to – jak w przypadku matury – poprawka, bo tego egzaminu nie można poprawić. Z terminu dodatkowego można skorzystać tylko w wyjątkowych okolicznościach. 

Może to zrobić uczeń, który:

• z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym może;

• przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym z przyczyn losowych lub zdrowotnych;

• któremu dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej lub dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów.

Co na nim będzie?

W 2024 roku egzamin ósmoklasisty będzie jeszcze obejmował wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych. 

Zmieni się to dopiero w kolejnym roku szkolnym – wtedy egzamin będzie obejmował wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej dla klas I-VIII.

Ile potrwa?

Organizowany przez CKE egzamin ósmoklasisty trwają 3 dni. Różny jest ich czas trwania:

• egzamin z języka polskiego potrwa 120 minut,

• egzamin z matematyki – 100 minut,

• egzamin z języka angielskiego (lub innego języka nowożytnego) – 90 minut.

Na egzaminie uczeń nie może mieć ze sobą telefonu, kalkulatora, maskotek. Powinien mieć wyłączenie czarny długopis lub pióro i linijkę. Nie można opuszczać sali podczas egzaminu (dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach).

Kiedy poznamy wyniki?

W tym roku szkolnym 3 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasisty mają wpływ na przyjęcie ucznia do szkoły ponadpodstawowej. 

Połowa wszystkich punktów do zdobycia to punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym.

A co, jeśli uczeń nie zda?

Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, ani poprawić. Nawet jeśli ktoś go nie zda, to ma zaliczone podejście do egzaminu. I taka informacja znajdzie się na zaświadczeniu o wynikach egzaminu ósmoklasisty. 

Jedyną konsekwencją, jaką poniesie uczeń, który nie zda, są mniejsze szanse na to, żeby dostać się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty nie mają też wpływu na ukończenie podstawówki.

CKE nie przeprowadzi próbnego egzaminu ósmoklasisty. Szkoły mogą go zorganizować na własną rękę.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama