Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 05:24
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Chcesz opieki? To płać. Szpital zaskoczył pacjentów

Jeden ze szpitali wywołał duże poruszenie w mediach społecznościowych. Zamieścił informację o możliwości wykupienia dodatkowej opieki pielęgniarskiej. Za 80 zł za godzinę.
Chcesz opieki? To płać. Szpital zaskoczył pacjentów
Szpital tłumaczy swoją decyzję realizacją obowiązku informacyjnego.

Autor: Canva

I nawet nie cena, ale zakres usług stał się przedmiotem gorącej dyskusji. Internauci zwrócili uwagę, że oferowane odpłatnie usługi pokrywają się z tymi, które szpital powinien zapewnić z finansowania Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). 

Dodatkowa opieka

Treść pisma Specjalistycznego Miejskiego Szpitala w Toruniu została opublikowana na platformie X przez Jakuba Kosikowskiego, rzecznika Naczelnej Izby Lekarskiej. W piśmie poinformowano pacjentów o możliwości skorzystania z dodatkowej opieki pielęgniarskiej. Zgodnie z przepisami zatwierdzonymi przez rzecznika praw pacjenta. 

Na usługę realizowaną przez pielęgniarki z tego samego szpitala składa się pomoc w zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych, karmienie, pojenie oraz monitorowanie czynności życiowych i obserwacja pacjenta.

W ogniu krytyki

Jak zauważył Jakub Kosikowski, zakres czynności dodatkowej opieki pielęgniarskiej pokrywa się z obowiązkami, jakich pacjenci mogliby oczekiwać od placówki NFZ. Lekarz zwrócił uwagę na kontrowersje związane z „monitorowaniem czynności życiowych” i „czuwaniem nad bezpieczeństwem” – to powinien być standard, a nie pakiet usług ekstra.

W komentarzach wielu internautów wyraziło swoje oburzenie, podkreślając, że takie usługi powinny być dostępne dla wszystkich pacjentów szpitala bez dodatkowych opłat.

Szpital odpowiada na zarzuty

Szpital tłumaczy swoją decyzję realizacją obowiązku informacyjnego. Rzecznik szpitala wyjaśnił, że pacjenci mają prawo do dodatkowej opieki pielęgniarskiej wykraczającej poza standardową opiekę zdrowotną, a taka usługa może być zamówiona przez rodzinę chorego. Pomocy udzielają pielęgniarki mające dzień wolny od pracy. 

Jednak, choć ustawa o prawach pacjenta przewiduje możliwość dodatkowej opieki za opłatą, publiczny szpital nie powinien prowadzić działalności komercyjnej. To byłoby nawet źle odbierane przez pacjentów.

Rzecznik praw pacjenta reaguje

Mimo że szpital powołał się na prawo ustanowione przez rzecznika praw pacjenta, to jednak rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec postanowił wszcząć postępowanie w sprawie możliwego naruszenia zbiorowych praw pacjentów. 

W swoim wpisie na platformie X zaznaczył, że dodatkowa opieka pielęgnacyjna nie może polegać na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Ponadto trzeba sprawdzić, czy ogłoszenie toruńskiego szpitala przypadkiem nie wprowadziło pacjentów w błąd co do przysługujących im świadczeń.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytTreść komentarza: Zaraz Sam Donald Tusk mówił publicznie że będzie łamał prawo!Jak słuchają tego obywatele to nie dziwi nic Tusk może a zwykły obywatel to nie ?Data dodania komentarza: 31.10.2024, 15:43Źródło komentarza: Miączyn: Ma sądowy zakaz, ale znów to zrobiłAutor komentarza: KlikTreść komentarza: W sejmie i senacie też powinny być tylko dwie kadencje i powrót do normalnego życia!!!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 10:58Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: I bardzo dobrze, powinna być kadencyjność, jak mogą stare dziadki babki siedzieć na urzędach po 20-30 lat, dość. Dajcie szansę innym...Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:52Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MarcinTreść komentarza: Witam dzisiaj miałem taką sytuację czyli 2 lata po wystawieniu tej publikacji. Dzwoniono z nr zastrzeżonego.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 23:28Źródło komentarza: Oszustwo na zaległy mandat. Automat podszywa się pod Straż MiejskąAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Piękna manipulacja, wybrać sobie 1 kraj który nam pasuje i jeszcze przemilczeć kilka rzeczy. "Strona słowacka jest w pełni uzależniona od dostaw surowców energetycznych, w tym paliwa do reaktorów jądrowych." Do tego jeszcze 2023 większość paliwa do reaktorów kupowali od Rosji. Obecnie dominuje biomasa ale w 2030 energia z wiatru ma wynieść 500 MW a biomasy 200 MW. Wiatr na 3 miejscu po wodzie i fotowoltaice. Słowacja od dawna ma elektrownie atomowe i tani prąd. Nie ma więc potrzeby na hurra zwiększania OZE. Od 2009 roku nie jest wstrzymana energia z wiatru tylko budowa nowych elektrowni wiatrowych a takie sprzed 2009 roku Słowacja posiada. Na koniec z cytowanego przez Panią artykułu wycięło się jedno ciekawe słówko "ze względu na POSTRZEGANĄ niestabilność i przeszkody regulacyjne".Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:42Źródło komentarza: Powiat biłgorajski: Będą wiatraki, będzie tańszy prądAutor komentarza: ElektrykTreść komentarza: Kurcze... i nie elektryk...Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:33Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Podczas jazdy zapalił się samochód. Były w nim dwie osoby
Reklama