Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:09
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Egzamin ósmoklasisty do likwidacji. Kuratoria oświaty też

Dyrektorzy szkół uznali egzamin ósmoklasisty za zły pomysł. I zaproponowali jego likwidację. To tylko jedna z propozycji, które mają zmieniać polska oświatę.
Dyrektorzy szkół uznali egzamin ósmoklasisty za zły pomysł. I zaproponowali jego likwidację.
Dyrektorzy szkół uznali egzamin ósmoklasisty za zły pomysł. I zaproponowali jego likwidację.

Autor: iStock

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie mówi NIE. – Część postulatów jest zgodna ze zmianami, które planujemy – słyszymy. 

Kto za tym stoi?

Autorem tych propozycji jest – jak podała „Rzeczpospolita” – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty. To ono opracowało zmiany w systemie edukacyjnym i zaproponowało konkretne rozwiązania wskazanych problemów. Swoje postulaty konsultowało z 7 tys. dyrektorów szkół.

– Wymyślmy polską szkołę na nowo. Porozmawiajmy, zastanówmy się nad zmianami i ustalmy plan działania. Ważne, żeby robić to we współpracy ze wszystkimi środowiskami szkolnymi – przekonuje cytowany przez dziennik Marek Pleśniar z OSKKO.

Jakie propozycje znalazły się w dokumencie? 

Między innymi: 

- likwidacja egzaminu ósmoklasisty

- likwidacja kuratoriów oświaty, 

- zmniejszenie liczebności klas do 18 uczniów,

- odstąpienie od tradycyjnych (cyfrowych) ocen na rzecz ocen opisowych. 

Najwięcej emocji wzbudza jednak pierwsza propozycja. Dlaczego? Bo…

– …to złe rozwiązanie. Nauczyciele zbytnio koncentrują się na przygotowaniu do egzaminów, a nie na przekazywaniu wiedzy – ocenia Pleśniar.

I dodaje: – Poza tym odbywa się on na zakończenie nauki w szkole podstawowej, więc uczeń nie otrzyma informacji zwrotnej o tym, co należy poprawić ani nikt mu w tym nie pomoże. Cena tego egzaminu dla dzieci, ale też dla szkół, jest zbyt wysoka w porównaniu z zyskiem z niego - ocenił. 

Co na to MEN?

– Analizujemy wszystkie propozycje zawarte w tym dokumencie. Ministerstwo przez 8 lat było zamknięte na konsultacje społeczne. My chcemy to zmienić. Otwieramy resort na współpracę. Jesteśmy też otwarci na spotkanie z autorami dokumentu i na rozmowę – zapewnia w rozmowie z Rz wiceministerka edukacji Katarzyna Lubnauer. 

Część propozycji – jak powiedziała – jest zgodna ze zmianami, które resort planuje wdrożyć. Po to – dodała – żeby „szkoły zyskały większą autonomii”. 

Egzaminu ósmoklasisty 2024

W tym roku egzamin ósmoklasisty rozpocznie się we wtorek 14 maja i potrwa 3 dni. Harmonogram wygląda następująco:

• 14 maja (wtorek) godz. 9 – język polski,

• 15 maja (środa) godz. 9 – matematyka,

• 16 maja (czwartek) godz. 9 – język nowożytny.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 zostaną ogłoszone 3 lipca. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ale jaja ale jaja 08.01.2024 18:16
Dzieciom wystarczy wiedza na POziomie ogólnym, POtem to tylko Ogólniak i można zostać marszałkiem sejmu bez matury ! Taki mamy POziom ! A POziom jest taki jaki jest Tuman co widzimy PO płaczku !

Normalny 11.01.2024 23:37
Ty Panie burak nauczyłeś się pisać PO w wyrazach z dużej litery i tym szpanujesz całe życie. Jak widać niektórym samo przedszkole wystarczy.

Lu 08.01.2024 09:02
Bardzo dobra wiadomość!!!!!, dość katowania dzieci i rodziców!!!! Powinno się stosować ukierunkowanie dzieci już w podstawówce.,..np; po co chemia dziecku któremu i tak się nie przyda w życiu bo zostanie np: stolarzem!!!!!????itd itd....

Nie matura a chęć szczera 08.01.2024 12:37
a PO co w ogóle szkoła ?

Beata 08.01.2024 16:20
Idąc tym tokiem myślenia czytać stolarz też nie musi umieć skoro będzie tylko pracował z drewnem. Wydaje mi się, że każdy powinien mieć jakieś podstawy wiedzy na każdy temat. Jak się nie będzie uczył chociażby biologii to jak potem lekarz ma mu wytłumaczyć co dokładnie mu dolega jak ten nie będzie znał podstawowych pojęć np. za co odpowiada dany narząd gdzie się znajduje. Oczywiście to przykład. Naprawdę chcecie takiego ciemnogrodu?

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama