Obchody rocznicowe w Skierbieszowie rozpoczęły się 26 listopada zbiórką przy Urzędzie Gminy, skąd uczestnicy uroczystości udali się do kościoła parafialnego, gdzie po powitaniu przez wójta gminy Skierbieszów Stanisława Sokala odprawiona została msza święta w intencji wysiedlonych mieszkańców Skierbieszowa i okolic. Dalsza część wydarzenia miała miejsce przed pomnikiem „Walki i Męczeństwa”, gdzie podniesiono flagę RP i odśpiewano hymn państwowy. Po Apelu Poległych złożono wieńce ku pamięci poległych, zamordowanych i wysiedlonych mieszkańców Zamojszczyzny.
Dzień później w kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Zamościu odprawione zostało nabożeństwo w intencji ofiar wysiedleń. Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce przed pomnikiem Ofiar Faszyzmu „Anioł Śmierci” przy skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Okrzei, gdzie odbyła się manifestacja patriotyczna oraz złożenie wieńców i kwiatów, w hołdzie ofiarom tragicznych wydarzeń z nocy 27 na 28 listopada 1942 r. Obchody zakończyła uroczysta akademia w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 4 w Zamościu.
Przypomnijmy. W nocy z 27 na 28 listopada 1942 r. Niemcy rozpoczęli na Zamojszczyźnie zakrojoną na szeroką skalę akcję wysiedleńczą. Zamierzali wysiedlić prawie 700 osad, ale ze względu na opór ludności i skuteczną walkę zbrojną partyzantów z AK i BCh do sierpnia 1943 r. niemieckie deportacje objęły blisko 300 polskich wsi na Zamojszczyźnie. Okupanci wywieźli z rodzinnych domów ok. 110 tys. osób (ponad 30 tys. dzieci), co stanowiło 31 proc. ludności regionu. Na opuszczonych terenach osiedlono 10-13 tys. Niemców, głównie z Bukowiny i Besarabii, a także ok. 7 tys. Ukraińców.
Przypomnijmy, że rok temu udział w 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny wziął w Skierbieszowie prezydent RP Andrzej Duda i były prezydent RFN Horst Köhler, który zresztą urodził się w 1943 r. w Skierbieszowie w rodzinie niemieckich kolonistów z Besarabii.
Napisz komentarz
Komentarze