W ub. roku spółka dwa razy składała wniosek o uzyskanie zgody na lokalizację inwestycji mieszkaniowej w trybie specustawy lex deweloper, dzięki czemu – przy zastosowaniu trzech odstępstw od planu zagospodarowania – można byłoby w pierwszym etapie wybudować 5-kondygnacyjny blok z 48 mieszkaniami. – Wobec odmowy radnych realizacja odbędzie się w oparciu o wytyczne miejscowego planu zagospodarowania – informuje Magdalena Godek, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Zamościu.
Powstanie mniejszy, bo 4-kondygnacyjny blok z jednopoziomowym garażem podziemnym, 35 mieszkaniami o zróżnicowanej powierzchni oraz 4 lokalami usługowymi (w jednym z nich będzie ulokowana siedziba spółki).
Rada blokowała
Przypomnijmy, że miasto było właścicielem dwóch działek przy ul. Wyszyńskiego, które dzieliła węższa, należąca do prywatnej osoby. Tę ostatnią kupiła firma PR-BUD Development z Kalinowic, a miasto przekazało w 2019 r. swoje działki TBS pod budowę bloków. Gdy niedługo po tym doszło do zamiany działek z deweloperem, niektórzy radni podnosili, że TBS na tej zamianie straciło. I choć Prokuratura Okręgowa w Lublinie umorzyła śledztwo w sprawie zamiany działek, uznając, że do przestępstwa nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków nie doszło, a na samej wymianie gruntów wartość nieruchomości TBS wzrosła, to nie przekonało większości radnych, którzy kilka do końca kadencji nie zgadzali się na budowę przez PR-BUD Development w trybie specustawy 5-kondygnacyjnego bloku, zarzucając inwestorowi m.in. brak odpowiedniego dostępu do drogi publicznej i wjazd do swoich garaży z sąsiedniej działki i za mało miejsc parkingowych.
Podobnie postąpili w przypadku TBS, które w ramach lex deweloper starało się po sąsiedzku wybudować swoje bloki. Wobec ponownego sprzeciwu radnych, spółka podjęła w zeszłym roku decyzję o realizacji pierwszego etapu przedsięwzięcia zgodnie z wytycznymi miejscowego planu obowiązującego dla tego terenu. TBS otrzymało już pozwolenie na budowę (decyzja uprawomocniła się 19 marca).
– Obecnie opracowujemy dokumentację do ogłoszenia przetargu na wybór generalnego wykonawcy – powiedziała nam pani prezes.
Według wstępnych szacunków, łączna wartość pierwszego etapu inwestycji powinna się zamknąć w kwocie ok. 13 mln zł. – Finansowania udzieli nam Bank Gospodarstwa Krajowego, wnioskujemy o udzielenie preferencyjnego finansowania zwrotnego oraz bezzwrotnego w ramach rządowego programu wspierania budownictwa społecznego – dodaje Magdalena Godek.
Zakończenie budowy planowane jest na początku 2026 r. W tym samym roku powinna rozpocząć się realizacja drugiego etapu inwestycji.
Czekają na wnioski
Powstanie jednak mniejszy. Czy spółka ma żal do radnych?
– Naszym celem jest dobro mieszkańców naszego miasta i podejmowanie działań, by zaspokajać potrzeby mieszkaniowe osób, których domowy budżet jest niewystarczający na zakup własnego mieszkania czy najem na warunkach rynkowych – informuje prezes Godek.
– My ze swej strony dołożyliśmy wszelkich starań, by taką możliwość stworzyć i wybudować jak najwięcej mieszkań, ponieważ wiemy jak wiele osób i rodzin czeka na najem w naszych zasobach. Ponadto zależało nam, by ten teren położony w atrakcyjnej lokalizacji przy głównej ulicy naszego miasta ożywić i zagospodarować w sposób atrakcyjny i nowoczesny oraz by w pełni wykorzystać jego potencjał. Ubolewamy, że nie spotkało się to z aprobatą radnych.
TBS w Zamościu powstało w 2000 r., a jego jedynym udziałowcem jest miasto Zamość. W tej chwili spółka dysponuje 7 blokami (5 przy ul. Lipskiej i 2 przy Chłodnej), w których znajduje się łącznie 277 mieszkań. Osoby zainteresowane najmem mieszkań w nowej lokalizacji, czyli przy ul. Wyszyńskiego, mogą już składać wnioski. Druki można pobrać siedzibie spółki przy ul. Kolegiackiej 16 lub na stronie www.tbs.zamosc.pl.
NIE PRZEGAP:
Napisz komentarz
Komentarze