Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:15
Reklama
Reklama

Butelki tylko z nakrętkami. Innych już nie kupimy. Nowe przepisy już obowiązują

1 lipca 2024 roku w życie wszedł obowiązek przytwierdzania zakrętek do plastikowych butelek. Budzi on skrajne emocje. Tyle że napojów w innych butelkach już nie kupimy.
1 lipca 2024 roku w życie wszedł obowiązek przytwierdzania zakrętek do plastikowych butelek.
1 lipca 2024 roku w życie wszedł obowiązek przytwierdzania zakrętek do plastikowych butelek.

Autor: Canva

Kto wymyślił te nakrętki przymocowane do butelek? Denerwujemy się, pijąc np. wodę, bo zakłóca nam to nasz komfort. Najbardziej dostaje się ich producentom. Niesłusznie.

Ten obowiązek – wyjaśnijmy od razu – narzucają im przepisy Unii Europejskiej. W założeniu mają pomóc w odzyskiwaniu plastiku z nakrętek i poddanie go recyklingowi. 

Nowe przepisy unijne nie podobają się wielu kupującym napoje w sklepach. W sieci można nawet znaleźć porady, jak szybko i skutecznie usunąć korek. 

Najbardziej ekologiczne rozwiązanie

Tymczasem przymocowanie nakrętek do opakowań jest ekologicznie uzasadnione. Przypomniało o tym kilka dni przed wejściem w życie tego przepisu Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ). 

– To najbardziej ekologiczne rozwiązanie – podkreśliła podczas konferencji prasowej Anita Sowińska, wiceszefowa resortu. 

Co spowodowało, że taki przepis w ogóle powstał? Przede wszystkim to, że o ile same butelki znajdowały nowe życie, to nakrętki na nich już niekoniecznie. Walały się wszędzie, co każdy z nas mógł zobaczyć choćby na ulicy czy w parku. 

Jak wyjaśniła Sowińska, przytwierdzenie ich do butelek zapewnia, że nie zgubią się w trakcie recyklingu. A obecna technologia pozwala już przetwarzać butelki razem z nakrętkami. O ile wcześniej się nie zgubią.

Teraz trzeba nauczyć tego ludzi

Dla ochrony środowiska lepsze jest przytwierdzanie nakrętek do butelek niż ich zbiórka – potwierdza w rozmowie z prawo.pl branża odpadowa.

Zbiórki – w ich ocenie – były pożyteczne kilkanaście lat temu, gdy Polacy wyrzucali zakręcone opakowania, przez co śmieciarki woziły puste powietrze. 

– Dlatego teraz trzeba uczyć społeczeństwo, żeby do kosza trafiało opakowanie razem z nakrętką. Nie oddzielajmy z butelek obrączek, nakrętek, naklejek, i innych drobnych elementów. Dzięki nim więcej odpadów trafi do recyklingu – zachęca Piotr Szewczyk, prezes Rady RIPOK.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

plastik jest OK ! 02.07.2024 10:36
Ja te nakrętki odrywam lub odcinam , niech się gubią , mam w doopie ekologie i durne wymysły lewaków z łuni ! Nie będę się z durną nakrętką męczył przy nalewaniu z butelki do szklanki ! Niech się gubią nakrętki na POhybel !!!

Normalny 04.07.2024 22:10
Brawo Ty panie burak. Śmietnik w głowie śmietnik w życiu. Wszystko pasuje.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama