Pierwsza sesja Rady Miasta Zamość kadencji 2024-2029 odbyła się 6 maja w Sali Consulatus zamojskiego Ratusza. Otworzył ją i prowadził do momentu wyboru przewodniczącego rady radny senior Andrzej Szpatuśko z PiS. Nowi członkowie rady odebrali zaświadczenia o wyborze na radnego, a następnie złożyli ślubowanie.
Radni uchwalili porządek obrad (z programu zdjęto punkt zakładający przyjęcie uchwały o nadaniu Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Zamościu imienia Piotra Łachno), powołali komisję skrutacyjną i przystąpili do wyboru przewodniczącego RM Zamość.
Kobieta pokieruje radą
Janusz Kupczyk z Nowej Lewicy, który został radnym z listy Koalicji Obywatelskiej, zaproponował do pełnienia tej funkcji Agnieszkę Jaczyńską (PO).
Radny Tadeusz Lizut, który zdobył mandat z listy PiS, zgłosił kandydaturę Piotra Błażewicza (PiS), który w poprzedniej kadencji kierował pracą rady.
W wyniku głosowania tajnego komisja skrutacyjna ogłosiła, że przewodniczącą Rady Miasta Zamość została Agnieszka Jaczyńska, która zdobyła 13 głosów (Piotra Błażewicza poparło 10 radnych).
Jaczyńska jest wicedyrektorem Zespołu Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej w Zamościu. Była kandydatką KO na prezydenta Zamościa i w pierwszej turze zajęła trzecie miejsce, a przed drugą udzieliła poparcia Rafałowi Zwolakowi. – Dzisiejszy dzień jest bardzo ważny dla nas wszystkich – powiedziała nowa szefowa rady, zajmując miejsce za stołem prezydialnym. – Ja, jako przewodnicząca, dołożę wszelkich starań, żeby praca była merytoryczna i sprawna i żebyśmy na tej sali potrafili rozmawiać konstruktywnie i żeby nasze obrady przyczyniły się do poprawy sytuacji naszego miasta.
Kolejny punktem obrad był wybór wiceprzewodniczącego RM. Radna Marta Pfeifer (KWW Rafała Zwolaka) zgłosiła kandydaturę Wiesława Nowakowskiego, który wszedł do rady z tego samego komitetu.
Nowakowski nie miał kontrkandydata. Zagłosowało na niego 19 radnych (4 głosy były nieważne). Nowy wiceprzewodniczący to weteran w zamojskiej radzie miasta – 6 maja rozpoczęła się jego siódma kadencja. Na co dzień pracuje jako nauczyciel historii w SP nr 2 w Zamościu.
Prezydent ślubował
Ostatnim punktem obrad było złożenie ślubowania przez nowego prezydenta Zamościa Rafała Zwolaka. Zanim to nastąpiło, głos zabrał ustępujący prezydent Andrzej Wnuk, dziękując za „ponad 9 lat ciężkiej pracy na rzecz Zamościa i mieszkańców”. Przypomniał, że czasie jego kadencji na inwestycje wydano w mieście 871 mln zł, m.in. na remonty dróg, termomodernizację placówek oświatowych, remonty obiektów kultury, w tym Zamojskiego Domu Kultury. Andrzej Wnuk podziękował swoim współpracownikom i mieszkańcom. – Życzę, by był pan lepszym prezydentem niż ja, żeby miasto się rozwijało, żeby szło do przodu, bo mieszkańcy na to zasługują – zwrócił się do swojego następcy.
Na koniec za 9 lat pracy otrzymał od przedstawicieli Stowarzyszenia Internowanych Zamojszczyzny 9 róż.
Po nim głos zabrał Rafał Zwolak. Na początku przypomniał, że gdy 14 lat temu zostawał po raz pierwszy radnym, wiedział, że praca w samorządzie to służba mieszkańcom. Dziękował wszystkim, którzy uwierzyli w jego wizję Zamościa jako „najlepszego miejsca na ziemi”. – Dziś wiem, że mam za sobą moją partię, czyli mieszkańców – powiedział Rafał Zwolak.
Nowy prezydent podziękował swoim współpracownikom, najbliższym oraz kontrkandydatom w wyścigu o najważniejszy fotel w mieście. Przypomniał o zadłużeniu Zamościa, które przekracza 250 mln zł. – Od jutra zacznę szczegółowo sprawdzać finanse miasta – zadeklarował.
Obiecał też, że co miesiąc w „sposób otwarty i publiczny” będzie informował o tym, co udało się zrobić, a czego nie. – Uczciwie i w sposób przejrzysty będę mieszkańcom takie sprawozdania składał – zapowiedział.
Na koniec przywołał też słowa jednej z piosenek Zbigniewa Wodeckiego. – Nauczmy się wreszcie żyć obok siebie – zaapelował prezydent Zwolak, zapewniając, że jest otwarty na wszystkich.
Gratulacje wraz z bukietem w żółto-czerwonych barwach wręczyła mu radna Jolanta Fugiel. Gratulacje złożyli mu również w imieniu swoich klubów radni Piotr Błażewicz (PiS) i Agnieszka Jaczyńska (KO).
Przypomnijmy, że wybory do Rady Miasta Zamość wygrało PiS, które zdobyło 8 mandatów. Z KWW Andrzeja Wnuka do rady weszły 3 osoby. Razem oba komitety mają 11 mandatów i w 23-osobowej radzie są w opozycji. Rządzą radni z KWW Rafała Zwolaka i KKW KO, którzy dysponują 12 mandatami (każdy komitet ma po 6 swoich przedstawicieli). Podczas wyborów przewodniczącego rady Agnieszkę Jaczyńską poparło jednak nie 12, ale 13 radnych.
Napisz komentarz
Komentarze