W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezydent Zamościa Andrzej Wnuk oraz jego poprzednik Marcin Zamoyski, dyrektorzy placówek kultury, szkół, przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych firm, a także przedstawiciele Rady Rodziców i sponsorów.
Prezydent Zamościa przypomniał historię rewitalizacji gmachu Akademii Zamojskiej, a Agnieszka Kowal, dyrektor I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, wręczyła okolicznościowe upominki – grawerowane deseczki ze słynnych skrzypiących schodów.
- Wybory samorządowe 2024. Kto zostanie burmistrzem Tomaszowa Lubelskiego [SONDA]
- Wybory samorządowe 2024. Kto zostanie burmistrzem miasta Biłgoraj [SONDA]
- Wybory samorządowe 2024. Kto zostanie prezydentem miasta Zamość [SONDA]
- Wybory samorządowe 2024. Kto zostanie burmistrzem miasta Hrubieszów [SONDA]
Oficjalną część uroczystości uświetnił chór pod dyrekcją Katarzyny Kowanek, a niesztampową część artystyczną przygotowała młodzież pod opieką Beaty Wasilewskiej-Wnuk. Na koniec goście mogli zwiedzić budynek Akademii Zamojskiej, obejrzeć prezentację poświęconą Janowi Zamoyskiemu i wystawę fotografii Mirosława Chmiela, dokumentującą przebieg rewitalizacji. Oprowadzali ich po odnowionym gmachu zamojscy przewodnicy.
Jak podkreśla dyrekcja, to była okazja, by podziękować wszystkim osobom i instytucjom, których starania i praca przyczyniły się do rewitalizacji i sprawiły, że szkoła powróciła do swojej dawnej, ale odmienionej siedziby, a Zamość i region zyskał kolejną atrakcję turystyczną.
- Przeczytaj też: Akademia Zamojska otwiera drzwi. Zaprasza przyszłych studentów
Przypomnijmy, że remont konserwatorski gmachu Akademii Zamojskiej obejmował dokonanie zmian przywracających budynkowi formę z drugiej połowy XVIII w., przebudowę istniejącego korpusu budynku, przywrócenie historycznego układu przestrzennego pomieszczeń, a także wykonanie nadbudowy przez odtworzenie dachu mansardowego. Wszystko to pozwoliło na odtworzenie bryły budynku w formie z drugiej połowy XVIII w. oraz adaptację powierzchni na cele użytkowe. Na czas rewitalizacji uczniowie I LO trafili na ponad 4 lata do Pałacu Zamojskich. Teraz wrócili do swojej starej-nowej siedziby.
Warto dodać, że w tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski reaktywował gazetkę szkolną „PodŚwiatlo”. Kwartalnik powstaje pod czujnym okiem Małgorzaty Twardziszewskiej, która jest opiekunką kilkuosobowego zespołu redakcyjnego. W ostatnim numerze „PodŚwiatło” ukazała się m.in. rozmowa z obecnym na uroczystościach Bogusławem Hassem, absolwentem I LO, a obecnie stołecznym przedsiębiorcą, który od 2013 r. funduje stypendia dla najbardziej uzdolnionej młodzieży. W tym roku z takiej pomocy korzysta 26 uczniów. Rozmowę przeprowadził Miłosz Kucharski, a my – za zgodą obu panów – zamieszczamy ją w dużych fragmentach na stronie 21.
Napisz komentarz
Komentarze