Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 15:06
Reklama
Reklama

Zwykłe historie. Fotograficzny portret gminy Skierbieszów

„Zwykłe historie. Fotograficzny portret gminy Skierbieszów” – to tytuł nowego album wydanego przez Urząd Gminy w Skierbieszowie. Przygotowali go i opracowali Adam Gąsianowski, zamojski fotograf i właściciel miejscowego Muzeum Starej Fotografii, a także dziennikarz Bogdan Nowak, który jest również autorem kilku książek popularyzujących lokalną historię.
To oni przyczynili się do powstania tego wyjątkowego albumu (od lewej): Stanisław Sokal, wójt gminy Skierbieszów, autor tekstów i podpisów - Bogdan Nowak, (Tomasz Tomczewski poprowadził spotkanie promujące album w GOK), wicewójt Stanisław Jędrusina, sekretarz gminy Sławomir Kugiel oraz drugi autor a
To oni przyczynili się do powstania tego wyjątkowego albumu (od lewej): Stanisław Sokal, wójt gminy Skierbieszów, autor tekstów i podpisów - Bogdan Nowak, (Tomasz Tomczewski poprowadził spotkanie promujące album w GOK), wicewójt Stanisław Jędrusina, sekretarz gminy Sławomir Kugiel oraz drugi autor albumu Adam Gąsianowski.

W albumie „Zwykłe historie. Fotograficzny portret gminy Skierbieszów” zgromadzono na około 350 stronach kilkaset czarno-białych fotografii. Razem układają się one w portret ludzi i miejsc obrazujących życie mieszkańców Skierbieszowa i wielu innych miejscowości w tej gminie w ciągu kilkudziesięciu powojennych lat ubiegłego wieku.

Zdjęcia zamieszczone w tym albumie poniekąd są przeniesieniem kolekcji tworzonej przez wiele lat w Urzędzie Gminy w Skierbieszowie. Powstała ona dzięki zapałowi i benedyktyńskiej pracy sekretarza tej gminy Sławomira Kugla. Jednocześnie nie byłoby tak licznej i bogatej kolekcji, gdyby mieszkańcy gminy i różne osoby nie dostarczyły do urzędu fotografii ze swoich rodzinnych albumów i zbiorów.

Udostępnili je miedzy innymi: Irena Baran, Tadeusz Bałabuch, Antoni Czechyra, rodzina Drzewickich, Witold Jarosz, Halina Makowska, Stefan Kostrubała, Tadeusz Świszcz, Marianna Gołębiowska, Jadwiga Gołębiowska, Leszek Smusz, Jadwiga Wójcik, Maria Krupa, Joanna Mazurek, Marianna Składaniec, Aurelia Winnicka, Renata Huszcz, Jan Świszcz, Marian Niedobit, Jarosław Stępniak, Władysław Chmielewski, Kazimierz Krasnopolski, Wacław Swatka, Joanna Mazurek, Izabela Borys, Jacek Mądral, Wiesław Sołowiej, Jadwiga Niemczuk, Anna Markiewicz, Zofia Charczuk, Kamil Borys, Krzysztof Kozak, Wacława Pawelec, rodziny Świszczów i Kostyńskich, Piotr Pszenniak, Maria Szewera, Roman, Adamowicz, rodzina Węcławików, Zbigniew, Łoś, Lidia Małaszowska, Stanisława Oleszczuk, Jan Hawrylak, Bolesław Tchórzewski, Andrzej Kaluźniak, Zofia Kropornicka, Władysław Chmielewski i Jolanta Skowron.

Album „Zwykłe historie. Fotograficzny portret gminy Skierbieszów” nie tylko dokumentuje życie społeczne w gminie Skierbieszów na przestrzeni kilkudziesięciu, głownie powojennych lat. Jest w nim również wiele zaskakujących ciekawostek, jak na przykład fotografia mieszkanki Skierbieszowa, która trzyma na rękach małego Horsta Köehlera, przyszłego prezydenta Niemiec. Urodził się się on podczas II wojny światowej w Skierbieszowie w rodzinie kolonistów z Besarabii. 

Odrębny rozdział albumu to fotografie wykonane przez Teodozję i Wincentego Podolaków. Nie weszły one do pierwszej części albumu „Skarb znaleziony na strychu”. Ten album kilka lat temu również wydała gmina Skierbieszów. Był on poświęcony w całości temu rodzeństwu fotografów. Podolakowie pozostawili po sobie zbiór ponad 2 tys. zdjęć z czasów II wojny.

Promocja albumu odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Skierbieszowie. Książka rozdawana jest bezpłatnie.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Skierbi 07.05.2024 15:09
Rychło w czas- Kronika Tygodnia, chyba powinnniście zmienić nazwę na kwartalnik :-)

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama