Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 20:04
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama Baner reklamowy A1 SUB Michał Mulawa

Dzwonnicy w Szczepiatynie groziło zawalenie. Stowarzyszenie Robim Co Możem Ulhówek uratowało zabytek

Dzięki staraniu Stowarzyszenia Robim Co Możem Ulhówek i pozyskaniu przez nie wsparcia finansowego, dzwonnica w Szczepiatynie odzyskała blask. Ale przede wszystkim została uchroniona przed grożącym jej zawaleniem.
Na zdjęciu dzwonnica w Szczepiatynie (gm. Ulhówek) przed i po renowacji.
Na zdjęciu dzwonnica w Szczepiatynie (gm. Ulhówek) przed i po renowacji.

Autor: Archiwum RCM Ulhówek

Dzwonnica przykościelna w Szczepiatynie jest jednym z niewielu obiektów z terenie gminy Ulhówek wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubelskiego. To przykład sakralnego budownictwa drewnianego o cechach regionalnych. Jedyna taka na tym terenie drewniana dwukondygnacyjna dzwonnica z arkadową górną kondygnacją z pozorną latarnią i krzyżem. Została wzniesiona ok. 1890 roku, pierwotnie na cmentarzu grzebalnym w Szczepiatynie, przy nieistniejącej drewnianej cerkwi. Po wybudowaniu  w 1910 roku, we wschodniej części wsi, nowej murowanej cerkwi, mieszkańcy przetransportowali na rolkach dzwonnicę w obecne miejsce.

– Zapisy kontrolne z roku 1955, określały jej stan jako dobry. Niestety już kolejny zapis z 1959 roku, mówi, że jest spróchniała, grozi zawaleniem się. Adnotacja umieszczona w karcie obiektu z 1966 roku, informuje, że jest uszkodzona, odchylona od pionu. W latach 1966-2022, doraźnie uzupełniano tylko  ubytki w szalowaniu oraz drobne elementy konstrukcyjne dzwonnicy. Jej destrukcja postępowała – mówi Mariusz Skorniewski, członek Stowarzyszeni Robim Co Możem Ulhówek, jego były prezes.

Wymienia, że elementy konstrukcyjne i deskowanie zostały zniszczone przez korniki i warunki atmosferyczne. Pokrycia kopuły, latarni, daszków okapnikowych były skorodowane i zniszczone. Do destrukcji dzwonnicy przyczyniły się też niewłaściwie prowadzone wcześniej roboty drogowe w sąsiedztwie obiektu. Brak podjęcia natychmiastowych prac renowacyjnych groził zawaleniem się tego zabytkowego obiektu.

W 2022 roku, w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Ochrona Zabytków, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. St. Biskupa w Tarnoszynie rozpoczęła remont dzwonnicy. Wykonano wtedy płytę fundamentową oraz częściowo wzmocniono konstrukcję dzwonnicy. Ze względu na znaczne zniszczenia konstrukcji słupów nośnych, bali podwalin oraz ryzyko przewrócenia się dzwonnicy, prace przerwano.

Kontynuowano je w 2023 roku. Zdjęto wtedy kopułę dzwonnicy, częściowo rozebrano elementy konstrukcyjne pierwszej kondygnacji, zdemontowano odeskowanie, wymieniono płatwie I i II kondygnacji, płatwie daszków okapnikowych, renowacji poddano drewniane gzymsy, zrobiono nowe szalowanie i listwowanie ścian. Z blachy tytanowo-cynkowej zrobiono nowe daszki  okapnikowe, poddano remontowi elementy pozornej latarni z krzyżem na kopule dachu. Kopułę dachu pomalowano, po czym ponownie posadowiono na kondygnacji dzwonnicy  za pomocą dźwigu budowlanego.

Kolejne prace pozwoliły odtworzyć drewniane podłogi I i II kondygnacji, schody wejściowe na drugą kondygnację. Wykonano i zamontowano też nowe drzwi wejściowe. Całość obiektu została poddana konserwacji środkami drewnoochronnymi.

– Udało nam się zachować ok. 70 procent zabytkowego materiału dzwonnicy, w tym kopułę dachu dzwonnicy, którą pierwotnie zamierzano pokryć nową blachą. Historyczne, nadające się do ponownego użycia elementy dzwonnicy zostały wykorzystane ponownie – dodaje Mariusz Skorniewski.

W ramach zadania RCM Ulhówek przeprowadziło jeszcze kwerendę w Archiwum Państwowym w Przemyślu. Jak twierdzą członkowie Stowarzyszenia, pozwoliła ona pozyskać nieznane dotąd wcześniej materiały historyczne na temat budowy dzwonnicy i byłej cerkwi.

Częściowo remont dzwonnicy możliwy był dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Totalizatora Sportowego, w ramach projektu „Szczepiatyn – remont dzwonnicy drewnianej, etap II (2023)”, w kwocie 27 tys. 700 zł, pozyskanej przez Stowarzyszenie Robim Co Możem.

Pozostałe koszty prac pokryto ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim oraz Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski i Nadleśnictwa Mircze.

W realizacji zadania wzięli udział mieszkańcy Szczepiatyna oraz członkowie stowarzyszenia Robim Co Możem z Ulhówka.

Koordynatorem realizacji zadania był Mariusz Skorniewski, przy wsparciu ks. Władysława Gudza – miejscowego proboszcza z Tarnoszyna.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama