Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, rocznie rozpoznaje się w Polsce raka piersi u ok. 20 tysięcy kobiet. Rak szyjki macicy jest wykrywany u ok. 3 tysięcy pań rocznie. Stanowi ponad 10 proc. nowotworów u kobiet. W obliczu takich zachorowalności, zmiany, o których informujemy, są bardzo dobrą wiadomością.
Większa rozpiętość wiekowa
Od 1 listopada profilaktyczną mammografię na NFZ mogą robić panie w wieku od 45 do 74 lat. Dzięki tej zmianie z programu profilaktycznego raka piersi ma szansę skorzystać jeszcze więcej kobiet (przypomnijmy, że do tej pory bezpłatna mammografia była dla kobiet w przedziale wiekowym 50-69).
Zmiany dotyczą również programu profilaktyki raka szyjki macicy. Do tej pory korzystały z niego panie w wieku 25-59 lat, a od 1 listopada programem objęte są kobiety od 25 do 64 r. ż.
- Przeczytaj więcej: Wzięli się za fałszywe opinie w sieci. Tak nakręca się sprzedaż
Za darmo, bez skierowania
Zarówno mammografia, jak i cytologia w ramach tych programów są finansowane przez NFZ. Warto z tego regularnie korzystać.
– Często jest tak, że w początkowym okresie te choroby nowotworowe nie dają żadnych objawów. Natomiast wcześnie wykryte są niemal w 100 proc. uleczalne. Trzeba badać się systematycznie, żeby nie dopuścić do rozwoju choroby. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych – mówi Dagmara Marczewska, zastępca dyrektora ds. medycznych Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Na te badania nie jest potrzebne skierowanie od lekarza rodzinnego. Wystarczy zgłosić się do placówki, która taki program realizuje i „zarezerwować” sobie miejsce. W województwie lubelskim jest 14 pracowni stacjonarnych, które wykonują badanie mammograficzne.
Do mniejszych miejscowości dojeżdżają mammobusy. Adresy wszystkich pracowni oraz harmonogram postoju mammobusów jest dostępny na stronie internetowej Lubelskiego NFZ.
Najbliższe terminy
Natomiast badanie cytologiczne w ramach programu można zrobić w poradni położniczo-ginekologicznej lub w gabinecie położnej POZ. Lista poradni i gabinetów także jest dostępna na stronie www.nfz-lublin.pl w zakładce "Profilaktyka zdrowotna".
Napisz komentarz
Komentarze