Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 11:17
Reklama
Reklama

Raport Barometru Zawodów 2024. Akademia Zamojska kształci fachowców

Znamy już wyniki raportu Barometr Zawodów 2024. Z badania wynika, że Akademia Zamojska kształci przyszłych fachowców zgodnie z potrzebami rynku pracy.
Akademia Zamojska kształci studentów m.in. na kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo, finanse i rachunkowość, mechanika i budowa maszyn, a od roku akademickiego 2024/2025 ruszy kierunek fizjoterapia.
Akademia Zamojska kształci studentów m.in. na kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo, finanse i rachunkowość, mechanika i budowa maszyn, a od roku akademickiego 2024/2025 ruszy kierunek fizjoterapia.

Barometr Zawodów – to prognoza zapotrzebowania na pracowników. Badanie pokazuje, w jakich profesjach będą mniejsze, a w jakich większe szanse na pracę w najbliższym czasie. Zawody podzielone są na trzy grupy: deficytowe, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy w najbliższym czasie, zrównoważone, czyli takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia, a także nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na nadmiar pracowników spełniających wymagania pracodawców.

 – Władze Akademii przy podjęciu decyzji o uruchomieniu nowego kierunku studiów zawsze kierują się diagnozą zapotrzebowania na określone zawody na rynku pracy. Przedmiotowa analiza obejmuje ścisłą współpracę Akademii z podmiotami z otoczenia społeczno-gospodarczego, w tym nie tylko w zakresie uruchomienia nowego kierunku studiów, ale także modyfikacji programów studiów odzwierciedlających zmieniające się potrzeby rynku pracy – mówi mec. dr Ryszard Pankiewicz, prorektor ds. kształcenia Akademii Zamojskiej.

Największe perspektywy zatrudnienia roztaczają zawody medyczne – pielęgniarki, położnej oraz fizjoterapeuty. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych przygotowała raport, z którego wynika, że do 2025 r. liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych zmniejszy się o 16,7 tys., do 2030 r. o 36 tys. Oznacza to, że absolwenci pielęgniarstwa bez najmniejszego problemu znajdą zatrudnienie w szpitalach, przychodniach, poradniach czy ośrodkach zdrowia.

Podobna sytuacja dotyczy zawodu położnych, gdzie luka pokoleniowa sprawia, że absolwentek tego kierunku potrzebuje większość szpitali i placówek medycznych.

W gronie zawodów deficytowych znalazły się również zawody wymagające dyplomu inżynierskiego. To m.in. diagności samochodowi i specjaliści obrabiarek sterowanych numerycznie.

Ze znalezieniem pracy nie powinni mieć problemów także specjaliści ds. rachunkowości i finansów oraz księgowości.

Wśród zawodów o zrównoważonym popycie, znalazły się prawnicze, w tym notariusz, adwokat, radca prawny, a także specjaliści z zakresu zarządzania w kulturze, nauczyciele języków obcych i tłumacze, pedagodzy, specjaliści ds. logistyki, graficy komputerowi oraz specjaliści w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Na rynku pracy są również instruktorzy sportu, rekreacji, tańca, zajęć ruchowych.

W gronie zawodów nadwyżkowych, których absolwenci będą mieli największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia, są – według danych Barometru Zawodów – filozofowie, politolodzy, kulturoznawcy, ekonomiści, technicy informatycy.

Akademia Zamojska kształci studentów m.in. na kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo, finanse i rachunkowość, mechanika i budowa maszyn, a od roku akademickiego 2024/2025 ruszy kierunek fizjoterapia.

Barometr Zawodów jest badaniem ogólnopolskim, realizowanym przez powiatowe urzędy pracy we współpracy z prywatnymi agencjami zatrudnienia. Badanie w poszczególnych regionach koordynują wojewódzkie urzędy pracy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama