Marian Wojtas urodził się 21 listopada 1925 r. w Michalowie (gm. Rachanie). Pięć oddziałów szkoły podstawowej ukończył w sąsiedniej wsi Wożuczyn, a oddział szósty i siódmy w Rachaniach. Do gimnazjum i liceum uczęszczał w Tomaszowie Lubelskim. Należał wtedy do gimnazjalnego zarządu koła Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”. Od 1940 do 1944 roku pracował w Cukrowni Wożuczyn. W latach 1942-1944 był żołnierzem Batalionów Chłopskich o pseudonimie "Karp". Uczestniczył w akcjach dywersyjnych oraz ciężkich walkach z UPA na wschodzie powiatu tomaszowskiego.
Po wojnie zamieszkał w Lublinie, skończył studia wyższe na KUL-u i podjął pracę zawodową.
Po latach, już po zmianie władzy, zdecydował o upamiętnieniu żołnierzy BCh i zaczął redagować „Słownik biograficzny żołnierzy Batalionów Chłopskich”. W latach 1998-2020 wydał 7 tomów „Słownika” zawierającego ok. 35 tysięcy not biograficznych! Z efektów jego żmudnej pracy korzystają nauczyciele, historycy, a także osoby, które szukają informacji o swoich przodkach.
Marian Wojtas został zapamiętany nie tylko jako niestrudzony redaktor „Słownika”. Był historykiem, który już na emeryturze często i chętnie spotykał się z młodzieżą, uczestniczył w uroczystościach patriotycznych, także na terenie rodzinnego powiatu tomaszowskiego. Wielokrotnie gościł m.in. przy okazji uroczystości rocznicowych bitwy pod Zaborecznem.
Marian Wojtas był członkiem Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Lublinie, członkiem Prezydium Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich w Warszawie.
Przede wszystkim jednak człowiekiem skromnym, pogodnym i wielkim patriotą.
Zmarł 1 października, w wieku 97 lat. Pogrzeb odbył się w Lublinie 20 października.
Napisz komentarz
Komentarze