Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 14:22
Reklama
Reklama

Przewodów: Pamięci ofiar wybuchu rakiety odsłonięto pamiątkową tablicę [ZDJĘCIA]

Równo rok po tragedii w Przewodowie, gdzie w wyniku wybuchu pocisku rakietowego zginęło dwóch mieszkańców gminy Dołhobyczów, odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą tamtym wydarzeniom. W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy miejscowości, samorządowcy oraz koledzy i znajomi tych, którzy rok temu zginęli w wybuchu zbłąkanej rakiety.
Tablicę odsłonili prezes Agrocomu Federico Viola oraz wójt gminy Dołhobyczów Grzegorz Drewnik.
Tablicę w Przewodowie odsłonili prezes Agrocomu Federico Viola oraz wójt gminy Dołhobyczów Grzegorz Drewnik.

Federico Viola, prezes spółki Agrocom, która jest właścicielem suszarni zbóż w Przewodowie, jest pomysłodawcą postawienia pamiątkowego pomnika z tablicą upamiętniająca tragiczne wydarzenia z 15 listopada 2022 r. Tego dnia około godz. 15.40 doszło do wybuchu pocisku rakietowego. Federico Viola dojeżdżał wtedy autem do Warszawy.

– Byłem w podróży służbowej, gdy poinformowano o tym tragicznym zdarzeniu. Trudno było mi uwierzyć, że mogło dojść do czegoś tak niepojętego, a na dodatek, że w wyniku niezwykle dramatycznego splotu różnych okoliczności zginęli dwaj pracownicy naszej firmy. Strata była tym bardziej dotkliwa, że relacje miedzy pracownikami w naszej firmie opierają się na koleżeńskim traktowaniu siebie nawzajem – mówi Federico Viola, prezes zarządu Agrocom sp. z o.o. z siedzibą w Setnikach (gm. Dołhobyczów).

Przyznaje, że inicjatywa postawienia pomnika w miejscu tragedii sprzed roku należała do niego. – Ale była poparta decyzją całego kierownictwa firmy. Na dobrą sprawę zdecydowaliśmy jednomyślnie, że koniecznie trzeba upamiętnić te tragiczne wydarzenia i uhonorować dwóch naszych przyjaciół, którzy w ich konsekwencji ponieśli najwyższą ofiarę, ofiarę własnego życia – podkreśla Federico Viola.

„Umarłych wieczność dotąd trwa...”

15 listopada tego roku, równo rok po tragedii w Przewodowie, odsłonięto pomnik z okolicznościową tablicą. Na niej wyryto oszczędny i wyważony napis: „Tablica upamiętniająca tragiczne wydarzenie z 15 listopada 2022 r.” i cytat z wiersza „Rehabilitacja” Wisławy Szymborskiej: „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”.

Wójt gminy Dołhobyczów Grzegorz Drewnik wciąż uważa, że tragedia, która rok temu wydarzyła się w Przewodowie była „zupełnie niespodziewana, nieoczekiwana, a zarazem wyjątkowo niesprawiedliwa”.

Przeczytaj też: Dołhobyczów: „Dwa ostatnie lata były szczególnym testem dla mieszkańców”

– Polska jest przecież członkiem NATO i Unii Europejskiej... Tym trudniej było zrozumieć, że tuż przy granicy, za którą trwa wojna, może dojść do tak tragicznie niepojętego zdarzenia. Dwóch ludzi rano wyszło do pracy, a po jej zakończeniu już nie wrócili do domów. Pytanie, czy byliśmy w stanie zapobiec tej tragedii, tak wtedy, jak i obecnie, pozostaje bez odpowiedzi – zamyśla się wójt. – Pewnie można było zrobić więcej po tej tragedii. Na pewno wojewoda lubelski Lech Sprawka, a także ja nie przespaliśmy kilku nocy, zastanawiając się, w jaki sposób pomóc ludziom w przeżyciu tego wyjątkowo ciężkiego i traumatycznego doświadczenia. Pan wojewoda Sprawka włożył w organizowanie pomocy kawał własnego serca – dodaje Grzegorz Drewnik.

Pracowali w śniegu i błocie

Wśród mieszkańców Przewodowa nadal żywe są wspomnienia kordonów policji, setek funkcjonariuszy różnych służb, dziesiątków radiowozów i zupełnie zamkniętej wsi. Wielu miejscowych miało traumę. Oni i dzieci z miejscowej szkoły korzystały z pomocy psychologicznej.

– Jako samorząd gminny zabezpieczaliśmy prawie wszystko wszelkim służbom biorącym udział w śledztwie. A trwało to ponad tydzień. W tym czasie mieszkańcy Przewodowa musieli żyć niemal w całkowitym zamknięciu. Pomagaliśmy, jak się tylko dało, aby jak najszybciej zakończono śledztwo na miejscu w Przewodowie, a ci którzy prowadzili czynności, mogli w jak najkrótszym czasie wyjechać. Po to, aby mieszkańcy mogli bez zwłoki wrócić do normalności – mówi jeden z samorządowców w gminie Dołhobyczów.

– Miejscowi strażacy ochotnicy pracowali w śniegu i błocie, bo taka była wtedy pogoda. Panie z KGW przygotowywały posiłki dla wszystkich, którzy brali udział w śledztwie. Tam było wtedy wyjątkowo dużo intensywnej pracy do wykonania. Nikt nie płacił tym ludziom, którzy wykonywali swoje zadania z oddaniem i w pełnym poświęceniu. Mieszkańców Przewodowa nie doceniono należycie i to ich trochę zabolało – mówi wójt Grzegorz Drewnik.

Prokuratura Krajowa wciąż prowadzi śledztwo w sprawie wybuchu rakiety w Przewodowie. Kluczowa jest opinia biegłych, którzy ostatecznie muszą potwierdzić, jaka rakieta eksplodowała, a także skąd i przez kogo została wystrzelona. Do zakończenia prac niezbędna jest informacja od Ukraińców. Prokuratura prowadząca śledztwo wysłała prośbę o przesłanie informacji do ukraińskich instytucji. Śledczy z Prokuratury Krajowej mają wiedzę, z jakiego miejsca obrony przeciwlotniczej Ukrainy został wystrzelony pocisk, który spadł na Przewodów. Jeżeli strona ukraińska nie udzieli odpowiedzi na pytania przesłane przez polskich śledczych, prowadzone przez nią śledztwo prawdopodobnie trzeba będzie zawiesić.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
GORDO 23.11.2023 17:54
SKANDAL WSZYSCY WIEDZĄ TYLKO NIE SLEDCZY

Normalny 23.11.2023 14:19
Do czego tutaj potrzebni biegli skoro i my z radaru pod Zamościem i Amerykanie ze swojego samolotu dozoru elektronicznego mają tor lotu pocisku. A winnego na Ukrainie i tak nikt nie znajdzie.

Zdziwiony 22.11.2023 18:27
(...)Śledczy z Prokuratury Krajowej mają wiedzę, z jakiego miejsca obrony przeciwlotniczej Ukrainy został wystrzelony pocisk (...) To kto (UA) wystrzelił wiemy więc czego nadal szukamy ...

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama