Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 03:41
Reklama
Reklama

Skierbieszów, Zamość: Obchody 81. rocznicy wysiedleń Zamojszczyzny

W Skierbieszowie i Zamościu odbyły się obchody 81. rocznicy wysiedleń Zamojszczyzny. Wzięli w nich udział ostatni świadkowie, rodziny wysiedlonych, przedstawiciele władz samorządowych, uczniowie i mieszkańcy.
W Zamościu odbyły się obchody 81. rocznicy wysiedleń Zamojszczyzny.
W Zamościu odbyły się obchody 81. rocznicy wysiedleń Zamojszczyzny.

Obchody rocznicowe w Skierbieszowie rozpoczęły się 26 listopada zbiórką przy Urzędzie Gminy, skąd uczestnicy uroczystości udali się do kościoła parafialnego, gdzie po powitaniu przez wójta gminy Skierbieszów Stanisława Sokala odprawiona została msza święta w intencji wysiedlonych mieszkańców Skierbieszowa i okolic. Dalsza część wydarzenia miała miejsce przed pomnikiem „Walki i Męczeństwa”, gdzie podniesiono flagę RP i odśpiewano hymn państwowy. Po Apelu Poległych złożono wieńce ku pamięci poległych, zamordowanych i wysiedlonych mieszkańców Zamojszczyzny.

Uroczystości w Skierbieszowie.

Dzień później w kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Zamościu odprawione zostało nabożeństwo w intencji ofiar wysiedleń. Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce przed pomnikiem Ofiar Faszyzmu „Anioł Śmierci” przy skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Okrzei, gdzie odbyła się manifestacja patriotyczna oraz złożenie wieńców i kwiatów, w hołdzie ofiarom tragicznych wydarzeń z nocy 27 na 28 listopada 1942 r. Obchody zakończyła uroczysta akademia w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 4 w Zamościu.

Przypomnijmy. W nocy z 27 na 28 listopada 1942 r. Niemcy rozpoczęli na Zamojszczyźnie zakrojoną na szeroką skalę akcję wysiedleńczą. Zamierzali wysiedlić prawie 700 osad, ale ze względu na opór ludności i skuteczną walkę zbrojną partyzantów z AK i BCh do sierpnia 1943 r. niemieckie deportacje objęły blisko 300 polskich wsi na Zamojszczyźnie. Okupanci wywieźli z rodzinnych domów ok. 110 tys. osób (ponad 30 tys. dzieci), co stanowiło 31 proc. ludności regionu. Na opuszczonych terenach osiedlono 10-13 tys. Niemców, głównie z Bukowiny i Besarabii, a także ok. 7 tys. Ukraińców.

Przypomnijmy, że rok temu udział w 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny wziął w Skierbieszowie prezydent RP Andrzej Duda i były prezydent RFN Horst Köhler, który zresztą urodził się w 1943 r. w Skierbieszowie w rodzinie niemieckich kolonistów z Besarabii.

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama