W zespole Jawor występuje 15 osób. Od samego początku kierownikiem jest Stanisław Ważny, nauczyciel szkoły w Michalowie. To on odpowiada za repertuar, aranżację, czuwa nad brzmieniem, a do tego akompaniuje zespołowi na pianinie i akordeonie podczas prób i występów. Wspiera go żona Katarzyna. Jej właśnie zespół zawdzięcza wyjazdy za granicę. Jawor prezentował się już w Austrii, Niemczech, we Włoszech i na Ukrainie. Jak podkreśla Stanisław Ważny, swoje źródła zespół znajduje w Zespole Tańca Ludowego Kleks.
– Prowadziłem zespół tańca Kleks przez 35 lat w michalowskiej szkole. Pasję do tańca ludowego, którą podzielali ze mną moi uczniowie, poczuli też ich rodzice. I zechcieli kontynuowania tradycji muzycznych tutejszego środowiska i spotykania się przy wspólnym śpiewaniu. Tak powstał Jawor. Repertuar zespołu dyktowany był na początku lokalnymi uroczystościami, przeglądami twórczości artystycznej, działalnością charytatywną oraz występami zagranicznymi – wspomina kierownik Ważny.
Po tych 20 latach śpiewacy nabrali doświadczenia, nazbierali wspomnień. Bardzo cenią sobie możliwość wyjazdów do innych krajów i reprezentowanie swojej gminy. Ostatnio, 8 października byli na 29. Europejskim Koncercie Muzyki Ludowej w Stuttgarcie, gdzie z dumą promowali nie tylko gminę Rachanie i powiat tomaszowski, ale całą Polskę. 20 dni później (28 października) dali piękny koncert dla swojskiej publiczności. Koncertem jubileuszowym w świetlicy w Wożuczynie-Cukrowni uczcili swój jubileusz dwudziestu lat pracy artystycznej.
Śpiewacy zaprezentowali skoczne pieśni ludowe, pieśni patriotyczne, utwory muzyki kościelnej oraz piosenki, które jak sami mówią, pokazują radość życia i wspólnej zabawy. Na uroczystości wśród gości byli m.in. starosta tomaszowski Henryk Karwan, wicestarosta Jarosław Korzeń, wójt gminy Rachanie Roman Miedziak, proboszcz Parafii Wożuczyn ks. Bogdan Jaworowski, a także wielu mieszkańców.
Nie przegap:
Napisz komentarz
Komentarze