Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 09:11
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Skarby dziedzictwa narodowego na Rynku Solnym w Zamościu

16 lipca na Rynku Solnym w Zamościu otwarta została wystawa „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja”. Znalazły się na niej najcenniejsze zabytki naszego piśmiennictwa, w tym przywilej lokacyjny Zamościa.
Skarby dziedzictwa narodowego na Rynku Solnym w Zamościu
Na planszach pokazane są bezcenne zabytki piśmiennictwa, które na wspomnianej liście UNESCO znalazły się w tym roku.

Autor: Fot. Adam Gąsianowski

Ekspozycja przywędrowała do Zamościa z Warszawy.

– Jest to bardzo ważna wystawa z kilku powodów – powiedział podczas jej otwarcia dr Jakub Żygawski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu. – Najważniejszy, to wpisanie naszego najważniejszego dokumentu, czyli przywileju lokacyjnego Zamościa, na listę UNESCO. Drugi, to dziesiąta rocznica istnienia listy Pamięć Świata w naszym kraju, na którą zostało wpisanych kilkadziesiąt obiektów bibliotecznych, archiwalnych i muzealnych

Czytaj też: Policjanci z Zamościa świętują 105-lecie powołania Policji Państwowej

Na planszach pokazane są bezcenne zabytki piśmiennictwa, które na wspomnianej liście UNESCO znalazły się w tym roku. To wspomniany akt lokalizacyjny Zamościa z 10 kwietnia 1580 r., który jest w zasobach Archiwum Państwowego w Zamościu, a także inne unikatowe dokumenty, rękopisy, fotografie i dzieła, które powstały na przestrzeni wieków, w tym będący w zasobach Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II „Dziennik z lat okupacji Zamojszczyzny” dra Zygmunta Klukowskiego, akt detronizacji cara Mikołaja I, protokół z pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego, rękopis „Chłopów” Władysława Reymonta, zapisy muzyczne Henryka Warsa, fotograficzne Zofii Rydet oraz oraz 10 innych dokumentów.

Przypomnijmy, że podpisany przez Jana Zamoyskiego dokument od początku historii miasta był przechowywany w Ratuszu. Kiedy w 1811 r. rozpoczęła się rozbudowa twierdzy, zapadła decyzja o przewiezieniu dokumentów do Szczebrzeszyna. Stamtąd trafiły one (wraz z aktem lokacyjnym) do Archiwum Akt Dawnych w Lublinie. To było w 1843 r. Późniejsze losy aktu lokacyjnego nie są znane. Dokument odkrył przez przypadek pracownik Archiwum Narodowego w Krakowie podczas przeprowadzki do nowej siedziby. To był Aleksander Korolewicz, który zwrócił uwagę na jedyny dokument, który nie dotyczył Krakowa. Zaczął go analizować i odkrył, że to akt lokacyjny podpisany przez założyciela Zamościa.1 lipca 2022 r., dzięki decyzji prof. Wojciecha Krawczuka, dyrektora Archiwum Narodowego w Krakowie, akt lokacyjny Zamościa z 10 kwietnia 1580 r. z podpisem kanclerza Jana Zamoyskiego powrócił do Hetmańskiego Grodu. Jest przechowywany w Archiwum Państwowym w Zamościu. To najstarszy i najwartościowszy dokument zarówno w zasobach archiwum, jak i miasta Zamościa.

Przeczytaj: Zamość: Ksiądz miał wykorzystywać seksualnie kobiety

Na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata wpisywane są obiekty dziedzictwa o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej historii i kultury, dokumentujące ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości, przechowywane na co dzień w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach. Obecnie na liście jest już 75 takich obiektów.

Ekspozycja w wielkogabarytowej przestrzennej formie „mebla miejskiego” będzie dostępna dla mieszkańców Hetmańskiego Grodu i turystów do 26 sierpnia.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZamosciankaTreść komentarza: Szok !!!!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Zamość: Krystyna Smyk-Rybińska w zespole ekspertów ds. polityki senioralnejAutor komentarza: tfuZZkTreść komentarza: Tera My będziemy kraść w ZZZ ! Obsadzimy stołki swoimi złodziejami i będziemy " naprawiać " ile się da !!!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 07:16Źródło komentarza: Działaniami poprzedniego zarządu ZZZ zajmuje się Prokuratura Regionalna w LublinieAutor komentarza: sadsTreść komentarza: Zakazuje się organizowania polowań i odłowów. Lubię to!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 01:33Źródło komentarza: Lubelskie: Zagrożenie wścieklizną. Zaszczep psa i kotaAutor komentarza: Piszę Bo ChcęTreść komentarza: Który będzie teraz taki odważny i powie te słowa - “ słaba płeć “ ?Data dodania komentarza: 31.10.2024, 20:50Źródło komentarza: PODNOSZENIE CIĘŻARÓW: Panowała nad sztangąAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: PO wyborach prezydenckich zabiorą na ciapatych.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 20:10Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: czytTreść komentarza: Zaraz Sam Donald Tusk mówił publicznie że będzie łamał prawo!Jak słuchają tego obywatele to nie dziwi nic Tusk może a zwykły obywatel to nie ?Data dodania komentarza: 31.10.2024, 15:43Źródło komentarza: Miączyn: Ma sądowy zakaz, ale znów to zrobił
Reklama