Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 05:08
Reklama Baner reklamowy firmy Karpiówka Bełżec
Reklama

Kryzys kadrowy w policji. Lukę wypełnią cudzoziemcy?

W Polsce brakuje policjantów. Sytuacja jest tak zła, że powstają najróżniejsze scenariusze. Jednym z nich jest wcielanie cudzoziemców.
W Polsce brakuje policjantów. Sytuacja jest tak zła, że powstają najróżniejsze scenariusze. Jednym z nich jest wcielanie cudzoziemców.
W Polsce brakuje policjantów. Sytuacja jest tak zła, że powstają najróżniejsze scenariusze. Jednym z nich jest wcielanie cudzoziemców.

Autor: iStock

Żeby zostać policjantem, trzeba przede wszystkim mieć polskie obywatelstwo, nieposzlakowaną opinię, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu. Jednak te zasady mogą się zmienić.

Brakuje ludzi

Kryzys kadrowy w policji nie jest niczym nowym. Już od wielu miesięcy głośno jest o tym, że formacja nie liczy już 100 tys. osób, a tylu mundurowych jest w Polsce potrzebnych. 

Do służby nie zachęcają zarobki, bo w innych zawodach można zarobić więcej. Atmosfera wokół formacji także nie jest najlepsza. To sprawia, że odchodzących ze służby nie ma kto zastąpić. 

Jeszcze we wrześniu 2023 policyjni związkowcy alarmowali, że ze służby może odejść 5 tys. osób. Potem była mowa nawet o 7 tys. funkcjonariuszy. Liczba wakatów miała rosnąć i MSWiA zaczęło to głośno przyznawać – braki są największe od 30 lat.

Z roku na rok coraz gorzej 

Z wewnętrznego dokumentu policji – meldunku o stanie kadr policji (dane za styczeń i luty) – wynika, że od początku roku liczba wakatów wzrosła do 12 885. To 11,83 proc. całego zatrudnienia.

„Z danych, którymi dysponuje tvn24.pl, wynika, że o ile do 1 lutego 2023 na emerytury odeszło 1043 policjantów, to miesiąc później liczba wzrosła do 7595, żeby na koniec roku sięgnąć rekordowej liczby od początku istnienia policji, czyli 9458. 

Jeśli te same proporcje powtórzą się w tym roku, odejdzie około 6000 policjantów, czyli na ulicach będzie brakowało około 20 000 funkcjonariuszy” – wylicza TVN24.

I dodaje, że na koniec 2023 r. w policji pracowało 96 716 osób. Rok wcześniej było to 101 000.

Na zachodzie łatwiej o pracę

„Obecnie nie tylko brakuje kandydatów do służby, ale występują też trudności z pozyskiwaniem funkcjonariuszy i pracowników ze specjalistyczną wiedzą. Z analizy wynika także, że wyższy odsetek wakatów i większe problemy z naborem do służby występują w jednostkach organizacyjnych policji na zachodniej granicy państwa niż po stronie wschodniej. Związane jest to z bezpośrednim, łatwym dostępem do zachodnioeuropejskiego rynku pracy i z możliwością uzyskania wyższych dochodów” – wynika z analizy KGP.

Załatać dziurę

MSWiA i policja chcą, bo muszą, uzupełnić te braki. Zamierzają zrobić to, zmieniając kryteria naboru. 

Jednym z rozwiązań jest przyjmowanie do służby cudzoziemców. Jak wyjaśnia RMF FM, niekoniecznie mają to być etatowi pracownicy. Mogliby zostać policyjnymi konsultantami. Decyzje jeszcze nie zapadły.

Takie rozwiązanie może mieć jednak plus. Cudzoziemcy w policji pomagaliby rozpoznać i rozpracować „uwarunkowania kulturowe” przebywających w Polsce imigrantów. Także jeżeli chodzi o grupy przestępcze.

KGP ma stać na stanowisku, że duża liczba imigrantów w Polsce sprawia, że zmienia się w naszym kraju przestępczość. A ponieważ są to głównie imigranci ze wschodu, to policja liczy na pomoc głównie obywateli Ukrainy, Białorusi czy Gruzji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Złoty Melon 21.04.2024 13:07
Dacie banderowcom broń czy tylko widły ? Jeszcze nie widziałem policjanta z widłami , ale podobno polska jest w uni , w europie to może i stawia na nowoczesność ! Przynajmniej takie widły się nie zepsują, chyba że się trzonek złamie, ale to można dźgać bez trzonka ! Wstyd być Policjantem !!! Żenada Panie i Panowie w mundurach , Zero Szacunku mam do was !!! Do prostytutek mam większe !!!

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama