W albumie „Zwykłe historie. Fotograficzny portret gminy Skierbieszów” zgromadzono na około 350 stronach kilkaset czarno-białych fotografii. Razem układają się one w portret ludzi i miejsc obrazujących życie mieszkańców Skierbieszowa i wielu innych miejscowości w tej gminie w ciągu kilkudziesięciu powojennych lat ubiegłego wieku.
Zdjęcia zamieszczone w tym albumie poniekąd są przeniesieniem kolekcji tworzonej przez wiele lat w Urzędzie Gminy w Skierbieszowie. Powstała ona dzięki zapałowi i benedyktyńskiej pracy sekretarza tej gminy Sławomira Kugla. Jednocześnie nie byłoby tak licznej i bogatej kolekcji, gdyby mieszkańcy gminy i różne osoby nie dostarczyły do urzędu fotografii ze swoich rodzinnych albumów i zbiorów.
- Przeczytaj też: Adam Gąsianowski: Lubię wracać do Harasiuk
Udostępnili je miedzy innymi: Irena Baran, Tadeusz Bałabuch, Antoni Czechyra, rodzina Drzewickich, Witold Jarosz, Halina Makowska, Stefan Kostrubała, Tadeusz Świszcz, Marianna Gołębiowska, Jadwiga Gołębiowska, Leszek Smusz, Jadwiga Wójcik, Maria Krupa, Joanna Mazurek, Marianna Składaniec, Aurelia Winnicka, Renata Huszcz, Jan Świszcz, Marian Niedobit, Jarosław Stępniak, Władysław Chmielewski, Kazimierz Krasnopolski, Wacław Swatka, Joanna Mazurek, Izabela Borys, Jacek Mądral, Wiesław Sołowiej, Jadwiga Niemczuk, Anna Markiewicz, Zofia Charczuk, Kamil Borys, Krzysztof Kozak, Wacława Pawelec, rodziny Świszczów i Kostyńskich, Piotr Pszenniak, Maria Szewera, Roman, Adamowicz, rodzina Węcławików, Zbigniew, Łoś, Lidia Małaszowska, Stanisława Oleszczuk, Jan Hawrylak, Bolesław Tchórzewski, Andrzej Kaluźniak, Zofia Kropornicka, Władysław Chmielewski i Jolanta Skowron.
Album „Zwykłe historie. Fotograficzny portret gminy Skierbieszów” nie tylko dokumentuje życie społeczne w gminie Skierbieszów na przestrzeni kilkudziesięciu, głownie powojennych lat. Jest w nim również wiele zaskakujących ciekawostek, jak na przykład fotografia mieszkanki Skierbieszowa, która trzyma na rękach małego Horsta Köehlera, przyszłego prezydenta Niemiec. Urodził się się on podczas II wojny światowej w Skierbieszowie w rodzinie kolonistów z Besarabii.
- WARTO PRZECZYTAĆ: Zmarł w Kanadzie, chciał by pochowano go w rodzinnych Uchaniach. Rodzina zjechała z 2 kontynentów i 5 państw
Odrębny rozdział albumu to fotografie wykonane przez Teodozję i Wincentego Podolaków. Nie weszły one do pierwszej części albumu „Skarb znaleziony na strychu”. Ten album kilka lat temu również wydała gmina Skierbieszów. Był on poświęcony w całości temu rodzeństwu fotografów. Podolakowie pozostawili po sobie zbiór ponad 2 tys. zdjęć z czasów II wojny.
Promocja albumu odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Skierbieszowie. Książka rozdawana jest bezpłatnie.
Napisz komentarz
Komentarze