Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:01
Reklama
Reklama

Jeździsz hulajnogą elektryczną? Może cię to drogo kosztować

Właściciele elektrycznych hulajnóg w państwach członkowskich Unii Europejskiej być może już niedługo będą musieli sypnąć groszem. Chodzi o ubezpieczenie.
Ubezpieczenie OC dla właścicieli e-hulajnóg ma przeciwdziałać przykrym skutkom finansowym zdarzeń z ich udziałem.
Ubezpieczenie OC dla właścicieli e-hulajnóg ma przeciwdziałać przykrym skutkom finansowym zdarzeń z ich udziałem.

Autor: Canva

23 grudnia wejdzie w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotycząca ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. To modyfikacja dyrektywy sprzed lat, dostosowana już do zmieniającego się rynku – w tym pojawienia się na nim środków transportu takich jak e-hulajnogi. 

W kilku krajach UE ubezpieczenie już obowiązuje

Ubezpieczenie OC dla właścicieli e-hulajnóg ma przeciwdziałać przykrym skutkom finansowym zdarzeń z ich udziałem. W Polsce e-hulajnogi zostały uznane za pojazdy w 2021 roku, jednak nie podlegały obowiązkowemu ubezpieczeniu. 

W krajach takich jak Norwegia, Niemcy, Francja, Holandia czy Wielka Brytania posiadanie takiego ubezpieczenia to już standard. Hiszpania oraz Litwa także rozpatrują wprowadzenie podobnych przepisów.

Czy rząd znów sięgnie do naszych portfeli? 

Czy zaktualizowana dyrektywa uderzy Polaków po kieszeni? Niekoniecznie. 

– Chociaż hulajnoga elektryczna wpisuje się w definicję pojazdu, to w definicję pojazdu silnikowego już nie, a to tego typu pojazdów dotyczy dyrektywa. Jej implementacja pod koniec tego roku nie wiąże się więc z obowiązkiem wykupienia OC dla właścicieli e-hulajnóg – wyjaśnia Danuta Żukowska, general manager CEE start-upu Cachet, który oferuje ubezpieczenia właścicielom e-hulajnóg. 

I dodaje: Nie znaczy to jednak, że w najbliższej przyszłości Polska nie będzie planowała wprowadzić podobnych zmian w prawie na własną rękę.

Zwłaszcza że Polacy są coraz bardziej zainteresowani mikromobilnością jako ekologiczną i wygodną alternatywą dla tradycyjnego transportu. Potwierdzają to badania. 

Pokazują one popularność tego środka lokomocji wśród młodych mieszkańców miast oraz pozytywny wpływ na środowisko i duży potencjał w zastępowaniu nimi krótkich podróży samochodowych.

Zobacz:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama