Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:41
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Wybory samorządowe 2024. Powiat hrubieszowski: wybiorą burmistrza i 7 wójtów

W gminie miejskiej, czyli w Hrubieszowie, w zbliżających się wyborach burmistrza nie ma tak licznego wysypu kandydatów, jak to było we wcześniejszych wyborach. Zwykle do zmagań o fotel burmistrza w pierwszej turze stawało 5-7 kandydatów. Za kilka dni mieszkańcy Hrubieszowa wybiorą burmistrza spośród trojga kandydatów. A wśród gmin wiejskich najbardziej obrodziło kandydatami w gminie Werbkowice, aż siedmioro stanęło do wyścigu o wójtowy fotel.
W Hrubieszowie w wyborach burmistrza walczy troje kandydatów. W czterech wiejskich gminach w powiecie hrubieszowskim do wyborów wójta przystąpiło po dwoje kandydatów, w gminie Horodło 4, a w gminie Werbkowice aż 7.
W Hrubieszowie w wyborach burmistrza walczy troje kandydatów. W czterech wiejskich gminach w powiecie hrubieszowskim do wyborów wójta przystąpiło po dwoje kandydatów, w gminie Horodło 4, a w gminie Werbkowice aż 7.

7 kwietnia tego roku w wyborach burmistrza Hrubieszowa będzie walczyło troje kandydatów. Dotychczasowa burmistrz Marta Majewska wystartuje po raz drugi. Cztery lata temu decydująca walka rozegrała się między nią – jako kandydatką KWW „Porozumienie i Rozwój 2018” – a kandydującą z poparciem „Prawa i Sprawiedliwości” Marylą Symczuk. W pierwszej turze tylko te dwie kandydatki przekroczyły próg 1,7 tys. głosów i przeszły do drugiej tury wyborów. Jeszcze tylko kandydat lewicy – zmarły w tamtym roku Piotr Szeląg zbliżył się do progu 1,3 tys. głosów. Pozostała czwórka kandydatów uplasowała się daleko poniżej zasięgu 1 tys. głosów. Cztery lata temu pojedynek w drugiej turze wygrała Marta Majewska i ona obsadziła fotel burmistrza Hrubieszowa.

W zbliżających się wyborach samorządowych Marta Majewska (lat 41) będzie ubiegała się o reelekcję. Z wykształcenia jest prawnikiem. Do walki o fotel burmistrza wystartuje z KWW „Porozumienie i Rozwój 2024”. Po raz kolejny do wyborów burmistrza przystępuje Zbigniew Smal (lat 68). Ma wykształcenie zawodowe. Nie należy do żadnej partii. W poprzednich wyborach był popierany przez ugrupowanie „Kukiz 15”, a w nadchodzących startuje z list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Wśród trojga kandydatów debiutuje Bożena Florek (lat 55). Ma wykształcenie wyższe. Jest bezpartyjna. Startuje z KWW „Samorządny Hrubieszów”.

W większości wiejskich gmin po 2 kandydatów

W czterech wiejskich gminach powiatu hrubieszowskiego (Hrubieszów, Dołhobyczów, Mircze i Trzeszczany) do wyboru wójta przystępuje po 2 kandydatów. Natomiast w gminie Horodło o fotel wójta powalczy czworo kandydatów, a w gminie Uchanie – troje. Najbardziej zaciekle zapowiada się natomiast walka w gminie Werbkowice. Tam pojedynek o fotel wójta rozegra się pomiędzy siedmiorgiem kandydatów.

W Gminie Hrubieszów o reelekcję ubiega się dotychczasowy wójt Tomasz Zając (lat 52) z Hrubieszowa. Ma wykształcenie wyższe. Jest bezpartyjny. W wyborach startuje z KWW „Inicjatywa Samorządowa”. Jego kontrkandydatem jest Marcin Furtak (lat 41) z Kułakowic Drugich. On ma wykształcenie średnie. Nie należy do żadnej partii. W wyborach wystartuje z listy Prawa i Sprawiedliwości.

W gminie Dołhobyczów o reelekcję ubiega się obecny wójt Grzegorz Drewnik (lat 44) z Chłopiatyna. Ma wykształcenie wyższe. Należy do PSL. W wyborach startuje z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe. Z dotychczasowym wójtem zmierzy się jego kontrkandydat – Marcin Prokop (lat 43) z Dołhobyczowa. Ma wykształcenie średnie techniczne. Nie należy do żadnej partii. W zmaganiach o fotel wójta popiera go KWW „Wspólny Powiat Hrubieszowski”.

W gminie Horodło jest czworo kandydatów. O reelekcję ubiega się obecny wójt 60-letni Krzysztof Bożek z Husynnego (Gmina Hrubieszów). Na fotelu wójta gminy Horodło zasiada nieprzerwanie od kilku kadencji. Ma wyższe wykształcenie. Obecnie nie należy do żadnej partii politycznej. W zbliżających się wyborach Bożek wystartuje z KWW „Nasza Gmina Horodło”. Jednym z trojga jego kontrkandydatów będzie obecny przewodniczący Rady Gminy Horodło Paweł Kłosiński (lat 40). Jest szefem jednego z wydziałów w Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie. Należy do PSL. O wójtowy fotel ubiega się z KKW „Trzecia Droga – Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe”. Kolejny kandydat Mariusz Gościański (lat 59) mieszka w Liskach. Ma wykształcenie średnie. Nie należy do żadnej partii, a w nadchodzących wyborach wójta gminy Horodło popiera go KWW „Godność i Gospodarność”. Listę kandydatów w wyborach wójta zamyka 50-letni Tomasz Pańko z Gródka. Ma średnie wykształcenie. Nie należy do żadnej partii politycznej. O fotel wójta ubiega się z KWW „Wspólny Powiat Hrubieszowski”.

Wójtowie obecni i byli

W gminie Mircze do walki o fotel wójta przystąpiły dwie osoby. O trzecią kadencję walczy obecna wójt tej gminy 56–letnia Marta Małyszek z Mircza. Ma wykształcenie wyższe, z zawodu jest nauczycielką. Należy do PSL. W nadchodzących wyborach Mayszek startuje z KKW „Trzecia Droga – Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe”. Jej kontrkandydatem jest Lech Szopiński (lat 66). W latach 2005-2013 był wójtem gminy Mircze. Ale w wyborach samorządowych w 2013 r. zrezygnował z kandydowania po raz trzeci. Obecnie powraca jako kontrkandydat obecnej wójt po dwóch jej kadencjach. Szopiński ma wykształcenie wyższe, jest emerytowanym nauczycielem. Nie należy do żadnej partii. O fotel wójta walczy z KWW Gmina Mircze.

W Gminie Trzeszczany do rywalizacji o stanowisko wójta przystąpiły 2 osoby. Aneta Karpiuk (lat 42) mieszka w Drogojówce. Do końca grudnia zeszłego roku była starostą hrubieszowskim, a wcześniej pełniła funkcję przewodniczącej Rady Powiatu Hrubieszowskiego. Obecnie nie należy do żadnej partii. W wyborach wójta gminy Trzeszczany startuje z własnego komitetu. Jej kontrkandydatem jest obecny wójt Paweł Lipski, 42–latek z Hrubieszowa. Pełnienie obowiązków wójta gminy Trzeszczany powierzono Lipskiemu zaraz po tym, jak jego poprzednik stracił stanowisko po skazaniu prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne. Lipski ma wykształcenie wyższe. Jest bezpartyjny. W najbliższych wyborach startuje z KWW „Inicjatywa Samorządowa”.

W Gminie Uchanie do wyborów wójta przystąpiło troje kandydatów. Wójtem na kolejną kadencję zamierza zostać obecny gospodarz tej gminy Leszek Czerwonka (lat 60) z Białowód. Obecny wójt ma wyższe wykształcenie. Należy do PSL. W nadchodzących wyborach startuje z KKW „Trzecia Droga – Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe”. Natomiast z własnego komitetu wystartuje Piotr Gronowicz (lat 50), emerytowany komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie. Gronowicz mieszka w Teratynie. Nie należy do żadnej partii politycznej. Na fotel wójta Gminy Uchanie chce powrócić Maria Gumieniak (lat 68) z Wysokiego, która już pełniła ten urząd. Maria Gumieniak ma wykształcenie średnie. Jest bezpartyjną. W nadchodzących wyborach startuje z KWW „Inicjatywa Samorządowa”.

Bój tu będzie najsroższy

W gminie Werbkowice jest największa konkurencja w walce o fotel wójta. W wyborczych szrankach stoi tam siedmioro kandydatów, w tym pięcioro z samych Werbkowic. O wybór na drugą kadencję zabiega obecna wójt Agnieszka Skubis-Rafalska (lat 49). Wcześniej była nauczycielką w szkole w Werbkowicach i pracowała w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Ma wykształcenie wyższe. Obecnie nie należy do żadnej partii. W nadchodzących wyborach startuje z własnego komitetu.

Bezpartyjnym kandydatem z listy PiS jest Henryk Kocaj (lat 68), również z Werbkowic. Ten kandydat także ma wykształcenie wyższe. Na liście kandydatów jest także inicjator referendum w sprawie odwołania obecnego wójta przed upływem kadencji. Mirosław Szymczuk (lat 47) mieszka w Terebiniu. Ma wykształcenie wyższe. Nie należy do żadnej partii politycznej. W zbliżających się wyborach startuje z KKW „Trzecia Droga – Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe”. Do wyborów wójta gminy Werbkowice przystąpiła również Maryla Symczuk (lat 50) z Hrubieszowa. Była starostą hrubieszowskim, a następnie została dyrektorem Cukrowni w Werbkowicach. Jest członkinią PiS, ale w najbliższych wyborach wójta startuje z własnego komitetu.

Również z własnego komitetu startuje Monika Podolak (lat 44) z Werbkowic. Za czasów wójta Lecha Bojko pracowała na stanowisku sekretarza gminy Werbkowice, a potem objęła stanowisko sekretarza miasta Hrubieszowa. Wójtem gminy Werbkowice chce zostać ponownie Marek Zygmunt (lat 61) z Werbkowic. Z wykształcenia jest prawnikiem. W 2006 r. przegrał wybory ze swoim kontrkandydatem Lechem Bojko. W nadchodzących wyborach startuje z własnego komitetu. Jest bezpartyjny. Mateusz Emerle jest najmłodszym kandydatem w nadchodzących wyborach wójta gminy Werbkowice. Ma 36 lat. Mieszka w Honiatyczach. Ma wykształcenie wyższe. Nie należy do żadnej partii politycznej. W nadchodzących wyborach wójta gminy Werbkowice startuje z własnego komitetu.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec 02.04.2024 15:52
Każdy ma swoich zwolenników i przeciwników, ale tez radzę otworzyć oczy i spojrzeć racjonalnie jak rozwinął się Hrubieszów za rządów Majewskiej. Zaraz będą odpowiedzi, miasto zadłużone. A jak prywatnie coś robisz to stać Cie na budowę chałupy bez kredytów? Można nie zadłużać i tym samym cofać się w rozwoju. Mieszkamy na szarym końcu, to może najlepiej nas zaorać. A programy wyborcze Smala i Florek - analiza, analiza masło maślane, oddłużanie czyli nic nie robienie, kandydaci z PiS - prawi i sprawiedliwi po wyrokach i odsiadkach w Zk. To trzeba mieć dopiero mniemanie o sobie.

Olalala 01.04.2024 12:11
To jakie zadłużenie ma miasto Hrubieszów? 60 mln złotych czy więcej? Jaki to procent do budżetu rocznego? Jak tam szlagierowe inwestycje burmistrzyni sobie radzą? Elewatory na zboże od sąsiadów i lokal z junky food? Podobno w końcu po 5 latach rządów burmistrzyni zauważyła krzywe, dziurawe chodniki!

Do kandydatów 31.03.2024 23:37
Szkoda drzew do produkcji papieru na te bzdurne ulotki kandydatów, które zapychają nam skrzynki pocztowe. Nie lepiej wydać pieniądze na ludzi czy zwierzęta potrzebujące pomocy. Stanowiska i władza to wasz jedyny cel, a mieszkańcy są wam jedynie potrzebni do osiągnięcia tych celów. Potem macie wszystkich w d..pie.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama