Powstanie strony na mogiły.pl poprzedziła inwentaryzacja na cmentarzu parafialnym w Łaszczowie. Dzięki pracom powstała mapa cmentarza i plany, które są sporządzane na podstawie danych z pomiaru geodezyjnego, spis z natury wszystkich osób tam pochowanych.
Wersję próbną uruchomiono pod koniec czerwca. W internecie na stronie mogiły.pl znalazł się interaktywny plan łaszczowieckiego cmentarza.
W zakładce „Galerie” można zobaczyć zdjęcia nagrobków i krzyży z różnego okresu. W zakładce „Rocznice” podawana jest lista zmarłych danego dnia kalendarzowego. Ten dział ma być cały czas rozwijany, a informacje nadal gromadzone. Jest też zakładka „Zasłużeni”, w której znajdują się zdjęcia grobów i krótka notka o tych zasłużonych. Są tam m.in.: Stanisław Badawski, zmarły w 1920 r. obrońca Łaszczowa, Jan Baran (1901-1996) – żołnierz Legionów Polskich w latach 1918-1921, podporucznik, działacz Akcji Katolickiej przed II wojną światową, długoletni członek Rycerstwa Niepokalanej i ks. Aleksander Bizior (1937-2009) – kanonik honorowy Kapituły Zamojskiej, Dziekan Dekanatu Łaszczów.
Proboszcz parafii w Łaszczowie przyznaje, że to był trafiony pomysł.
– Zadowoleni są z powstania tej strony nie tylko parafianie, bo dostaję też dużo słów wdzięczności od osób stąd pochodzących, ale mieszkających w innej części Polski – mówi ks. Krzysztof Świta.
– Gdy ktoś nie był na cmentarzu wiele lat i przyjedzie teraz, to może najpierw zajrzeć na stronę i zobaczyć którędy iść do grobowca. Podoba mi się też, że można tam znaleźć ludzi, których się znało, ale nawet nie wiedziało gdzie są pochowani. Tak to można pójść i się potem pomodlić, jak już się wie, gdzie leżą – mówi pani Janina, nasza czytelniczka z gminy Łaszczów.
Napisz komentarz
Komentarze