Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 13:53
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Skarby dziedzictwa narodowego na Rynku Solnym w Zamościu

16 lipca na Rynku Solnym w Zamościu otwarta została wystawa „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja”. Znalazły się na niej najcenniejsze zabytki naszego piśmiennictwa, w tym przywilej lokacyjny Zamościa.
Skarby dziedzictwa narodowego na Rynku Solnym w Zamościu
Na planszach pokazane są bezcenne zabytki piśmiennictwa, które na wspomnianej liście UNESCO znalazły się w tym roku.

Autor: Fot. Adam Gąsianowski

Ekspozycja przywędrowała do Zamościa z Warszawy.

– Jest to bardzo ważna wystawa z kilku powodów – powiedział podczas jej otwarcia dr Jakub Żygawski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu. – Najważniejszy, to wpisanie naszego najważniejszego dokumentu, czyli przywileju lokacyjnego Zamościa, na listę UNESCO. Drugi, to dziesiąta rocznica istnienia listy Pamięć Świata w naszym kraju, na którą zostało wpisanych kilkadziesiąt obiektów bibliotecznych, archiwalnych i muzealnych

Czytaj też: Policjanci z Zamościa świętują 105-lecie powołania Policji Państwowej

Na planszach pokazane są bezcenne zabytki piśmiennictwa, które na wspomnianej liście UNESCO znalazły się w tym roku. To wspomniany akt lokalizacyjny Zamościa z 10 kwietnia 1580 r., który jest w zasobach Archiwum Państwowego w Zamościu, a także inne unikatowe dokumenty, rękopisy, fotografie i dzieła, które powstały na przestrzeni wieków, w tym będący w zasobach Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II „Dziennik z lat okupacji Zamojszczyzny” dra Zygmunta Klukowskiego, akt detronizacji cara Mikołaja I, protokół z pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego, rękopis „Chłopów” Władysława Reymonta, zapisy muzyczne Henryka Warsa, fotograficzne Zofii Rydet oraz oraz 10 innych dokumentów.

Przypomnijmy, że podpisany przez Jana Zamoyskiego dokument od początku historii miasta był przechowywany w Ratuszu. Kiedy w 1811 r. rozpoczęła się rozbudowa twierdzy, zapadła decyzja o przewiezieniu dokumentów do Szczebrzeszyna. Stamtąd trafiły one (wraz z aktem lokacyjnym) do Archiwum Akt Dawnych w Lublinie. To było w 1843 r. Późniejsze losy aktu lokacyjnego nie są znane. Dokument odkrył przez przypadek pracownik Archiwum Narodowego w Krakowie podczas przeprowadzki do nowej siedziby. To był Aleksander Korolewicz, który zwrócił uwagę na jedyny dokument, który nie dotyczył Krakowa. Zaczął go analizować i odkrył, że to akt lokacyjny podpisany przez założyciela Zamościa.1 lipca 2022 r., dzięki decyzji prof. Wojciecha Krawczuka, dyrektora Archiwum Narodowego w Krakowie, akt lokacyjny Zamościa z 10 kwietnia 1580 r. z podpisem kanclerza Jana Zamoyskiego powrócił do Hetmańskiego Grodu. Jest przechowywany w Archiwum Państwowym w Zamościu. To najstarszy i najwartościowszy dokument zarówno w zasobach archiwum, jak i miasta Zamościa.

Przeczytaj: Zamość: Ksiądz miał wykorzystywać seksualnie kobiety

Na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata wpisywane są obiekty dziedzictwa o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej historii i kultury, dokumentujące ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości, przechowywane na co dzień w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach. Obecnie na liście jest już 75 takich obiektów.

Ekspozycja w wielkogabarytowej przestrzennej formie „mebla miejskiego” będzie dostępna dla mieszkańców Hetmańskiego Grodu i turystów do 26 sierpnia.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama