Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 03:28
Reklama Baner reklamowy Akademii Zamojskiej
Reklama Akademia Bialska

Wystarczyło 10 minut, aby Szczebrzeszyn znalazł się pod wodą [ZDJĘCIA]

Po nawałnicy, która 16 lipca przeszła przez Szczebrzeszyn, straty są ogromne. To nie tylko zalane ulice, posesje, budynki użyteczności publicznej, ale też powalone drzewa, zniszczone drogi, budynki i samochody. Burmistrz prosi o pomoc wojsko.
Zalane ulice Szczebrzeszyna. 16 lipca 2024 r.
Tak we wtorek (16 lipca) po południu wyglądało centrum Szczebrzeszyna.

We wtorek (16 lipca) około godz. 16 nad Szczebrzeszynem pojawiły się czarne chmury.

– Grzmiało, błyskało, a w końcu zaczął padać deszcz – mówi mieszkanka Szczebrzeszyna. – W zasadzie to nie padało, tylko lało. To była ściana deszczu.

Czytaj też: Komendant policji ze Szczebrzeszyna odnalazł zaginionego pacjenta szpitala w Radecznicy

Burmistrz Szczebrzeszyna: "Straty są naprawdę wielkie"

Wystarczyło 10 minut, a centrum miasteczka zamieniło się w wielkie jezioro.

– Mieliśmy zebranie Zarządu Gminnego OSP, gdy to się zaczęło – wspomina burmistrz Szczebrzeszyna Rafał Kowalik. – Prosto z tego zebrania ruszyliśmy do usuwania skutków nawałnicy. Z pomocą ruszyli strażacy zawodowi i wszystkie jednostki OSP. Ja zajmowałem się udrażnianiem studzienek kanalizacyjnych. Najstarsi mieszkańcy nie pamiętają takiej sytuacji, straty są naprawdę wielkie.

Studzienki nie były w stanie pomieścić wody, dlatego ulice szybko zamieniły się w rzeki. Woda wdzierała się do budynków, zalana została m.in. szkoła podstawowa i siedziba domu seniora. Ucierpiały drogi. Pod naporem wiatru wywracały się drzewa z korzeniami, jak zapałki łamały się gałęzie, które spadały nierzadko na zaparkowane samochody. Uszkodzony został też m.in. parkan cmentarza. Ucierpiał nie tylko Szczebrzeszyn, ale też Kawęczyn Błonie i Przedmieście Zamojskie, a także Bodaczów.

Zebrał się sztab kryzysowy

Wraz z mieszkańcami i strażakami skutki nawałnicy usuwali pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szczebrzeszynie. We wtorek pracowali do godz. 22, w środę byli już na nogach o godz. 4 rano.

Przeczytaj: Szczebrzeszyn: Zamojskie Dni Folkloru to uczta dla miłośników tradycji

Straty są potężne. W środę (17 lipca) rano zebrał się sztab kryzysowy.

– Trzy dni wcześniej skończyliśmy sprzątanie miasta po wichurze sprzed dwóch tygodni, a teraz znowu wszystko trzeba zaczynać od nowa – mówi burmistrz Kowalik. – Zwróciłem się do wojewody lubelskiego z prośbą o skierowanie do pomocy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Czekamy na odpowiedź.

16 lipca po przejściu burz z porywistym wiatrem zamojscy strażacy interweniowali w sumie 69 razy. Z informacji przygotowanej przez Komendę Miejską PSP w Zamościu wynika, że najwięcej zdarzeń odnotowano właśnie na terenie miasta i gminy Szczebrzeszyn – 31, a dalej gminy Zamość (10) oraz miasta Zamość i gminy Sułów (po 6). Do usunięcia powalonych drzew z dróg i chodników strażacy wzywani byli 38 razy, 8 razy usuwali powalone drzewa z budynków, w tym 7 interwencji dotyczyło Szczebrzeszyna, a jedna miejscowości Brody Małe.

8 interwencji dotyczyło uszkodzonych linii energetycznych, a 6 uszkodzonych dachów na budynkach w Szczebrzeszynie, Kawęczynie, Wysokiem, Majdanie Wielkim i Bortatyczach-Kolonii.

Od uderzenia pioruna zapaliło się drzewo w miejscowości Mokrelipie, doszło też do pożaru gniazda bocianów na słupie energetycznym w Komarowie-Osadzie.

Do likwidacji skutków burz zostały zaangażowane pojazdy z JRG Zamość i Szczebrzeszyn oraz 23 jednostki OSP z terenu powiatu zamojskiego.

Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B firmy POWERLAND
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: qweTreść komentarza: to pług nie brony :DData dodania komentarza: 18.09.2024, 14:37Źródło komentarza: Gm. Hrubieszów: Ford najechał na tył rolniczego ciągnikaAutor komentarza: WrocławskiTreść komentarza: A kto jest dyrektorem szpitala w Hrubieszowie?Data dodania komentarza: 18.09.2024, 14:08Źródło komentarza: Szpital w Tomaszowie Lubelskim zostanie bez porodówki? Dyrekcja jest w potrzaskuAutor komentarza: AlexTreść komentarza: Gdzie te kolejki??? Po tych absolwentów ?Data dodania komentarza: 18.09.2024, 13:29Źródło komentarza: Zamość: Oto nowe pielęgniarki i nowi pielęgniarze. Zobacz zdjęcia z "czepkowania"Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: 3,5 miliona straty? Jakim cudem? Przecież Gałecki i Żaroffe to tacy świetni menadżerowie. Nie to co poprzednik.....Data dodania komentarza: 18.09.2024, 11:31Źródło komentarza: Szpital w Tomaszowie Lubelskim zostanie bez porodówki? Dyrekcja jest w potrzaskuAutor komentarza: Piotr WTreść komentarza: Kompletna porażka z urządzeniem kolejkomat. Wróciły ciągłe kolejki po 10 - 15 osób. A wcześniej system był idealny, bez kolejkowy. Wizyta na telefon i konkretną godzinę, zero kolejek. Porażka i pieniądze za urzadzenie w błoto....Data dodania komentarza: 18.09.2024, 08:07Źródło komentarza: Zamość: Jest kolejkomat w Wydziale Ewidencji Kierowców i PojazdówAutor komentarza: JacekTreść komentarza: Korekta. Pan ambasador Pawłoś nie pochodzi z Hrubieszowa. Pochodzi z Grabowca (tu nadal mieszkają jego rodzice). Jest tylko urodzony w Hrubieszowie - jak zresztą większość obecnych mieszkańców gminy Grabowiec, z uwagi na fakt dawnej rejonizacji szpitali, gdzie porodówka dla Grabowca znajdowała się właśnie w Hrubieszowie. Dziś dzieci z Grabowca rodzą się w Zamościu, ale to nie oznacza, że z niego pochodzą.Data dodania komentarza: 18.09.2024, 00:45Źródło komentarza: Były ambasador RP w Berlinie przyjechał z wyjątkowym prezentem
Reklama