Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:13
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Nawet nie wiesz, że jest taki rzecznik. A może pomóc w kolejowych sprawach

Pieniądze za nieudaną podróż, za opóźnienia i błędne opłaty za brak biletu. Takimi sprawami zajmuje się Rzecznik Praw Pasażera Kolei.
Pieniądze za nieudaną podróż, za opóźnienia i błędne opłaty za brak biletu. Takimi sprawami zajmuje się Rzecznik Praw Pasażera Kolei.
Pieniądze za nieudaną podróż, za opóźnienia i błędne opłaty za brak biletu. Takimi sprawami zajmuje się Rzecznik Praw Pasażera Kolei.

Autor: iStock

Zgodnie z przedstawionym raportem w 2023 roku RPPK otrzymał 312 wniosków o wszczęcie postępowania oraz 317 innych zgłoszeń. 

– Po 29 proc. postępowań dotyczyło odszkodowania za opóźnienie lub odwołanie pociągu oraz zwrotów należności. Przedmiotem 27 proc. spraw były odwołania od wezwań do zapłaty wystawionych z powodu braku ważnego biletu lub wnioski o zwrot opłat dodatkowych. W 5 proc. wniosków podróżni domagali się rekompensat za opóźniony komfort podróży. 11 proc. spraw dotyczyło innych kwestii – wylicza Joanna Marcinkowska, kolejowa rzeczniczka.

Przyznaje także, że 11 proc. spraw w ogóle nie była rozpatrywana, bo nie można się było skontaktować z pasażerem składającym wniosek.

Rzecznik na torach

Rzecznik Praw Pasażera Kolei jest instytucją mało znaną, a szkoda. Bo wiele osób ma z kolejowym przewoźnikami kłopoty. Chodzi np. o zwrot pieniędzy za odwołany pociąg. 

Chociaż kolejowe spółki mają regulacje, którymi posługują się w takich przypadkach, to czasami rodzi się konflikt na linii pasażer – przewoźnik. I wówczas właśnie można zgłosić się do RPPK, który pomaga rozwiązać spór poza salą sądową.

W toku postępowań polubownych rzecznik oraz członkowie zespołu biorą pod uwagę interesy zarówno pasażera, jak i przedsiębiorcy. Przedstawiają propozycje, która uwzględnia argumentację obu stron i jest dla nich możliwie satysfakcjonująca – informuje biuro rzecznika.

I wyjaśnia, że tylko w latach 2017-2020 RPPK przeprowadził 872 postępowania, a 6 proc. z nich doprowadziło do rozwiązania sporu.

Gdzie szukać rzecznika?

– Postępowanie prowadzone przez rzecznika w 2023 roku trwało średnio 25 dni. Uzgodnieniem akceptowalnego rozwiązania zakończyło się 61 proc. postępowań. Część problemów, z którymi styka się rzecznik, ma charakter powtarzalny, dlatego podobnie jak w poprzednich latach Rzecznik Praw Pasażera Kolei przygotował również zalecenia. Dotyczą one postępowania przedsiębiorców oraz pasażerów – dodaje biuro rzecznika. 

Wszystkie informacje i kontakt z Rzecznikiem Praw Pasażera Kolei znajdują się na stronie www.pasazer.gov.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama