Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:52
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Święta to nie tylko prezenty. To także tony śmieci, z którymi coś trzeba zrobić

Święta i Nowy Rok to czas, kiedy gwałtownie przybywa odpadów. Bo wszystkiego wyrzucamy więcej. Co gorsza, nie potrafimy tego dobrze posegregować. Jest na to sposób: Sorteusz.
Powstała aplikacja Sorteusz, którą można pobrać bezpłatnie z Google Play lub App Store.
Powstała aplikacja Sorteusz, którą można pobrać bezpłatnie z Google Play lub App Store.

Autor: Canva

Magdalena Dziczek, twórczyni aplikacji Sorteusz, stwierdziła, że w okresie świąteczno-noworocznym „produkujemy” nawet o jedną czwartą odpadów więcej niż w innych miesiącach.

Gorzka prawda

Niestety – mimo tak znacznego wzrostu ilości odpadów w tym czasie – spora część Polaków nie potrafi prawidłowo ich posegregować.

Jak pokazuje raport „Pakujemy się w kłopoty?...” z 2023 tylko 51 proc. badanych potwierdziło, że sortuje w domu odpady na wszystkie frakcje. 

Zaledwie 43 proc. ankietowanych uważa, że umie to zrobić właściwie. 

Tego wyrzucamy więcej

Co między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem wyrzucamy najczęściej? Słoiki, puszki, butelki, kartoniki, opakowania po detergentach i środkach pirotechnicznych, a także resztki żywności – w tym opakowania po słodkościach.

Ponad połowa odpadów komunalnych to frakcja zmieszana, z której jedynie 6-8 proc. nadaje się do recyklingu. Zasadnicze znaczenie ma tutaj segregacja selektywna, która umożliwia przetworzenie odpadów na surowce wtórne, takie jak stłuczka szklana, aluminium, celuloza czy regranulaty.

Świąteczne wyzwanie z Sorteuszem 

Żeby zmienić ten stan rzeczy, powstała aplikacja Sorteusz, którą można pobrać bezpłatnie z Google Play lub App Store. Pomaga w identyfikacji właściwego sposobu sortowania różnych typów nieczystości. 

Jej użytkownicy mogą zeskanować kody kreskowe opakowań, żeby dowiedzieć się, do którego pojemnika powinny trafić. Aplikację wyposażono również w kalendarz odbioru odpadów oraz funkcje edukacyjne, które obalają mity dotyczące segregacji.

Sorteusz organizuje świąteczne wyzwanie, które mają zwiększyć zaangażowanie użytkowników w procesy segregacji i recyklingu. Konkurs polega na dodawaniu nowych kodów kreskowych produktów do bazy danych aplikacji. 

Najaktywniejsi uczestnicy mogą wygrać bony warte 700 zł. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama