Prawdopodobnie już od czasów Jana Zamoyskiego w Zamościu grano hejnał. Na pewno zamościanie słuchali go za rządów Jana Sobiepana Zamoyskiego. Trębacz swym graniem informował wówczas ludzi o tym, że nastał świt czy, że zbliża się niebezpieczeństwo.
Ciekawostką jest, że ponoć to właśnie kilkaset lat temu zdecydowano o tym, by grać hejnał na trzy strony świata, tylko nie na zachód. Dlaczego, do dziś nie wiadomo. Ale legend, które najlepiej traktować z przymrużeniem oka, powstało na ten temat dużo. Jedna mówi o tym, że ordynat zarządził, by nie trąbić w stronę zamku w Krakowie, bo to umniejszałoby prestiż właściciela miasta. Według innej legendy robiono tak z powodu niechęci Zamoyskiego do króla Zygmunta III Wazy. Jest też taka, która mówi, że powodem miała być rywalizacja między Akademią Zamojską a Akademią Krakowską i to, że profesorowie AK nazywali AZ zwykłą szkołą.
A może hejnał grano po prostu w kierunku trzech bram, które są w Zamościu: Lubelskiej, Lwowskiej i Szczebrzeskiej? Żeby jeszcze bardziej dać do myślenia nad legendami o naszym hejnale, dodać można, że w krakowskich Sukiennicach, na sklepieniach znajdują się herby niemal wszystkich większych miast Polski, ale brakuje wśród nich Zamościa…
4 lata temu, gdy Zamość obchodził 440. rocznicę lokacji na prawie magdeburskim, żeby nieco odczarować wspomniane legendy o wzajemnej niechęci miast, z 52-metrowej wieży zamojskiego ratusza zagrano hejnał w kierunku Krakowa, a z wieży Mariackiej w kierunku Zamościa.
Obecny hejnał skomponował Aleksander Bryk i był on grany regularnie od 1984 roku, ale tylko w sezonie letnim. „Był”, bo od teraz następuje zmiana i będzie grany codziennie, przez 365 dni w roku.
We współpracy z obecnym miejskim hejnalistą – Konradem Zającem oraz Katolickim Radiem Zamość miasto nagrało hejnał, który ma być odgrywany na kurancie bez względu na pogodę.
17 kwietnia w południe była premiera melodii. Przyjęta została z entuzjazmem, choć wiadomo, że większy zawsze budzi hejnalista w szlacheckim kontuszu. Jego na szczęście też będzie można zobaczyć i usłyszeć i to już niedługo. „Na żywo” zagra hejnał podczas majówki (28 kwietnia – 5 maja), a potem będzie grał na trąbce od 1 czerwca do 23 sierpnia.
Napisz komentarz
Komentarze