7 kwietnia tego roku w wyborach burmistrza Hrubieszowa będzie walczyło troje kandydatów. Dotychczasowa burmistrz Marta Majewska wystartuje po raz drugi. Cztery lata temu decydująca walka rozegrała się między nią – jako kandydatką KWW „Porozumienie i Rozwój 2018” – a kandydującą z poparciem „Prawa i Sprawiedliwości” Marylą Symczuk. W pierwszej turze tylko te dwie kandydatki przekroczyły próg 1,7 tys. głosów i przeszły do drugiej tury wyborów. Jeszcze tylko kandydat lewicy – zmarły w tamtym roku Piotr Szeląg zbliżył się do progu 1,3 tys. głosów. Pozostała czwórka kandydatów uplasowała się daleko poniżej zasięgu 1 tys. głosów. Cztery lata temu pojedynek w drugiej turze wygrała Marta Majewska i ona obsadziła fotel burmistrza Hrubieszowa.
W zbliżających się wyborach samorządowych Marta Majewska (lat 41) będzie ubiegała się o reelekcję. Z wykształcenia jest prawnikiem. Do walki o fotel burmistrza wystartuje z KWW „Porozumienie i Rozwój 2024”. Po raz kolejny do wyborów burmistrza przystępuje Zbigniew Smal (lat 68). Ma wykształcenie zawodowe. Nie należy do żadnej partii. W poprzednich wyborach był popierany przez ugrupowanie „Kukiz 15”, a w nadchodzących startuje z list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Wśród trojga kandydatów debiutuje Bożena Florek (lat 55). Ma wykształcenie wyższe. Jest bezpartyjna. Startuje z KWW „Samorządny Hrubieszów”.
W większości wiejskich gmin po 2 kandydatów
W czterech wiejskich gminach powiatu hrubieszowskiego (Hrubieszów, Dołhobyczów, Mircze i Trzeszczany) do wyboru wójta przystępuje po 2 kandydatów. Natomiast w gminie Horodło o fotel wójta powalczy czworo kandydatów, a w gminie Uchanie – troje. Najbardziej zaciekle zapowiada się natomiast walka w gminie Werbkowice. Tam pojedynek o fotel wójta rozegra się pomiędzy siedmiorgiem kandydatów.
W Gminie Hrubieszów o reelekcję ubiega się dotychczasowy wójt Tomasz Zając (lat 52) z Hrubieszowa. Ma wykształcenie wyższe. Jest bezpartyjny. W wyborach startuje z KWW „Inicjatywa Samorządowa”. Jego kontrkandydatem jest Marcin Furtak (lat 41) z Kułakowic Drugich. On ma wykształcenie średnie. Nie należy do żadnej partii. W wyborach wystartuje z listy Prawa i Sprawiedliwości.
W gminie Dołhobyczów o reelekcję ubiega się obecny wójt Grzegorz Drewnik (lat 44) z Chłopiatyna. Ma wykształcenie wyższe. Należy do PSL. W wyborach startuje z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe. Z dotychczasowym wójtem zmierzy się jego kontrkandydat – Marcin Prokop (lat 43) z Dołhobyczowa. Ma wykształcenie średnie techniczne. Nie należy do żadnej partii. W zmaganiach o fotel wójta popiera go KWW „Wspólny Powiat Hrubieszowski”.
W gminie Horodło jest czworo kandydatów. O reelekcję ubiega się obecny wójt 60-letni Krzysztof Bożek z Husynnego (Gmina Hrubieszów). Na fotelu wójta gminy Horodło zasiada nieprzerwanie od kilku kadencji. Ma wyższe wykształcenie. Obecnie nie należy do żadnej partii politycznej. W zbliżających się wyborach Bożek wystartuje z KWW „Nasza Gmina Horodło”. Jednym z trojga jego kontrkandydatów będzie obecny przewodniczący Rady Gminy Horodło Paweł Kłosiński (lat 40). Jest szefem jednego z wydziałów w Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie. Należy do PSL. O wójtowy fotel ubiega się z KKW „Trzecia Droga – Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe”. Kolejny kandydat Mariusz Gościański (lat 59) mieszka w Liskach. Ma wykształcenie średnie. Nie należy do żadnej partii, a w nadchodzących wyborach wójta gminy Horodło popiera go KWW „Godność i Gospodarność”. Listę kandydatów w wyborach wójta zamyka 50-letni Tomasz Pańko z Gródka. Ma średnie wykształcenie. Nie należy do żadnej partii politycznej. O fotel wójta ubiega się z KWW „Wspólny Powiat Hrubieszowski”.
Wójtowie obecni i byli
W gminie Mircze do walki o fotel wójta przystąpiły dwie osoby. O trzecią kadencję walczy obecna wójt tej gminy 56–letnia Marta Małyszek z Mircza. Ma wykształcenie wyższe, z zawodu jest nauczycielką. Należy do PSL. W nadchodzących wyborach Mayszek startuje z KKW „Trzecia Droga – Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe”. Jej kontrkandydatem jest Lech Szopiński (lat 66). W latach 2005-2013 był wójtem gminy Mircze. Ale w wyborach samorządowych w 2013 r. zrezygnował z kandydowania po raz trzeci. Obecnie powraca jako kontrkandydat obecnej wójt po dwóch jej kadencjach. Szopiński ma wykształcenie wyższe, jest emerytowanym nauczycielem. Nie należy do żadnej partii. O fotel wójta walczy z KWW Gmina Mircze.
W Gminie Trzeszczany do rywalizacji o stanowisko wójta przystąpiły 2 osoby. Aneta Karpiuk (lat 42) mieszka w Drogojówce. Do końca grudnia zeszłego roku była starostą hrubieszowskim, a wcześniej pełniła funkcję przewodniczącej Rady Powiatu Hrubieszowskiego. Obecnie nie należy do żadnej partii. W wyborach wójta gminy Trzeszczany startuje z własnego komitetu. Jej kontrkandydatem jest obecny wójt Paweł Lipski, 42–latek z Hrubieszowa. Pełnienie obowiązków wójta gminy Trzeszczany powierzono Lipskiemu zaraz po tym, jak jego poprzednik stracił stanowisko po skazaniu prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne. Lipski ma wykształcenie wyższe. Jest bezpartyjny. W najbliższych wyborach startuje z KWW „Inicjatywa Samorządowa”.
- Przeczytaj też: Hrubieszów: Wychudzony pies w makabrycznych warunkach. Straż ochrony zwierząt była w szoku
W Gminie Uchanie do wyborów wójta przystąpiło troje kandydatów. Wójtem na kolejną kadencję zamierza zostać obecny gospodarz tej gminy Leszek Czerwonka (lat 60) z Białowód. Obecny wójt ma wyższe wykształcenie. Należy do PSL. W nadchodzących wyborach startuje z KKW „Trzecia Droga – Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe”. Natomiast z własnego komitetu wystartuje Piotr Gronowicz (lat 50), emerytowany komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie. Gronowicz mieszka w Teratynie. Nie należy do żadnej partii politycznej. Na fotel wójta Gminy Uchanie chce powrócić Maria Gumieniak (lat 68) z Wysokiego, która już pełniła ten urząd. Maria Gumieniak ma wykształcenie średnie. Jest bezpartyjną. W nadchodzących wyborach startuje z KWW „Inicjatywa Samorządowa”.
Bój tu będzie najsroższy
W gminie Werbkowice jest największa konkurencja w walce o fotel wójta. W wyborczych szrankach stoi tam siedmioro kandydatów, w tym pięcioro z samych Werbkowic. O wybór na drugą kadencję zabiega obecna wójt Agnieszka Skubis-Rafalska (lat 49). Wcześniej była nauczycielką w szkole w Werbkowicach i pracowała w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Ma wykształcenie wyższe. Obecnie nie należy do żadnej partii. W nadchodzących wyborach startuje z własnego komitetu.
Bezpartyjnym kandydatem z listy PiS jest Henryk Kocaj (lat 68), również z Werbkowic. Ten kandydat także ma wykształcenie wyższe. Na liście kandydatów jest także inicjator referendum w sprawie odwołania obecnego wójta przed upływem kadencji. Mirosław Szymczuk (lat 47) mieszka w Terebiniu. Ma wykształcenie wyższe. Nie należy do żadnej partii politycznej. W zbliżających się wyborach startuje z KKW „Trzecia Droga – Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe”. Do wyborów wójta gminy Werbkowice przystąpiła również Maryla Symczuk (lat 50) z Hrubieszowa. Była starostą hrubieszowskim, a następnie została dyrektorem Cukrowni w Werbkowicach. Jest członkinią PiS, ale w najbliższych wyborach wójta startuje z własnego komitetu.
Również z własnego komitetu startuje Monika Podolak (lat 44) z Werbkowic. Za czasów wójta Lecha Bojko pracowała na stanowisku sekretarza gminy Werbkowice, a potem objęła stanowisko sekretarza miasta Hrubieszowa. Wójtem gminy Werbkowice chce zostać ponownie Marek Zygmunt (lat 61) z Werbkowic. Z wykształcenia jest prawnikiem. W 2006 r. przegrał wybory ze swoim kontrkandydatem Lechem Bojko. W nadchodzących wyborach startuje z własnego komitetu. Jest bezpartyjny. Mateusz Emerle jest najmłodszym kandydatem w nadchodzących wyborach wójta gminy Werbkowice. Ma 36 lat. Mieszka w Honiatyczach. Ma wykształcenie wyższe. Nie należy do żadnej partii politycznej. W nadchodzących wyborach wójta gminy Werbkowice startuje z własnego komitetu.
Napisz komentarz
Komentarze