Konkurs nawiązuje do największego w XIX wieku polskiego zrywu narodowego jakim było Powstanie Styczniowe, a patron konkursu zginął w bitwie pod Józefowem. Gospodarzem 22. edycji recytatorskiej rywalizacji był Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej, który organizuje konkurs naprzemiennie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Józefowie.
W tegorocznych przesłuchaniach wzięło udział 19 recytatorów. Każdy prezentował po jednym utworze Mieczysława Romanowskiego. Wiersze te, niegdyś pobudzały do walki za wolną Ojczyznę, a dzisiaj kształtują świadomość i dumę narodową młodych Polaków.
Recytacje oceniała komisja w składzie: Michał Dudziński – przewodniczący, Maryla Kulpa i Beata Momot – instruktorzy ds. recytacji.
W kategorii "szkoła podstawowa" pierwsze miejsce zajęła Julia Horodko ze Szkoły Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Babicach oraz Gabriela Surmacz ze Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Romanowskiego w Józefowie. Natomiast druga lokata przypadła Marcie Malinowskiej ze SP im. Mieczysława Romanowskiego w Józefowie.
W kategorii "szkoły średnie" pierwsze miejsce zdobyła Magdalena Klimek z II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Drugie miejsce otrzymała Maja Czekirda oraz Marika Winnica. Obie są uczennicami II LO w ZSBiO Biłgoraju. Trzecie miejsce trafiło do Julii Ksiądz z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju oraz Alicji Rębacz z II LO w ZSBiO w Biłgoraju. Wyróżnienia przyznano Julii Leśniewskiej w II LO w ZSBiO w Biłgoraju oraz Rozalii Makowicz z RCEZ w Biłgoraju.
Konkurs to swoista lekcja historii dla młodego pokolenia. Podczas wydarzenia Tomasza Bordzań wygłosił prelekcję na temat umundurowania i broni powstańców 1863 roku. Młodzież odwiedziła grób towarzyszy broni Mieczysława Romanowskiego na cmentarzu parafialnym w Łukowej, złożyła kwiaty w Borowych Młynach i przy pomniku upamiętniającym bohaterów na czele z poetą, poległych podczas walk z Moskalami w lasach józefowskich 24 kwietnia 1863 r. Towarzyszący uczniom rekonstruktorzy zaciągnęli warty przy pomnikach i krzyżu podczas składania kwiatów i zapalania zniczy i oddali salwy honorowe. Natomiast na polu bitewnym w okolicach Borowych Młynów odbyło się spotkanie z leśnikami, którzy mówili na temat bogactwa przyrodniczego i historycznego lasów Puszczy Solskiej.
Mieczysław Romanowski to wybitny poeta romantyzmu. Poprzez udział w bitwie pod Borowymi Młynami 16 kwietnia 1863 roku i bohaterską śmierć w lesie pomiędzy Łukową, a Józefowem 24 kwietnia 1863 roku pozostał nierozerwalnie związany z naszym regionem.
Napisz komentarz
Komentarze