Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 grudnia 2024 02:35
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama Baner reklamowy A1 SUB Michał Mulawa

Zwykłe historie. Fotograficzny portret gminy Skierbieszów

„Zwykłe historie. Fotograficzny portret gminy Skierbieszów” – to tytuł nowego album wydanego przez Urząd Gminy w Skierbieszowie. Przygotowali go i opracowali Adam Gąsianowski, zamojski fotograf i właściciel miejscowego Muzeum Starej Fotografii, a także dziennikarz Bogdan Nowak, który jest również autorem kilku książek popularyzujących lokalną historię.
To oni przyczynili się do powstania tego wyjątkowego albumu (od lewej): Stanisław Sokal, wójt gminy Skierbieszów, autor tekstów i podpisów - Bogdan Nowak, (Tomasz Tomczewski poprowadził spotkanie promujące album w GOK), wicewójt Stanisław Jędrusina, sekretarz gminy Sławomir Kugiel oraz drugi autor a
To oni przyczynili się do powstania tego wyjątkowego albumu (od lewej): Stanisław Sokal, wójt gminy Skierbieszów, autor tekstów i podpisów - Bogdan Nowak, (Tomasz Tomczewski poprowadził spotkanie promujące album w GOK), wicewójt Stanisław Jędrusina, sekretarz gminy Sławomir Kugiel oraz drugi autor albumu Adam Gąsianowski.

W albumie „Zwykłe historie. Fotograficzny portret gminy Skierbieszów” zgromadzono na około 350 stronach kilkaset czarno-białych fotografii. Razem układają się one w portret ludzi i miejsc obrazujących życie mieszkańców Skierbieszowa i wielu innych miejscowości w tej gminie w ciągu kilkudziesięciu powojennych lat ubiegłego wieku.

Zdjęcia zamieszczone w tym albumie poniekąd są przeniesieniem kolekcji tworzonej przez wiele lat w Urzędzie Gminy w Skierbieszowie. Powstała ona dzięki zapałowi i benedyktyńskiej pracy sekretarza tej gminy Sławomira Kugla. Jednocześnie nie byłoby tak licznej i bogatej kolekcji, gdyby mieszkańcy gminy i różne osoby nie dostarczyły do urzędu fotografii ze swoich rodzinnych albumów i zbiorów.

Udostępnili je miedzy innymi: Irena Baran, Tadeusz Bałabuch, Antoni Czechyra, rodzina Drzewickich, Witold Jarosz, Halina Makowska, Stefan Kostrubała, Tadeusz Świszcz, Marianna Gołębiowska, Jadwiga Gołębiowska, Leszek Smusz, Jadwiga Wójcik, Maria Krupa, Joanna Mazurek, Marianna Składaniec, Aurelia Winnicka, Renata Huszcz, Jan Świszcz, Marian Niedobit, Jarosław Stępniak, Władysław Chmielewski, Kazimierz Krasnopolski, Wacław Swatka, Joanna Mazurek, Izabela Borys, Jacek Mądral, Wiesław Sołowiej, Jadwiga Niemczuk, Anna Markiewicz, Zofia Charczuk, Kamil Borys, Krzysztof Kozak, Wacława Pawelec, rodziny Świszczów i Kostyńskich, Piotr Pszenniak, Maria Szewera, Roman, Adamowicz, rodzina Węcławików, Zbigniew, Łoś, Lidia Małaszowska, Stanisława Oleszczuk, Jan Hawrylak, Bolesław Tchórzewski, Andrzej Kaluźniak, Zofia Kropornicka, Władysław Chmielewski i Jolanta Skowron.

Album „Zwykłe historie. Fotograficzny portret gminy Skierbieszów” nie tylko dokumentuje życie społeczne w gminie Skierbieszów na przestrzeni kilkudziesięciu, głownie powojennych lat. Jest w nim również wiele zaskakujących ciekawostek, jak na przykład fotografia mieszkanki Skierbieszowa, która trzyma na rękach małego Horsta Köehlera, przyszłego prezydenta Niemiec. Urodził się się on podczas II wojny światowej w Skierbieszowie w rodzinie kolonistów z Besarabii. 

Odrębny rozdział albumu to fotografie wykonane przez Teodozję i Wincentego Podolaków. Nie weszły one do pierwszej części albumu „Skarb znaleziony na strychu”. Ten album kilka lat temu również wydała gmina Skierbieszów. Był on poświęcony w całości temu rodzeństwu fotografów. Podolakowie pozostawili po sobie zbiór ponad 2 tys. zdjęć z czasów II wojny.

Promocja albumu odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Skierbieszowie. Książka rozdawana jest bezpłatnie.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Skierbi 07.05.2024 15:09
Rychło w czas- Kronika Tygodnia, chyba powinnniście zmienić nazwę na kwartalnik :-)

 

 

Reklama
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OnaTreść komentarza: Wokół pana burmistrza afera za aferą... Przypadek?Data dodania komentarza: 24.12.2024, 21:37Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: ZewTreść komentarza: Jest koniec roku każdy jest zarobiony a u książąt trzeba wymienić drzwi przez jakąś patologię co tam mieszka,niech mają pretensje do tego co to zrobiłData dodania komentarza: 24.12.2024, 20:54Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Mieszkańcy bloku zawiesili koc, bo nie mają drzwi. 28-latek wyrwał je z zawiasamiAutor komentarza: Ewa KTreść komentarza: Byłam na kawę czekałam 50min a było 5 osób i te łaski co nie umieją liczyć do 5złData dodania komentarza: 24.12.2024, 18:48Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: PedroPedroTreść komentarza: Każdy by chciał mieć taki biznes jak ta Pani na gminnym chlebie najlepiej sie .... Przetarg To uczciwość to samo robił Wnuk z Bratkowska w ZOO co ta rada chce zrobić z tą Panią układy....Data dodania komentarza: 24.12.2024, 18:46Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: ZibiTreść komentarza: Monika nie płacz wójek Heniek dał Ci wierzę za 1100zł a Ty robisz sobie biznes na majątku gminy. Dobrze Kowalik robi wywali całe to kolesiostwoData dodania komentarza: 24.12.2024, 18:43Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: ZofiaTreść komentarza: Pan Kowalik młody człowiek jest i był bardzo konfliktowy.To źle dla miastaData dodania komentarza: 24.12.2024, 17:50Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisów
Reklama