5 kwietnia w tomaszowskim urzędzie zorganizowano konferencję dotyczącą naboru wniosków w ramach inwestycji SIM. Udział w niej wzięli: Wojciech Żukowski – burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, Renata Miziuk – zastępca burmistrza i Arkadiusz Filipiuk – prezes SIM Lubelskie sp. z o.o. Przybyli też zainteresowani mieszkańcy.
45 mieszkań za ok. 3 lata
Miasto Tomaszów przystąpiło do SIM Lubelskie 2 lata temu. Na inwestycję przeznaczyło działkę przy ul. Starozamojskiej. Okolica jest spokojna i z perspektywą rozwoju. Powstaną tam trzy bloki, w których łącznie będzie 45 mieszkań o różnej powierzchni.
– Mamy zapewnienie, że mieszkania powstaną w cyklu 2-3-letnim od momentu wbicia łopaty. Miasto przekazało działkę, tę nieruchomość uzbroiło. I jestem przekonany, że w przeciągu 3 lat pierwsi lokatorzy będą tam mogli zamieszkać – mówił Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego.
- Przeczytaj też: Nowy numer "Kroniki Tygodnia" od wtorku w sprzedaży. Sprawdź, o czym piszemy
- W Święto Pracy zabytkowe pojazdy zjadą do Zamościa!
Dodaje, że jeśli chętnych będzie dużo więcej niż oferowanych mieszkań, w przyszłości miasto postara się o budowę kolejnych.
Czynszówki mają być atrakcyjne z wielu powodów.
Przede wszystkim ze względu na nawet o połowę niższe stawki czynszu niż na rynku komercyjnym. Ponadto przez możliwość dojścia do własności po 15 latach. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają niczego na własność, mają za duże dochody, by dostać mieszkanie komunalne, ale jednocześnie zbyt małe, żeby zaciągnąć kredyt hipoteczny na swoje cztery kąty.
Mieszkania będą wykończone pod klucz, z podłogami, tzw. białym montażem, z kuchenką bądź płytą gazową. Bloki zostaną wyposażone w odnawialne źródła energii.
– Panele fotowoltaiczne będą montowane albo na dachach, albo terenie działki bądź carportach. Oprócz tego będzie wyposażenie w magazyny energii zewnętrzne, dzięki którym będzie możliwość zasilania budynków. Będzie też system zarządzania energią, który będzie gwarantował to, że w danym momencie lokatorzy będą zasilani najtańszą energią, która będzie w tym momencie dostępna – informował Arkadiusz Filipiuk, prezes SIM Lubelskie.
– Jesteśmy na etapie projektowania i pozyskiwania pozwoleń na budowę. Kolejnym krokiem będzie pozyskanie finansowania tej inwestycji – dodał prezes.
Nabór już po majówce
Miasto Tomaszów Lubelski przez cały kwiecień prowadzi akcję informacyjną. Przedstawia kryteria naboru wniosków uchwalone w lutym przez radnych. Objaśnia, tłumaczy potencjalnym najemcom.
– O mieszkania z niskim czynszem mogą się ubiegać osoby, które nie mają tzw. zdolności kredytowej, ale mają zdolność czynszową. Na samym początku są one zobligowane do wniesienia opłaty partycypacyjnej, która wynosi 15 proc. wartości mieszkania. Następnie będą punktowane złożone wnioski. Te punkty to będą kryteria podstawowe i dodatkowe – mówi Renata Miziuk, wiceburmistrz Tomaszowa.
O najem mogą się starać także osoby mieszkające w tym momencie w mieszkaniach komunalnych. Ale warunkiem jest ich zobowiązanie się, że w ciągu miesiąca od podpisania umowy najmu z SIM Lubelskie zrezygnują z najmu socjalnego. Nie mogą mieć też zadłużenia wobec miasta.
SIM Lubelskie instruuje, że po spełnieniu kryteriów podstawowych wynikających z ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa należy spełniać również kryteria dodatkowe, tj. kryteria pierwszeństwa naboru określone przez gminę będącej gospodarzem inwestycji.
Wszystkie kryteria znajdują się na stronie internetowej miasta w zakładce SIM Lubelskie. W razie pytań, należy zgłosić się do pracowników urzędu miasta.
Długo wyczekiwany nabór najemców do inwestycji SIM rozpocznie się już po długim majowym weekendzie. Przeprowadzi go miasto. Wniosek należy złożyć zgodnie z wytycznymi przedstawionymi przez nie. Po zakończeniu naboru miasto przekaże do Spółki listę najemców. Na tej podstawie Spółka będzie zawierać rezerwacyjne i umieszczać opłaty partycypacyjne w kosztach budowy.
Po zrealizowaniu inwestycji mieszkańcy zostaną wezwani do podpisania umowy właściwej umowy najmu instytucjonalnego. To będzie ostatni krok w pozyskaniu swojego nowego M.
Napisz komentarz
Komentarze