Podczas wydarzenia zorganizowanego przez Zamojskie Centrum Wolontariatu i Miasto Zamość podane zostały wyniki dwóch konkursów: na inicjatywę wolontarystyczną na rzecz społeczności lokalnej i najaktywniejszą zamojską organizację pozarządową.
W pierwszym konkursie, który zorganizowało Zamojskie Centrum Wolontariatu, zwyciężył Szkolny Klub Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczebrzeszynie za inicjatywę „List do Świętego Mikołaja”. Druga nagroda trafiła do Szkolnego Klubu Wolontariusza z Zespołu Szkół w Krasnobrodzie za „Remont krasnobrodzkiej ptaszarni”. Kapituła przyznała też dwie równorzędne trzecie nagrody dla klubów z II LO w Zamościu za „Wolontariat w Domu Seniora” i Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu za inicjatywę „Działaj i świętuj z Mundurówką”. Na konkurs wpłynęło 13 inicjatyw z klubów działających w Zamościu i powiecie zamojskim.
Podczas Gali Inicjatyw Społecznych można się było dowiedzieć, że najaktywniejszą organizacją pozarządową w mieście Zamościu (konkurs ogłoszony przez Urząd Miasta Zamościa) jest Stowarzyszenie Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”. Nagrodę wręczyła wiceprezydent miasta Anna Maria Antos.
Jak zauważyła Krystyna Rybińska-Smyk z Zamojskiego Centrum Wolontariatu, 2023 r. był kolejnym rokiem odbudowywania struktur wolontariatu.
– Pandemia, zdalne nauczanie, ciągłe zawirowania w oświacie, a później wojna na wschodzie miały niewątpliwie negatywny wpływ na stabilny, profesjonalnie zorganizowany wolontariat – powiedziała Krystyna Rybińska-Smyk. – To nie znaczy, że ludzie sobie nie pomagają. Pomagają, bo tak trzeba, kierując się normalnymi odruchami serca. Ale dla nas, a więc dla osób, które od 20 lat kierują stowarzyszeniem, wolontariat to działanie, które powinno być profesjonalne, świadome, dobrowolne, bez wynagrodzenia i bezpieczne dla wolontariuszy, podopiecznych i wszelkich inicjatyw.
Oprócz pani Krystyny, Zamojskie Centrum Wolontariatu reprezentowały na gali Ewa Szczepańska, Dorota Nowosad oraz członkowie i wolontariusze, a miasto Zamość – oprócz pani wiceprezydent – dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Renata Niemiec-Bubiłek i koordynatorka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Katarzyna Pilczuk. W „Okrąglaku” byli także dyrektorzy szkół, burs, nauczyciele - koordynatorzy wolontariatu, młodzież oraz zamojscy radni.
Napisz komentarz
Komentarze