Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 16:37
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Przed nami zamojskie obchody 81. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu

Od odsłonięcia nowej aranżacji Celi Wołyńskiej na Rotundzie rozpoczną się 9 czerwca zamojskie obchody 81. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu.
W Zamościu uroczystości organizowane są zawsze w drugą niedzielę czerwca.
W Zamościu uroczystości organizowane są zawsze w drugą niedzielę czerwca.

Uroczystości na Rotundzie zaczną się o godz. 11. Po odsłonięciu nowej aranżacji Celi Wołyńskiej, delegacja zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu złoży kwiaty na Rotundzie i przy Krzyżu Wołyńskim na cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków. W samo południe w kościele garnizonowym pw. św. Jana Bożegorzy ul. Wojska Polskiego rozpocznie się msza święta. Niestety, kazania nie wygłosi już ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który co roku brał udział w zamojskich uroczystościach, a w swoich homiliach upominał się o godne upamiętnienie ofiar i potępienie sprawców ludobójstwa, nie zapominając przy tym o sprawiedliwych Ukraińcach, którzy – pomimo grożącej śmierci – ratowali Polaków. Ostatni raz – na zaproszenie Książnicy Zamojskiej – ks. Tadeusz gościł w Hetmańskim Grodzie w sierpniu ub. roku. Zmarł 9 stycznia.

Cela Wołyńska powstała w latach 1991-1992, staraniem ówczesnego Komitetu Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Znajduje się tam ołtarzyk z obrazem Matki Boskiej Swojczowskiej, a wokół niego metalowe tablice z nazwiskami tysięcy pomordowanych Polaków, urna z ziemią zebraną z różnych wołyńskich miejscowości, w których zginęła polska ludność, a także m.in. gablota ze zdjęciami z ekshumacji ofiar mordu w Ostrówkach, mapa województwa wołyńskiego z nieistniejącymi już polskimi miejscowościami oraz przedwojenne herby powiatów wchodzących w skład województwa wołyńskiego. Poświęcenie celi miało miejsce w 1992 r. Dzięki środkom z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów środki zamojskim Wołyniakom udało się wykonać nową aranżację: nazwiska pomordowanych zostały przeniesione na nowe, granitowe tablice, mapa oraz herby są teraz eksponowane na szkle, a sama cela zyskała nowy wystrój.

Przypomnijmy, że od kilku lat 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. W Zamościu uroczystości organizowane są zawsze w drugą niedzielę czerwca.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama