„50 lat temu, w wyniku reformy, została utworzona gmina Dołhobyczów. Z tej okazji mam przyjemność oddać w Państwa ręce album ukazujący wyjątkowość tego skrawka Polski. (...) Fotografie zawarte w tym albumie przedstawiają urokliwy szlak drewnianych i murowanych cerkwi, zabytkowe dwory i kościoły, przydrożne kapliczki i krzyże, elementy przyrody wpisane w pagórkowate, poprzecinane rzeczkami tereny i w końcu największą w Europie nie uregulowaną rzekę – Bug (...). Jesteś tu mile widziany – to motto, którym posługujemy się od 20 lat w materiałach promujących gminę Dołhobyczów. Doskonale oddaje ono naszą gościnność i życzliwość. Na co nas stać, potwierdziły sytuacje kryzysowe, które ostatnio nas nie mijały" – czytamy we wstępie wójta gminy Dołhobyczów Grzegorza Drewnika.
W ostatnim zdaniu wójt nawiązał do pomocy mieszkańców tej gminy kilku tysiącom wojennych uchodźców z Ukrainy. O wysiłku mieszkańców gminy Dołhobyczów pomagającym uchodźcom zarówno w ośrodku recepcyjnym, jak i na różne inne sposoby przeczytamy w rozdziale „Działa się historia”. Zaczyna się on od słów: „2022 okazało się, że to rok, który przejdzie do historii. Wówczas gmina Dołhobyczów, a dokładniej miejscowość Przewodów była wymieniana przez media na całym świecie. (...) Dwóch Polaków, mieszkańców kraju należącego do NATO straciło życie w wyniku działań wojennych na Ukrainie” – napisano w albumie, ilustrując fotografiami z przyjazdu na miejsce tragedii prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Album ma prawie 130 stron. Jest bardzo bogato ilustrowany. Opublikowano w nim setki zdjęć z najciekawszych miejsc w gminie Dołhobyczów oraz archiwalne fotografie dotyczące różnych wydarzeń historycznych w tej gminie. Autorem niemal wszystkich fotografii jest zamojski fotografik Jerzy Cabaj.
– To pierwszy album fotograficzny, jaki opracowano dla gminy Dołhobyczów. W tym albumie udało się zebrać bardzo różnorodne fotografie. Jeżeli mówimy o zdjęciach kolorowych, to niemal wszystkie miałem przyjemność wykonać osobiście. Są tam wielobarwne zdjęcia krajobrazowe, ujęcia unikalnej przyrody, ale także fotografie miejsc charakterystycznych dla tej gminy i związanych z nią kulturowo. Są także makrofotografie i zdjęcia z drona. Tak więc jest w tym albumie bardzo bogata różnorodność – mówi Jerzy Cabaj.
Krótkie teksty do albumu napisali Małgorzata Mazur, Emilia Kopera i Grzegorz Drewnik. Album wyszedł w nakładzie około 1 tys. egzemplarzy. Koszty jego przygotowania i druku pokrył budżet gminy Dołhobyczów.
Napisz komentarz
Komentarze