Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:25
Reklama
Reklama

Zapłacimy więcej za wydanie prawa jazdy? Powiaty chcą wyższych opłat

Powiaty mówią „nie” dopłacaniu do wydawania m.in. praw jazdy. I domagają się od rządu podwyżki opłat dla mieszkańców. I to już od maja.
Powiaty mówią „nie” dopłacaniu do wydawania m.in. praw jazdy. I domagają się od rządu podwyżki opłat dla mieszkańców. I to już od maja.
Powiaty mówią „nie” dopłacaniu do wydawania m.in. praw jazdy. I domagają się od rządu podwyżki opłat dla mieszkańców. I to już od maja.

Autor: iStock

Za wyprodukowanie dokumentów mieszkańców trzeba zapłacić Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Płacą za to samorządy, którym z kolei płacą mieszkańcy.

Opłaty z innej epoki 

Tyle że ceny są bardzo zbliżone. W efekcie…

– Zbliżamy się do momentu, w którym administracja samorządowa będzie dopłacać do czynności urzędowych świadczonych na wniosek obywateli. Już teraz niewiele brakuje – wyjaśnił „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich.

I dodał: – Wysokość opłat za dowody rejestracyjne czy naklejki legalizacyjne ustalono 20 lat temu, a za prawa jazdy – 10 lat temu. 

Opłaty reguluje rozporządzenie

Od 1 kwietnia – podaje DGP – powiaty oraz miasta na prawach powiatu płacą Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych ponad 10 proc. więcej za m.in. wyprodukowanie praw jazdydowodów rejestracyjnych czy naklejek legalizacyjnych. Dlatego powiaty domagają się od rządu podwyżki opłat za wydania dokumentów mieszkańcom.

– Rosną płace, koszty utrzymania pomieszczeń, a PWPW, choć jest podmiotem należącym do skarbu państwa, uważa, że jako spółka prawa handlowego musi się wykazać nie tylko rentownością, lecz także zyskiem – powiedział w rozmowie z DGP Kubalski.

Samorządy natomiast nie mają wpływu na to, ile płacą mieszkańcy, bo to to reguluje rozporządzenie ministra ds. infrastruktury.

Tablice rejestracyjne też kosztują

Jest jeszcze jedna paląca sprawa: tablice rejestracyjne. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych ich nie produkuje. Dlatego powiaty muszą wybrać w obowiązkowych przetargach producenta, który zaproponuje najniższą kwotę. 

Teraz – jak przekonuje w DGP Grzegorz Kubalski – płacą takiemu wykonawcy prawie tyle, ile pobierają od mieszkańców za wydanie drugiego egzemplarza.

– Zgodnie z rozporządzeniem cena za komplet tablic, bez naklejek legalizacyjnych, to 80 zł. Jeśli wniosek dotyczy jednej tablicy, a zwykle tak jest, to opłata wynosi 40 zł – doprecyzowuje Kubalski. 

Powiaty liczą na to, że rząd pochyli się nad ich argumentami i już od maja wprowadzi dla mieszkańców wyższe opłaty za wydawanie wspomnianych dokumentów.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama