Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 23:33
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Raport Barometru Zawodów 2024. Akademia Zamojska kształci fachowców

Znamy już wyniki raportu Barometr Zawodów 2024. Z badania wynika, że Akademia Zamojska kształci przyszłych fachowców zgodnie z potrzebami rynku pracy.
Akademia Zamojska kształci studentów m.in. na kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo, finanse i rachunkowość, mechanika i budowa maszyn, a od roku akademickiego 2024/2025 ruszy kierunek fizjoterapia.
Akademia Zamojska kształci studentów m.in. na kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo, finanse i rachunkowość, mechanika i budowa maszyn, a od roku akademickiego 2024/2025 ruszy kierunek fizjoterapia.

Barometr Zawodów – to prognoza zapotrzebowania na pracowników. Badanie pokazuje, w jakich profesjach będą mniejsze, a w jakich większe szanse na pracę w najbliższym czasie. Zawody podzielone są na trzy grupy: deficytowe, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy w najbliższym czasie, zrównoważone, czyli takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia, a także nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na nadmiar pracowników spełniających wymagania pracodawców.

 – Władze Akademii przy podjęciu decyzji o uruchomieniu nowego kierunku studiów zawsze kierują się diagnozą zapotrzebowania na określone zawody na rynku pracy. Przedmiotowa analiza obejmuje ścisłą współpracę Akademii z podmiotami z otoczenia społeczno-gospodarczego, w tym nie tylko w zakresie uruchomienia nowego kierunku studiów, ale także modyfikacji programów studiów odzwierciedlających zmieniające się potrzeby rynku pracy – mówi mec. dr Ryszard Pankiewicz, prorektor ds. kształcenia Akademii Zamojskiej.

Największe perspektywy zatrudnienia roztaczają zawody medyczne – pielęgniarki, położnej oraz fizjoterapeuty. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych przygotowała raport, z którego wynika, że do 2025 r. liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych zmniejszy się o 16,7 tys., do 2030 r. o 36 tys. Oznacza to, że absolwenci pielęgniarstwa bez najmniejszego problemu znajdą zatrudnienie w szpitalach, przychodniach, poradniach czy ośrodkach zdrowia.

Podobna sytuacja dotyczy zawodu położnych, gdzie luka pokoleniowa sprawia, że absolwentek tego kierunku potrzebuje większość szpitali i placówek medycznych.

W gronie zawodów deficytowych znalazły się również zawody wymagające dyplomu inżynierskiego. To m.in. diagności samochodowi i specjaliści obrabiarek sterowanych numerycznie.

Ze znalezieniem pracy nie powinni mieć problemów także specjaliści ds. rachunkowości i finansów oraz księgowości.

Wśród zawodów o zrównoważonym popycie, znalazły się prawnicze, w tym notariusz, adwokat, radca prawny, a także specjaliści z zakresu zarządzania w kulturze, nauczyciele języków obcych i tłumacze, pedagodzy, specjaliści ds. logistyki, graficy komputerowi oraz specjaliści w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Na rynku pracy są również instruktorzy sportu, rekreacji, tańca, zajęć ruchowych.

W gronie zawodów nadwyżkowych, których absolwenci będą mieli największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia, są – według danych Barometru Zawodów – filozofowie, politolodzy, kulturoznawcy, ekonomiści, technicy informatycy.

Akademia Zamojska kształci studentów m.in. na kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo, finanse i rachunkowość, mechanika i budowa maszyn, a od roku akademickiego 2024/2025 ruszy kierunek fizjoterapia.

Barometr Zawodów jest badaniem ogólnopolskim, realizowanym przez powiatowe urzędy pracy we współpracy z prywatnymi agencjami zatrudnienia. Badanie w poszczególnych regionach koordynują wojewódzkie urzędy pracy.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama